Zprávy ze světa lidských práv

Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě

Prohledávat obsah

nalezeno 4222 výsledků:

  Článek publikován 7.4.2006

Zákroky proti vládním oponentům v Sýrii

V reakci na nedávnou vlnu zatýkání občanských aktivistů v Sýrii vyzvala Amnesty International vládu Sýrie k okamžitému propuštění všech, kteří byli zatčeni pro vyjadřování svých názorů. Podle Malcolma Smarta, ředitele AI Programu pro Blízký východ a Severní Afriku, jsou mnozí z uvězněných drženi v úplné izolaci a hrozí jim mučení nebo špatné zacházení.

  Článek publikován 5.4.2006

AI požádala českou vládu o vyšetřování pohybu letounů CIA v ČR

Amnesty International (AI) dnes uveřejnila nová fakta o tzv. „předávání zajatců“ CIA. Jedná se o utajené operace, při nichž jsou lidé podezřelí z terorismu zadrženi nebo uneseni, tajně vězněni nebo předáni do zemí, kde mohou být vystaveni mučení. CIA k utajení převozů najímá soukromé letecké dopravce a přední letecké společnosti. Podle letových záznamů přistávaly letouny CIA také v Praze. Ředitel české pobočky AI písemně požádal vládu ČR o vyšetřování těchto informací.

  Článek publikován 31.3.2006

Venkované v Guatemale jsou vyháněni z domovů

Od ledna 2004, kdy do úřadu prezidenta Guatemaly nastoupil Óscar Berger, byly v této zemi ze svých domovů vyhnány tisíce venkovských rodin. Příčinou násilného vyhánění a diskriminace venkovanů jsou spory o vlastnictví půdy. Někteří venkované půdu zabírají a chtějí tímto způsobem vyjádřit protest proti porušování svých pracovních práv. Jiní žijí na pozemcích, jejichž vlastník není jasný. Podle vládních údajů se v prosinci 2005 vedlo 1 052 jednotlivých případů sporů o půdu.

  Článek publikován 23.3.2006

V Bělorusku pokračuje zatýkání

Mnozí z občanů Běloruska, kteří po prezidentských volbách přišli pokojně demonstrovat a vyjádřit své názory, byli zatčeni. Pořádková policie a protiteroristické jednotky navíc ve snaze umlčet demonstranty používají násilí.

  Článek publikován 17.3.2006

Bělorusko před volbami - Napište dopis prezidentu Lukašenkovi

Běloruská vláda v době před prezidentskými volbami hrubě útočí na lidská práva svých občanů. Opoziční aktivisté jsou zatýkáni a souzeni za své legitimní politické názory. K utlumování občanské společnosti úřadům slouží také nově přijaté nebo pozměněné zákony. AI se obává, že snaha zabránit tzv. „džínové revoluci“ zničí poslední zbytky svobody vyjadřování a sdružování v zemi.

  Článek publikován 16.3.2006

Embarga OSN jsou systematicky porušována

Embarga OSN na dovoz zbraní jsou žalostně neúčinným a bezzubým nástrojem, který nedokáže předcházet či ukončit ozbrojené konflikty. Ani jediné z embarg, které za posledních deset let OSN uvalila, není dodržováno. Obchodníci mohou bez větších problémů dál dodávat zbraně různým bojujícím stranám.

  Článek publikován 10.3.2006

Den Tibetu

Amnesty International v pátek 10. března 2006 v Praze a Brně připomene 47. výročí potlačení tibetského povstání proti čínské okupaci. AI upozorní, že hrubé porušování lidských práv v Tibetu a tibetských oblastech stále pokračuje. Obyvatelům Tibetu jsou upírány základní svobody, především svoboda projevu a vyznání.

  Článek publikován 10.3.2006

Lékaři odsoudili násilné krmení hladovkářů na Guantánamu

Více než 250 renomovaných lékařů z Velké Británie, USA a dalších zemí dnes v dopise uveřejněném v lékařském žurnálu Lancet uvedlo, že medicínská etika zakazuje násilné krmení osob, které se rozhodly podstoupit hladovku. Signatáři dopisu napadají také užívání pout k znehybnění vězňů, kteří jsou pak vyživováni za pomoci sond. Lékaři vyzvali USA, aby k vězňům umožnily přístup nezávislých lékařů.

  Článek publikován 8.3.2006

Výstava Stop násilí na ženách

Ve dnech 8. až 23. března 2006 se vestibul metra „C“ Florenc promění ve volně přístupnou výstavu současného umění, kterou pořádá Amnesty International ČR (AI). Společným tématem děl je problém násilí na ženách.

  Článek publikován 6.3.2006

Svévolné zatýkání a týrání vězňů v Iráku pokračuje

Tisíce osob, které v Iráku zadržují mnohonárodní vojenské jednotky pod velením USA, jsou obětí systému svévolného zatýkání, uvedla dnes Amnesty International (AI). Objevují se také důkazy o mučení vězňů páchaném příslušníky iráckých bezpečnostních složek. Od doby, kdy veřejnost poprvé spatřila fotografie vězňů mučených v Abú Ghraib, se situace zásadnějším způsobem nezlepšila.

1402403404405406407408409410411412413414423

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...