Zprávy ze světa lidských práv

Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě

Prohledávat obsah

nalezeno 4228 výsledků:

  Článek publikován 16.10.2009

Chudobu nevyřeší jen peníze, musíme změnit přístup

Amnesty International apeluje na světové politiky a lídry, aby změnili přístup k problému chudoby. Potírání chudoby se totiž dosud omezovalo pouze na finanční stránku problému. Nezbytnou součástí boje proti chudobě se přitom musí stát ochrana lidských práv.

  Článek publikován 9.10.2009

Světový den proti trestu smrti – zastavte popravy nezletilých

Je vám 17 let, hlavu máte plnou snů a celý život před sebou. Jenže skončíte v rukou kata. Nesmysl? V Íránu realita. Jako jedna z mála zemí na světě totiž stále popravuje nezletilé pachatele. 10. říjen byl vyhlášen Světovým dnem proti trestu smrti. Letos je jeho poselství zaměřeno ke zrušení trestu smrti pro nezletilé pachatele nebo ty, kteří trestný čin spáchali ve věku mladším 18 let.

  Článek publikován 7.10.2009

Dopis prezidentu Medveděvovi: Zastavte útoky proti obráncům lidských práv

Tři roky po vraždě novinářky Anny Politkovské čelí obránci lidských práv v Rusku a na Severním Kavkaze pokračujícímu násilí a výhrůžkám. Amnesty International proto dopisem vyzvala ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, aby se zasadil o zastavení útoků a pohnání viníků těchto zločinů k zodpovědnosti.

  Článek publikován 30.9.2009

Čad: Ženy v uprchlických táborech čelí sexuálnímu násilí, navzdory přítomnosti OSN

Ženy a dívky, které uprchly ze súdánského Dárfúru hledat bezpečí do sousedního Čadu, čelí vysoké míře znásilňování a dalším násilnostem, a to navzdory přítomnosti bezpečnostních sil OSN. Riziko znásilnění se týká žen v uprchlických táborech i těch, které žijí mimo tábory.

  Článek publikován 30.9.2009

Bosna a Hercegovina: Oběti znásilnění během války stále čekají na spravedlnost

Amnesty International ve své nové zprávě kritizuje poválečné vlády Bosny a Hercegoviny, které nedokázaly zajistit spravedlnost pro tisíce žen a dívek, znásilněných během války v letech 1992-1995.

  Článek publikován 24.9.2009

Honduras: protesty provází policejní násilí a masové zatýkání

Od červnového převratu v Hondurasu prudce vzrostlo policejní násilí, masové zatýkání demonstrantů a zastrašování obránců lidských práv. Amnesty International varuje, že zemi hrozí další nepokoje a porušování základních práv.

  Článek publikován 23.9.2009

Apel za vyvážený postoj EU k blízkovýchodnímu mírovému procesu

Skupina patnácti evropských a mezinárodních organizací včetně Amnesty International, Oxfam International či Pax Christi International kritizuje nedůslednou politiku Rady EU v otázce blízkovýchodního mírového procesu.

  Článek publikován 22.9.2009

Sierra Leone: Každá osmá žena umírá během těhotenství a porodu

Každé osmé ženě v Sierra Leone hrozí, že zemře během těhotenství nebo při porodu. V celosvětovém měřítku jde o jednu z nejhorších bilancí mateřské úmrtnosti. Amnesty International to uvádí ve zprávě vydané v předvečer jednání světových lídrů o navýšení finanční pomoci rozvojovým zemím ve zdravotnictví.

  Článek publikován 15.9.2009

Tvrdý režim detence ve Španělsku porušuje práva zadržených

Španělsko uplatňuje jeden z nejtvrdších detenčních režimů v Evropě. Přísná opatření, která umožňují španělské policii držet kohokoliv v izolaci až několik dní, jsou však podle Amnesty International vážným zásahem do práv člověka zbaveného svobody.

  Článek publikován 10.9.2009

Na popravištích v Japonsku končí i duševně nemocní vězni

Japonsko nadále popravuje vězně, kteří trpí duševní chorobou. Tato praxe přitom odporuje mezinárodním standardům, k nimž se Japonsko hlásí. Nehumánní podmínky, v nichž vězni čekají na výkon trestu smrti, navíc často samy vedou k rozvoji duševních onemocnění. To jsou zjištění nové zprávy Amnesty International.

1368369370371372373374375376377378379380423

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...