Urgentní
akce

© Forbidden Stories

Vlády špehují novináře i obránce lidských práv. Nenechme to tak!

  Případ

Vlády několika zemí zneužily software izraelské společnosti NSO Group Technologies nazvaný Pegasus ke sledování opozičních novinářů a politiků, aktivistů a obránců lidských práv.

Podle neziskové organizace Forbidden Stories se sídlem v Paříži, za technické podpory Amnesty International, která pro hledání sledovacího spywaru v mobilech použila nejmodernější forenzní testy, byli pomocí spywaru Pegasus sledováni nezávislí novináři, obránci lidských práv, aktivisté nebo opoziční politici nejméně v deseti zemích: Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech, Ázerbájdžánu, Maroku, Indii, Kazachstánu, Bahrajnu, Rwandě, Mexiku či Maďarsku.

Na odhalení spywaru se podílelo přes osmdesát investigativních novinářů ze sedmnácti mediálních skupin z deseti zemí světa.

Forbidden Stories společně s Amnesty získala přístup ke zhruba padesáti tisícům telefonních čísel vybraných ke sledování. Analýza vzorku telefonních čísel zatím odhalila špehování v polovině z nich.

Sledovací program Pegasus umí mimo jiné prohledat e-mailovou poštu, sledovat sms komunikaci, prohlížet fotografie, nahrávat telefonní hovory nebo zapnout kameru či mikrofon.

Digitální útoky na obránce lidských práv, novináře a občanskou společnost jsou v posledních letech na vzestupu. Jejich elektronická zařízení jsou hackována, mohou být špehováni, umlčováni a zastrašováni.

Na základě vyšetřování bylo prozatím identifikováno více než 180 novinářů z 20 zemí, kteří byli vybráni jako cíle sledování spywarem Pegasus od NSO v období od roku 2016 do června 2021.

Apelujte s námi na českou vládu, aby podpořila výzvu k dočasnému pozastavení prodeje a vývozu sledovacích technologií.

  Aktuality

  Článek publikován 2.8.2022

Software Pegasus v mobilu španělského premiéra

Proniknutí špionážního softwaru do mobilního telefonu španělského premiéra Pedra Sáncheze oznámila španělská vláda v květnu.

  Článek publikován 24.7.2021

Amnesty na Prague Pride: Zeď solidarity s Maďarskem, Živá knihovna i Live AMNESTYcast

Amnesty tradičně obohatí doprovodný program LGBTI+ festivalu Prague Pride, který dnes startuje.

  Článek publikován 22.7.2021

Sledování novinářů, obránců lidských práv i politiků. Amnesty odhaluje mezinárodní skandál

Na základě rozsáhlého vyšetřování úniku dat s 50 tisíci telefonními čísly označenými za potenciální cíle sledování vyšlo najevo, že byl spyware izraelské technologické firmy NSO Group používán k porušování lidských práv po celém světě. A to v obrovském měřítku.

Pozadí

V některých zemích je nebezpečné a riskantní mluvit o lidských právech nebo přinášet pravdivé či vůči vládě kritické informace. Vlády kvůli tomu často zastrašují, obtěžují a zatýkají své obyvatele – a stále více se při tom spoléhají právě na digitální sledování. Vlády po celém světě nakupují nebo umožňují prodej sofistikovaných sledovacích technologií, které se mohou nabourat do elektronických zařízení kohokoli a sledovat jeho aktivity. Tyto nástroje vyrábějí a prodávají soukromé společnosti, které tak vydělávají na porušování lidských práv.

Vlády a společnosti tvrdí, že tyto sledovací technologie jsou používány pouze k cílenému sledování „zločinců a teroristů“. Ve skutečnosti se však obránci lidských práv po celém světě – včetně zaměstnance Amnesty International – stali terčem nezákonného sledování pomocí špionážního softwaru.

Bývalý zvláštní zpravodaj OSN pro podporu a ochranu práva na svobodu názoru a projevu dokonce vyzval k zavedení celosvětového moratoria – zastavení prodeje a vývozu sledovacích technologií –, dokud nebude zaveden řádný regulační rámec, jenž ochrání obránce lidských práv a občanskou společnost před zneužíváním těchto nástrojů.