Petice za okamžité a bezpodmínečné propuštění Aliho Younesiho a Amirhosseina Moradiho

Head of judiciary
Gholamhossein Mohseni Ejei
c/o Embassy of Iran to the European Union
Avenue Franklin Roosevelt No. 15
1050 Bruxelles
Belgium


Vážený pane vedoucí soudní správy,

dvaadvacetiletí univerzitní studenti Ali Younesi a Amirhossein Moradi si odpykávají nespravedlivé šestnáctileté tresty odnětí svobody v teheránské věznici Evin poté, co je 29. oddělení teheránského revolučního soudu dne 25. dubna 2022 odsoudilo za "shromažďování a spolčení za účelem spáchání zločinů proti národní bezpečnosti", "šíření propagandy proti systému" a "ničení veřejného majetku" za účast na pokojných protestech v lednu 2020 a za skutečné či domnělé vazby jejich rodin s organizací Lidoví mudžahedínové, opoziční skupinou se sídlem mimo Írán.

Jejich soudní proces byl hrubě nespravedlivý; byla porušena jejich práva na přiměřenou obhajobu a na presumpci neviny. Agenti ministerstva zpravodajských služeb jim během prvních třinácti měsíců zadržování odepřeli přístup k nezávislému právníkovi, kterého si sami zvolili. Dne 8. prosince 2021 novináři spolupracující s médii napojenými na Revoluční gardy rozšířili na sociálních sítích video s jejich vynucenými "přiznáními". Podle informovaného zdroje se "přiznali" pod hrozbou smrti a sexuálního násilí poté, co byli převezeni z oddělení 209 teheránské věznice Evin na místo mimo věznici, kde je agenti ministerstva zpravodajství upozornili, že se na ně nevztahují vězeňské předpisy. Před převozem byly téměř šedesát dní drženi na samotce, což je v rozporu s absolutním zákazem mučení a jiného špatného zacházení.

Amnesty International se dozvěděla, že na jejich posledním soudním jednání 17. dubna 2022 soudce poznamenal, že obžaloba nepředložila videozáznamy z jejich výslechů, které si vyžádal během předchozího jednání poté, co mu oba studenti sdělili, že se "přiznali" pod vlivem mučení a jiného špatného zacházení. Přestože obžaloba předložila soudu pouze výše zmíněné propagandistické video obsahující jejich videozáznamy vynucených "přiznání", soudce je na jeho základě odsoudil a nenařídil prošetření jejich tvrzení. Oddělení 36 odvolacího soudu potvrdilo jejich odsouzení a tresty dne 6. června 2022. Amnesty zjistila, že od té doby agenti ministerstva zpravodajských služeb navštívili Moradiho otce a dali mu nejasné sliby o možnosti propuštění jeho syna výměnou za souhlas s "přátelským" rozhovorem pro státní televizi a veřejnou kritikou disidentů; Amirhossein Moradi to odmítl.

Naléhavě Vás žádám, abyste okamžitě a bezpodmínečně propustili Aliho Younesiho a Amirhosseina Moradiho, neboť jsou zadržováni pouze na základě skutečných nebo domnělých vazeb jejich rodin na opoziční skupiny a jejich pokojné účasti na protestech, a zrušili jejich nespravedlivé odsouzení a tresty. Musí být provedeno účinné, rychlé, nezávislé a nestranné vyšetřování jejich obvinění z mučení a jiného špatného zacházení a všechny osoby podezřelé z trestní odpovědnosti musí být postaveny před soud ve spravedlivém procesu bez použití trestu smrti.

S pozdravem,


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít