Zprávy ze světa lidských práv
Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě
Prohledávat obsah
nalezeno 4316 výsledků:
Článek publikován 25.4.2007
Americké úřady nechrání domorodé ženy před násilím
Každá třetí indiánská žena v USA se stává obětí znásilnění. Podle údajů ministerstva spravedlnosti je nebezpečí sexuálního násilí pro domorodou Američanku 2,5krát vyšší než pro ostatní ženy. Amnesty International (AI) ve své nové zprávě dokazuje, že odpovědnost za tento stav nese také centrální vláda, která není schopna domorodým obětem zajistit přístup ke spravedlnosti.
Článek publikován 20.4.2007
Popravy v Iráku jsou na vzestupu – mnohdy po nespravedlivých procesech
Irácké soudy stále častěji udělují trest smrti, a to i v případech, kdy rozsudku předcházela vynucená „doznání" přenášená televizí, mučení nebo nespravedlivé procesy. Irák je dnes po Číně, Íránu a Pákistánu čtvrtou zemí světa s nejvyšším počtem vykonaných poprav za rok. Ve své nové zprávě to uvádí Amnesty International (AI).
Článek publikován 19.4.2007
Útoky Talibanu proti civilistům v Afghánistánu zesilují
Lidé v Afghánistánu jsou ve stále větší míře vystaveni sebevražedným útokům, únosům a popravám, kterých se dopouští Taliban. Ozbrojení povstalci systematicky útočí na civilisty a usilují tak o nastolení atmosféry strachu, která jim přináší kontrolu nad obyvatelstvem.
Článek publikován 18.4.2007
Tři mrtví po útoku na svobodu slova a vyznání v Turecku
18. dubna byli zavražděni tři zaměstnanci křesťanského nakladatelství Zirve v turecké Malatyi. Podle zpráv byli nalezeni se svázanýma rukama a nohama a zemřeli na následky podříznutí hrdla. Během minulého měsíce údajně zaměstnancům Zirve vyhrožovaly smrtí nacionalistické skupiny, které je obviňují z misionářské činnosti. Nakladatelství však bylo terčem protestů a výhružek již v minulosti.
Článek publikován 16.4.2007
Situace iráckých uprchlíků přerůstá v humanitární krizi
Blízkovýchodní region stojí na pokraji nové humanitární krize, varovala dnes Amnesty International (AI). Evropská unie, USA a další země musejí oblasti pomoci a podpořit více než tři miliony Iráčanů, kteří v důsledku konfliktu opustili své domovy a hledají útočiště v sousedních zemích nebo klidnějších oblastech Iráku.
Článek publikován 12.4.2007
Protiteroristický zákon v Egyptě nesmí zakotvit bezpráví
Egyptské úřady systematicky porušují lidská práva ve jménu národní bezpečnosti, uvedla Amnesty International (AI), která v Káhiře zveřejnila zprávu dokumentující toto tvrzení. V průběhu tiskové konference AI vyzvala vládu, aby zajistila, že připravovaný protiteroristický zákon nebude sloužit k potlačování lidských práv.
Článek publikován 12.4.2007
AI odsuzuje útoky v Alžírsku
Amnesty International (AI) odsoudila bombové útoky, které včera v hlavním městě Alžírska podle předběžných informací tamního ministerstva vnitra zabily přinejmenším 23 osob a více než 160 jich zranily.
Článek publikován 11.4.2007
Mezinárodní trestní soud oslaví 5. narozeniny – bez České republiky
Ve více než sto státech světa si dnes připomínají páté výročí splnění podmínky pro vznik Mezinárodního trestního soudu. Česká republika mezi ně nepatří. Ačkoli na mezinárodním poli často vystupuje jako obhájce lidských práv, do dnešního dne není účastníkem této mezinárodní instituce, která může trestat pachatele nejhorších zločinů jaké lidstvo zná – genocidia, zločinů proti lidskosti či válečných zločinů.
Článek publikován 10.4.2007
AI žádá americkou vládu o zrušení vojenských tribunálů
Amnesty International (AI) vydala dne 22. března zprávu, ve které žádá americkou vládu, aby zrušila navržené vojenské tribunály a nechala vězně z Guantánama předstoupit před řádný federální soud. Soud by rovněž neměl vynášet tresty smrti.
Článek publikován 10.4.2007
Pět let po uzavření míru v Angole zůstává mnoho lidí bez domova
Občanská válka v Angole, která trvala 27 let, připravila mnoho občanů o jejich domovy. Stovky tisíc jich našly útočiště v okolí hlavního města Luandy. Pět let po skončení ozbrojeného konfliktu jsou však opakovaně nuceni vyklidit své provizorní příbytky, čímž jsou porušována jejich lidská práva. Z většiny z nich se stávají bezdomovci nebo žijí v nelidských podmínkách.