Zprávy ze světa lidských práv
Buďte v obraze o tom, co se děje ve světě
Prohledávat obsah
nalezeno 4348 výsledků:
Článek publikován 8.7.2024
Evropa omezuje právo na protest: Amnesty odhaluje rozsáhlou represi a stigmatizaci protestujících
V posledních měsících dochází po celé Evropě ke snahám o co největší omezení práva na protest. Státy stigmatizují a kriminalizují mnohé pokusy o vyjádření nesouhlasu a zavádějí bezdůvodná represivní opatření, která omezují shromažďovací právo.
Článek publikován 5.7.2024
Ruský opozičník Kara-Murza byl převezen do vězeňské nemocnice
Ruský opoziční aktivista a vězeň svědomí Kara-Murza, který si odpykává 25letý trest ve věznici s maximální ostrahou na Sibiři byl převezen do vězeňské nemocnice nacházející se mimo věznici, kde si aktuálně odpykává trest. Jeho rodina netuší, proč byl do nemocnice převezen ani v jakém je stavu.
Článek publikován 2.7.2024
Saúdská Arábie: Turnaj v počítačových hrách má zakrýt popravy a nelidské tresty
V saúdském království dnes začíná Esports World Cup – světový turnaj v elektronických hrách a sportech. Zatímco hráči budou soupeřit o vysoké finanční odměny, v saúdských věznicích budou nespravedlivě trpět ti, kdo se odvážili tamní režim kritizovat.
Článek publikován 30.6.2024
Za fotku bez oděvu zakrývajícího celé tělo poslal soud aktivistku na 11 let do vězení
Manahel al-Otaibi je aktivistka ze Saúdské Arábie. Na sociálních sítích zveřejňovala příspěvky na podporu práv žen, vyfotila se v obchodním centru bez tradičního oděvu zakrývajícího celé tělo. Kvůli svým aktivitám byla několik měsíců držena na neznámém místě. V lednu 2024 ji soud v procesu za zavřenými dveřmi na základě obvinění z terorismu odsoudil k jedenáctiletému trestu vězení.
Článek publikován 30.6.2024
Kvůli příspěvkům na sociálních sítích hájících práva žen ji soud poslal na 27 let do vězení
Salma Aš-Šiháb byla v srpnu 2022 odsouzena k 34 letům vězení podle protiteroristického zákona a zákona proti kyberzločinu, protože na sociálních sítích sdílela příspěvky podporující práva žen. Nejvyšší soud v lednu 2023 nařídil tento rozsudek přezkoumat. Specializovaný trestní soud sice zrušil trest udělený podle zákona proti kyberzločinu, ale znovu Salmě udělil dlouhý trest ve vězení, tentokrát na 27 let.
Článek publikován 30.6.2024
Na sociálních sítích měl deset sledujících. Přesto ho za příspěvky na nich odsoudili k trestu smrti
V Saúdské Arábii byl k trestu smrti odsouzen bývalý učitel Mohammad bin Násir al-Ghamdí. Trest si vysloužil za to, že na sociálních sítích kritizoval saúdského krále a požadoval propuštění nespravedlivě uvězněných duchovních představitelů. Ghamdí však pouze uplatňoval své základní právo na svobodu slova. Podepište petici za jeho propuštění.
Článek publikován 30.6.2024
Založil organizaci na ochranu občanských práv, dostal 10 let vězení
Mohammed al-Qahtani je spoluzakladatelem nyní rozpuštěné Saúdské asociace pro občanská a politická práva (ACPRA), která byla dříve jednou z mála nezávislých organizací pro lidská práva v Saúdské Arábii, a odpykává si desetiletý trest vězení za svou pokojnou práci v oblasti lidských práv
Článek publikován 30.6.2024
Za satirické příspěvky na Twitteru byl odsouzen k 20 rokům v cele
Abdulrahman al-Sadhan, 37letý pracovník Červeného půlměsíce, byl odsouzen Specializovaným trestním soudem v Rijádu ke 20 letům vězení, po nichž bude následovat 20letý zákaz cestování. To vše na základě obvinění souvisejících s pokojným uplatňováním jeho práva na svobodu projevu a po procesu poznamenaném porušováním práv, včetně možného mučení k vynucení „přiznání“. Saúdské úřady musí Abdulrahmanovi al-Sadhanovi zajistit okamžité a bezpodmínečné propuštění.
Případ publikován 27.6.2024
Argentina: LGBTI+ aktivistce hrozí až čtyři roky vězení kvůli protestnímu graffiti
Pierina Nochetti, lesbická aktivistka za lidská práva, čelí obvinění z trestného činu kvůli namalování graffiti na protest proti zmizení mladého transgender muže v argentinském městě Necochea. Hrozí jí až čtyři roky vězení. Zastaňte se jí podpisem petice.
Článek publikován 26.6.2024
Ruské úřady systematicky odpírají nespravedlivě vězněným kritikům vlády kontakt s rodinami
Nová Amnesty výzkumná zpráva prostřednictvím několika vybraných případů dokumentuje, jak ruské úřady využívají právních mezer a smyšlených záminek k další izolaci disidentů. A to včetně těch, kteří byli uvězněni za to, že veřejně kritizovali ruskou invazi na Ukrajinu.