Zprávy ze světa lidských práv
Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě
Prohledávat obsah
nalezeno 4460 výsledků:
Článek publikován 10.10.2005
Mezinárodní den proti trestu smrti: Čína by jednou provždy měla učinit rozhodný krok
Dnešní den je ve znamení Mezinárodního dne proti trestu smrti. Amnesty International (AI) při této příležitosti vyzvala Čínu, aby se přidala k zemím, které od poprav ustoupily. ČLR jenom v loňském roce popravila 3.400 vězňů. Zdroje pocházející z důvěryhodných míst v této zemi ale uvádějí, že skutečnost se bude blížit 10.000 popravených osob.
Článek publikován 5.10.2005
Ministr Bublan napsal AI ve věci CzechTeku 2005
Londýnská centrála Amnesty International (AI) obdržela od Ministerstva vnitra ČR reakci na její výhrady k policejnímu zásahu proti účastníkům CzechTeku 2005. Ministerstvo vnitra do Londýna zaslalo desetistránkovou odpověď v českém jazyce. Text je do velké míry totožný se zprávou, kterou MV předložilo Poslanecké sněmovně ČR.
Článek publikován 4.10.2005
Konec porušování lidských práv zůstává v Rusku v nedohlednu
Dnes se v Londýně konal summit EU-Rusko. Amnesty International (AI) při této příležitosti zveřejnila znepokojivé výsledky svého šetření, které dokládá pokračující porušování lidských práv v Čečensku a Ingušsku. AI upozorňuje, že Rusko pod záminkou „boje proti teroru“ systematicky porušuje lidská práva a ruské úřady jsou zapojeny do mučení, únosů a utajovaného věznění civilistů.
Článek publikován 27.9.2005
Ukrajina má vážné problémy s policejním násilím
Ukrajinští policisté rutinně vynucují přiznání a výpovědi zadržených osob za pomoci násilí, uvádí Amnesty International (AI), která dnes zveřejnila svou zprávu o mučení a špatném zacházení v ukrajinských policejních celách a vazebních věznicích.
Článek publikován 20.9.2005
Uzbecká vláda zneužívá květnový zásah v Andižanu k dalšímu potlačování lidských práv
Čtyři měsíce po krvavém zásahu v Andižanu uzbecká vláda nezveřejnila bližší informace o obětech, ani neumožnila jeho mezinárodní a nezávislé vyšetřování. Vláda navíc zneužívá okolnosti zásahu k dalšímu porušování lidských práv. Dokládá to nová zpráva Amnesty International (AI).
Článek publikován 14.9.2005
Summit OSN by neměl být podvodem na lidských právech
Amnesty International (AI ) odsoudila kapitulaci světových vůdců pod nátlakem jen několika málo států, které jsme svědky na právě probíhajícím summitu OSN v New Yorku. V tuto chvíli hrozí, že se kvůli váhavému postoji vlád neuskutečnění významná část důležitých a smysluplných reforem.
Článek publikován 14.9.2005
Etnické menšiny v Barmě jsou terorizovány nucenými pracemi a bitím
Barmská vojenská vláda (junta) terorizuje tisíce příslušníku etnických menšin, posílá je na nucené práce, konfiskuje jejich pozemky a demoluje příbytky. Organizované napadání celých vesnic spojené s bitím a vyhrožováním není výjimkou. Nejnovější zpráva Amnesty International (AI) dokumentuje tragickou situaci barmských etnických menšin.
Článek publikován 14.9.2005
Dodávka munice pro ruční zbraně do Egypta může přispět k porušování lidských práv
Dne 14. září 2005 vláda rozhodla ušetřit 50 miliónů korun za ekologickou likvidaci přebytečné munice. Namísto ní bude střelivo pro ruční zbraně dodáno bezpečnostním složkám Egyptské arabské republiky. Ty jsou však známy častým porušováním lidských práv.
Článek publikován 31.8.2005
Ministerstvo zahraničí uvádí v médiích polopravdy o obchodu se zbraněmi
V úterý 30. srpna prohlásil odstupující náměstek ministra zahraničí Jan Winkler v rozhovoru pro českou BBC, že Česká republika „nejméně celý rok“ nevyvezla zbraně do občanskou válkou postižené Kolumbie. Reagoval tak na dotaz, zda jsou pravdivé informace nevládních organizací o dodávkách vojenského materiálu do této země. Podle údajů ČSÚ se však poslední vývoz revolverů a pistolí do Kolumbie uskutečnil v listopadu 2004.
Článek publikován 24.8.2005
Utajované věznění v boji s terorismem je vážnou hrozbou pro lidská práva
Spojené státy a s nimi další země musí zastavit zadržování vězňů na utajených místech, jejichž podmínky umožňují mučení. Postup, kdy vězněný člověk prakticky „zmizí“ a nemá žádný kontakt s právníkem, rodinou ani humanitárními organizacemi, představuje zločin podle mezinárodního práva. Takovým způsobem by se s žádným člověkem zacházet nemělo. Na tomto porušování lidských práv se kromě USA podílejí mnohé další státy jako Jordánsko, Indonésie a Jemen.