Zprávy z Amnesty

Všechny naše nejnovější zprávy o lidských právech.

Prohledávat obsah

nalezeno 3952 výsledků:

  Článek   Úspěch publikován 11.4.2023

OSN podpořila tichomořské ostrovy a požádala Mezinárodní soudní dvůr o poradní stanovisko o klimatické spravedlnosti

Valné shromáždění OSN schválilo rezoluci připravenou tichomořskými státy požadující po Mezinárodním soudním dvoru v Haagu, aby připravil poradní stanovisko týkající se klimatické spravedlnosti. Jedná se o první krok k vyřešení otázky, jaké závazky mají státy ohledně klimatické krize podle mezinárodního práva. Marta Schaaf z Amnesty International tento krok ocenila jako „zlomový moment v boji za klimatickou spravedlnost.“

  Článek publikován 4.4.2023

Na hranicích Evropy čelí uprchlíci zacházení, které nemá daleko k mučení. Nová evropská zpráva potvrzuje tisíce autentických svědectví

Hledání bezpečného azylu může být velmi traumatizující záležitostí. Nová zjištění nejsou pro Evropu příliš povzbudivé.

  Článek publikován 30.3.2023

Slovensko: Životy transgender osob se nesmí stát předmětem politického boje

Na sousedním Slovensku Národní rada předložila velmi sporný zákon jehož schválení by znamenalo útok na lidská práva transgender osob a v konečném důsledku i na jejich životy.

  Případ publikován 30.3.2023

Slovensko neomezuj práva trans* osob

Dne 21. března poslala Národní rada Slovenské republiky do druhého čtení návrh zákona č. 301/1995 Z. z., o rodném čísle. Schválení tohoto zákona by de facto znamenalo znemožnění úřední změny pohlaví pro trans* lidi, která je na Slovensku legální desetiletí. Pro návrh hlasovalo 87 poslanců a poslankyň. Výsledek tohoto hlasování považujeme za tragickou ukázku transfobie a neznalosti a vyzýváme poslance a poslankyně Národní rady Slovenské republiky, aby návrh zákona ve druhém čtení zamítli. Přidejte se k nám!

  Článek publikován 27.3.2023

Lidská práva v roce 2022: Dosáhlo jejich porušování nového maxima?

Výroční zpráva Amnesty International o lidských právech odhaluje rozsáhlé porušování lidských práv po celém světě. Oproti předchozím rokům však v mnoha aspektech ještě zesílilo.

  Článek publikován 22.3.2023

Íránky z LGBTI+ komunity byly propuštěny na kauci

Zahra Sedighi-Hamadani a Elham Choubdar z Íránu byly na podzim 2021 zatčeny kvůli aktivitě v LGBTI+ komunitě. V létě 2022 jim byl udělen trest smrti, který se do konce roku podařilo zrušit. Obě ženy byly do března 2023 drženy ve vězení, nedávno byly propuštěny na kauci. Jejich případ je přezkoumáván soudem, ale zatím nebylo vyneseno žádné rozhodnutí.

  Případ publikován 22.3.2023

Bratr alžírského aktivisty obviněn z terorismu a nespravedlivě vězněn. Pomůžete?

V únoru 2023 zahájil otec čtyř dětí a majitel obchůdku s oblečením Abderrahmane Zitout z Alžírska již potřetí od svého uvěznění hladovku na protest proti prodloužení svévolné vazby. Od 5. dubna 2022 je držen ve věznici El Harrach na základě vykonstruovaných obvinění souvisejících s politickou aktivitou jeho bratra a členstvím v politické opoziční skupině Rachad, kterou alžírské orgány označily za teroristickou skupinu. Úřady musejí Abderrahmana Zitouta okamžitě propustit.

123456789396

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...