Represe v Saúdské Arábii

Pod vedením Mohammeda bin Salmána, korunního prince Saúdské Arábie, utrácejí tamní úřady miliardy dolarů na kampaň, která má očistit image země na světové scéně.

Vláda Saúdské Arábie masivně investuje do sportu, obchodu a zábavního průmyslu, aby odvrátila pozornost světa od tristní lidskoprávní situace v zemi. Do saúdského království létají významné celebrity a sportovci, aby pomohli vytvořit obraz okouzlující a transformované moderní země. Tato pečlivě budovaná iluze má však k realitě daleko.

Od nástupu korunního prince k moci se situace v oblasti lidských práv drasticky zhoršila. Lidé v Saúdské Arábii čelí bezprecedentním zásahům proti svobodě projevu, včetně vysokých trestů vězení za kritické komentáře na sociálních sítích. Popravy za širokou škálu trestných činů dosahují rekordních hodnot.

A nyní hrozí, že plánovaný trestní zákoník nelidské tresty ještě utvrdí.


VYZVĚME K OSVOBOZENÍ TĚCH, KTEŘÍ SE NEBÁLI POSTAVIT SAÚDSKÉMU REŽIMU

Abychom přehlušili saúdskou PR mašinérii, potřebujeme vaši pomoc. Nedovolte pohřbít příběhy statečných lidí, kteří skončili ve vězení za to, že volali po svobodě a rovnosti.

PODEPIŠTE PETICI


Umlčování svobody slova

Saúdské úřady razí politiku nulové tolerance jakékoliv kritiky režimu, bez ohledu na to, jak neškodná je. Tvrdě útočí na občanskou společnost a obránce lidských práv.

Kritici režimu dostávají v současné době jedny z nejtvrdších trestů odnětí svobody, jaké kdy Amnesty v Saúdské Arábii zaznamenala. Mnoho dalších bylo odsouzeno k smrti.

Salma aš-Šiháb, doktorandka a matka dvou dětí,  byla zatčena, když do Saúdské Arábie přiletěla z Velké Británie na návštěvu. Odpykává si 27letý trest za to, že tweetovala příspěvky na podporu práv žen.

Mohammad bin Násir al-Ghamdí byl odsouzen k smrti v červenci 2023 za to, že na Twitteru kritizoval tamní úřady. Na sociální síti měl pouhých 10 sledujících.

Mnoho případů je souzeno notoricky známým Specializovaným trestním soudem (SCC), který se má zabývat zločiny souvisejícími s terorismem. V posledních letech byl však použit jako zbraň k umlčení oponentů režimu. SCC uděluje tvrdé tresty po zjevně nespravedlivých procesech. Často posílá za mříže obránce lidských práv, aktivisty, novináře, duchovní i obyčejné lidi.

Saúdské úřady jsou známé tím, že umlčují všechny, kdo se je odváží kritizovat. V roce 2018 byl na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu zavražděn novinář a disident Džamál Chášukdží. Jeho smrt vyvolala celosvětové pobouření. (©NICHOLAS KAMM/AFP via Getty Images)


MANAHEL AL-OTAIBI

Fitness instruktorka a aktivistka za práva žen. Byla násilně zadržena poté, co na sociálních sítích publikovala příspěvky na podporu práv žen a zveřejnila fotku bez abáji (tradičního oděvu s dlouhými rukávy).

SALMA AŠ-ŠIHÁB

Doktorandka a matka dvou dětí. Byla odsouzena k 27 rokům za mřížemi a následnému 27letému zákazu vycestování. To vše za to, že tweetovala příspěvky na podporu práv žen.

MOHAMMAD AL-GHAMDI

Bývalý učitel. V červenci loňského roku byl odsouzen k smrti za to, že na Twitteru kritizoval saúdské úřady. Na sociální síti měl 10 sledujících.

MOHAMMED AL-QAHTANI

Obránce lidských práv. V roce 2013 byl odsouzen k 10 letům vězení za spoluzaložení lidskoprávní organizace a za svou lidskoprávní činnost. Stále je zadržován i přes to, že jeho trest již vypršel.

ALBDULRAHMAN AL-SADHAN

Pomocný pracovník Červeného půlměsíce. Je vězněn od března 2018. Za své satirické tweety byl odsouzen k 20 letům vězení 20letému zákazu vycestování ze země.

Popravy ve stínu PR  

V roce 2017 oznámilo saúdské Ministerstvo informací globální kampaň „na zviditelnění měnícího se obrazu Saúdské Arábie a zlepšení mezinárodního vnímání království“.

Řada PR expertů byla najata, aby šířila iluzi pokroku, reforem a obrátilia negativní mediální vnímání Saúdské Arábie v zahraničí. Saúdskoarabský investiční fond, kterému předsedá korunní princ Mohammed bin Salman, investoval mnoho miliard do zábavního, sportovního a technologického průmyslu.

Osobnosti ze světa obchodu, sportu a showbyznysu finanční odměnu ze strany Saúdské Arábie neváhaly využít. Světoví vůdci zapomněli na své dřívější výhrady k porušování lidských práv a zahájili novou nadšenou spolupráci s korunním princem.

Mezitím se situace v oblasti lidských práv v království násodbně zhoršila. Kromě politiky nulové tolerance k jakékoliv kritice popravily saúdské úřady v roce 2022 196 lidí a nejméně 172 v roce 2023. A to navzdory slibům, že používání trestu smrti omezí. V roce 2022 šlo o nejvyšší počet poprav, který výzkumníci Amnesty v zemi za posledních 30 let zaznamenali.

V současné době hrozí poprava nejméně sedmi mladým mužům, kteří byli odsouzeni k trestu smrti za zločiny, které údajně spáchaly v době, kdy byli ještě děti. Jednomu z nich bylo v době jeho údajného trestného činu pouhých 12 let.

Portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo, hrající nyní za tým Al Nassr, je jednou z mnoha známých osobností, které podepsaly smlouvy v Saúdské Arábii v rámci vládní kampaně za zlepšování image země. (©AFP via Getty Images)

Uzákonění represí

V únoru 2021 korunní princ Mohammed bin Salman oznámil balíček legislativních reforem, jejichž cílem je „chránit lidská práva“ a „posílit principy spravedlnosti“. To mělo obnášet vůbec první návrh trestního zákoníku s jasně definovanými zločiny a tresty. Dosud totiž mohli tamní soudci definovat trestné činy a ukládat tresty podle svého uvážení, aniž by se uchýlili k právnímu textu. Za srovnatelné činy tak mnohdy padaly naprosto odlišné tresty.

Návrh trestního zákoníku, který unikl v červenci 2022, nicméně odhalil, že dokument lidskoprávní situaci v Saúdské Arábii ještě zhorší. A to z následujících důvodů:

  • Kodifikuje použití trestu smrti jako primárního trestu za řadu trestných činů. Podle mezinárodních standardů by poprava měla být trestem maximálně za úmyslné zabití.
  • Trestá svobodu projevu a nechrání práva na svobodu sdružování a pokojné shromažďování.
  • Kriminalizuje „nelegitimní“ konsensuální sexuální vztahy, vztahy mezi osobami stejného pohlaví a omezuje přístup k potratům tím, že kriminalizuje jak akt podstoupení potratu, tak pomoc při jeho provedení.
  • Nechrání ženy a dívky před genderově podmíněným násilím. Pachatelům trestných činů spáchaných ve jménu „cti“ umožňuje uniknout trestnímu stíhání.
  • Nadále jasně nedefinuje všechny zločiny a tresty, což umožňuje soudcům širokou volnost při určování toho, co představuje trestný čin a jaký je správný trest.

Diskriminace žen

Další ze zákonů, přijatý v březnu 2022, rovněž nesplňuje reformy, které saúdský korunní princ slíbil. Zákon o osobním stavu kodifikuje diskriminaci žen ve většině aspektů rodinného života, včetně manželství, rozvodu, opatrovnictví a dědictví, a zachovává systém mužského poručnictví.

Nedokáže rovněž dostatečně chránit ženy před domácím násilím. Místo toho zakotvuje patriarchální genderové role tím, že očekává, že ženy „poslechnou“ své manžely. Podmiňuje také finanční podporu žen od jejich manželů tím, že se manželky svým mužům „podřídí“. Tím ženy vystavuje riziku násilí a zneužívání.

Vykořisťování migrujících pracovníků

Výzkumníci Amnesty zdokumentovali, jak byli migrující pracovníci najatí ve skladech v Saúdské Arábii vystaveni vážnému zneužívání, které se pravděpodobně rovnalo obchodování s lidmi. 

Jednalo se například o:

  • klamavé praktiky personálních agentury, které lhaly o podmínkách práce a povaze koncových zaměstnavatelů,
  • zadržování mezd dělníků externími dodavateli,
  • ubytování pracovníků ve špinavých a přeplněných ubytovacích jednotkách,
  • vystavení zahraničních zaměstnanců verbálnímu či fyzickému násilí a vyhrožování, zejména podkud si stěžovali na své životní a pracovní podmínky.

To vše se v zemi odehrává v době, kdy úřady přísně omezují svobodu slova a jakákoli kritická diskuse nebo veřejná debata o reformách či jejich dopadu na lidská práva je kriminalizována.

Další informace o dopadu saúdských legislativních reforem na lidská práva a doporučení Amnesty, jak by měl vypadat trestní zákoník respektující právo, naleznete v našem reportu.

Od doby, co se Mohammed bin Salmán dostal k moci, se lidskoprávní situace v Saúdské Arábii drasticky zhoršila.(©GIUSEPPE CACACE/AFP via Getty Images)
Nový balíček legislativních reforem v Saúdské Arábii kodifikuje diskriminaci žen. Nový trestní zákoník zakotvuje patriarchální genderové role. (©Getty Images)
Náš výzkum zdokumentoval, jak byli migrující pracovníci najatí ve skladech v Saúdské Arábii vážně zneužíváni. Nový trestní zákoník zvýší riziko pracovního vykořisťování. (© Syed Mahamudur Rahman/NurPhoto via Getty Images)

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...