Petice za ukončení špatného zacházení a zajištění spravedlivého soudu

Head of Government of the Kingdom of Morocco
M. Aziz Akhannouch
Palais Royal- Touarga
Rabat
Morocco


Vaše ctihodnosti,

vyjadřuji své hluboké znepokojení nad špatným zacházením s Mohamedem Lamine Haddim ve vězení. Při telefonátu, který se odehrál 15. března 2022, řekl své rodině, že pět dozorců vešlo do jeho pokoje, zbili ho obušky a kovovými kleštěmi mu ostříhali vousy proti jeho vůli. Den předtím dozorcům oznámil, že plánuje 16. a 17. března držet hladovku na protest proti svým podmínkám ve vězení a tomu, že mu byla navzdory opakovaným žádostem odmítnuta lékařská péče, a uvedl, že pokud nadále nebude jeho požadavkům vyhověno, plánuje od 18. března držet hladovku naneurčito. Zbití Mohameda Lamine Haddiho, které se zdá být odplatou za jeho plánovanou hladovku, je porušením jeho práva na svobodu vyjadřování, stejně tak jako špatným zacházením se zadrženým. Úřady by neměly používat žádné prostředky k potrestání lidí, kteří se rozhodnou držet hladovku, nebo k donucení, aby hladovku ukončili.

V telefonátu rodině 21. března Mohamed Lamine Haddi uvedl, že se dozorci vrátili do jeho cely 17., 18. a 21. března a opět ho bili obušky. Na levé straně obličeje má modřinu z místa, kde ho dozorci bili. Dozorci poté také odmítli jeho žádosti o návštěvu lékaře a o léky na vážné zažívací potíže. Dne 21. března řekl dozorcům, že chce podat stížnost královskému prokurátorovi na to, jak s ním dozorci zacházejí. Ti mu řekli, že jeho stížnost nepodají, a zbili ho. Telefonát jeho rodině 21. března trval celkem čtyři minuty, protože dozorci dvakrát přerušili hovor; podle jeho sestry kdykoli začne rodině vyprávět o špatném zacházení ze strany dozorců, přeruší telefonní linku.

Od 17. září 2017 drží úřady Mohameda Lamine Haddiho a další vězně z Gdeim Iziku na samotce. Je zavřen sám ve své cele 24 hodin denně, bez kontaktu s ostatními vězni. Návštěvy jeho právníka Olfa Ouleda a rodiny jsou od března 2020 zakázány.

Vyzývám Vás k ukončení špatného zacházení s Mohamedem Lamine Haddim, k potrestání všech, kdo jsou za něj zodpovědní, a k přesunutí Haddiho ze samotky. Také vás vyzývám, abyste mu zaručil okamžitý přístup k řádné lékařské péči, pravidelnému a neomezenému kontaktu s rodinou a právníkem a zajistil, že jsou jeho vězeňské podmínky v souladu s mezinárodním právem a standardy. Závěrem Vás naléhavě vyzývám, abyste přijal veškerá opatření k tomu, aby se s Mohamedem Lamine Haddim a dalšími vězni z Gdeim Iziku co nejdříve uskutečnil spravedlivý proces před řádným civilním soudem v souladu s mezinárodním právem.

S pozdravem,


  Celé znění on-line petice v angličtině Zavřít