Petice za okamžité stažení obvinění proti ochráncům půdy

Niki Sharma
2135 East Hastings Street
Vancouver
British Columbia, Canada


Vážená paní Sharma,

vyjadřuji své znepokojení nad případem ochránců půdy z národa Wet’suwet’en. Ti ani dědiční náčelníci nikdy nesouhlasili s plány na výstavbou plynovodu (Coastal GasLink) na území svých předků. Povolení stavby bez jejich svobodného, předchozího a informovaného souhlasu nerespektuje jejich právo na sebeurčení a na rozhodování o ekonomickém rozvoji na jejich tradičním území, tak jak je stanoveno v různých mezinárodních lidskoprávních dokumentech, včetně Deklarace OSN o právech původních obyvatel, zakotvené v zákoníku Britské Columbie přijetím Deklarace o právech původních obyvatel provinční vládou v listopadu 2019.

Potrubí se již stalo zdrojem ničení životního prostředí a odřízlo národ Wet’suwet’en od jeho původního území. Nemohou vykonávat mnoho ze svých tradičních činností, jako lov a rybolov, protože lesy byly poškozeny stavbou.

Kanadská policie (Royal Canadian Mounted Police [RCMP] – Královská kanadská jízdní policie) zatkla desítky ochránců půdy při výkonu soudního opatření, které získala stavební společnost. Původní obyvatelstvo, které se účastní pokojných akcí na ochranu půdy, by nemělo být kriminalizováno jen z důvodu uplatňování svých práv.

Žádám Vás, abyste okamžitě stáhla obvinění proti kriminalizovaným ochráncům půdy, kteří se postavili projektu pobřežního plynového potrubí Coastal GasLink.

S pozdravem,


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít