Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Aliho Younesiho a Amirhosseina Moradiho

Head of judiciary
Gholamhossein Mohseni Ejei
c/o Embassy of Iran to the European Union
Avenue Franklin Roosevelt No. 15
1050 Bruxelles
Belgium


Vážený pane vedoucí soudní správy,

univerzitní studenti Ali Younesi, 21 let, a Amirhossein Moradi, 22 let, jsou svévolně zadržováni v oddělení 209 teheránské věznice Evin, které je pod kontrolou Ministerstva zpravodajských služeb. Po svém zatčení dne 10. dubna 2020 byli šedesát dní drženi na samotce, což je v rozporu s absolutním zákazem mučení a jiného špatného zacházení. Ali Younesi své rodině sdělil, že mu byla odepřena odpovídající zdravotní péče o zranění levého oka, jež utrpěl při bití agenty vojenské rozvědky, a dále uvedl, že v jeho cele bylo 24 hodin denně rozsvíceno světlo, což mu znemožňovalo vnímat den a noc a způsobovalo mu utrpení a bolest. Amirhossein Moradi uvedl, že byl během svého zatčení surově bit.

Agenti ministerstva zpravodajských služeb oba studenty opakovaně vyslýchali bez přítomnosti jejich právníků a nutili je k „přiznání“, čímž porušovali jejich právo nevypovídat a neobviňovat sám sebe. Během slyšení před 29. oddělením Revolučního soudu v Teheránu, které se konalo 3. července 2021, byli obviněni z „šíření korupce na zemi“ (efsad-e fel-arz), za což hrozí trest smrti, „shromažďování a spolčování za účelem páchání zločinů proti národní bezpečnosti“ a „šíření propagandy proti systému“. Úřady porušily jejich právo na presumpci neviny tím, že je veřejně obvinily z vazeb na „kontrarevoluční“ skupiny, zřejmě na základě skutečného nebo domnělého spojení jejich rodin s organizací Lidoví mudžahedínové, opoziční skupinou se sídlem mimo Írán. Úřady rovněž vznesly nepravdivá obvinění, že u nich byla nalezena „výbušná zařízení“. Oba studenti tato obvinění popřeli. Vyšetřovatelé je rovněž obvinili z odstraňování plakátů íránských představitelů a z účasti na pokojných protestech v lednu 2020.

Oběma studentům byl po dobu třinácti měsíců od jejich zatčení odepřen přístup k právníkovi, kterého si sami zvolili. Nadále jsou bez soudu drženi v oddělených částech oddělení 209, kde je jim podle jednoho z příbuzných odpírána odpovídající zdravotní péče a čerstvý vzduch a kde spí na podlaze. Ali Younesi nebyl nikdy vyšetřen očním lékařem.

Vyzývám vás, abyste okamžitě a bezpodmínečně propustili Aliho Younesiho a Amirhosseina Moradiho, kteří jsou zadržováni pouze na základě skutečných nebo domnělých vazeb jejich rodin na opoziční skupiny. Do té doby Vás žádám, abyste zajistil, že budou chráněni před mučením a jiným špatným zacházením, že jim bude urychleně poskytnuta potřebná lékařská péče a že jim bude umožněn přístup k jejich rodinám a právníkovi, kterého si zvolí. Naléhavě Vás také žádám, abyste zahájil nezávislé vyšetřování tvrzení, že oba byli při zatčení zbiti a drženi v podmínkách porušujících absolutní zákaz mučení a jiného špatného zacházení, s cílem postavit odpovědné osoby před soud v řízení, které odpovídá mezinárodním standardům spravedlivého procesu.

S úctou,


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít