© ARIS MESSINIS/AFP via Getty Images

Ukrajina: Devastující lidskoprávní krize

Momentálně lidé na Ukrajině čelí lidskoprávní krizi. Lidé, včetně dětí, umírají a spousta dalších je v nebezpečí.

Zatímco Rusko pokračuje ve své válce na Ukrajině, Amnesty International odhaluje porušování lidských práv a mezinárodního humanitárního práva, a shromažďuje důkazy od svých místních výzkumníků a své Crisis Evidence Lab. Od zpustošení Iziumu po obléhání Mariupolu, od ostřelování v Kyjevě po vysídlení lidí ve Lvově, pomáháme informovat svět o tom, co se na Ukrajině děje.

Ruský prezident Vladimír Putin, jeho vláda a ruské ozbrojené složky se zoufale snaží tajit pravdu ohledně války, včetně potenciálních válečných zločinů, které na Ukrajině páchají. Tato stránka bude obsahovat pravidelné aktuality Amnesty International ohledně tohoto konfliktu, což napomáhá odhalit lidskoprávní krizi, která byla způsobena ruskou invazí. Kliknutím na níže uvedený odkaz získáte přístup k našim brífinkům a šetřením lidskoprávních problémů, které se týkají tohoto konfliktu.

Invaze vyvolala obrovskou krizi týkající se lidských práv, humanity a vysídlování, která nese znaky největší katastrofy svého druhu v moderní historii Evropy. Rusko narušuje suverenitu Ukrajiny, a tímnarušuje globální bezpečnostní stavbu.

Agnès Callamard, generální tajemnice Amnesty International

 

Ruská agrese vůči Ukrajině

Masívní humanitární krize

Ruská invaze na Ukrajině je akt agrese, který způsobil nejzávažnější lidskoprávní a migrační krizi, jakou Evropa zažila od dob 2. světové války. Amnesty International dokumentuje závažné porušování mezinárodních humanitárních a lidských práv, nevyjímaje nezákonné zabíjení a zraňování civilistů, ničení infrastruktury a blokování důležité pomoci pro civilisty. Útoky na nemocnice a školy, použití taktiky „vzdej se nebo zemři hlady“, obléhání civilistů, použití zakázaných zbraní (jako jsou kazetové jednotky) a útoky na obydlené oblasti s použitím neadekvátních zbraní – to vše by mohlo být považováno za válečné zločiny.

Díky neustálému vystavení útokům a pro mnohé také odstřižení od vody, elektřiny a tepla jsou lidé ve městech jako je Izium a Mariupol na pokraji humanitární katastrofy. Zmenšující se zásoby jídla, vody a zdravotních potřeb je zanechaly na bodu zlomu, zatímco zbylí civilisté hledají úkryt ve svých sklepech. V zasažených oblastech působí místní reportéři Amnesty International a digitální vyšetřování pomáhá zajistit, že tyto útoky vejdou do obecného povědomí po celém světě.

Invaze vyvolala obrovskou krizi týkající se lidských práv, humanity a vysídlování, která nese znaky největší katastrofy svého druhu v moderní historii Evropy.

Agnès Callamard, generální tajemnice Amnesty International

 

 Crisis Evidence Lab Amnesty International tvrdě pracuje na identifikaci a potvrzení detailů případných nezákonných útoků, které buď zabily nebo zranily civilisty a zničily nebo poničily civilní ukrajinskou infrastrukturu.

Podívejte se na důkaz z 360 stupňů. Zjistěte víc o útoku na panelový dům v Boroďance
a sami se podívejte na důkazy.

 

Migrační krize v Evropě

Nejhorší od dob druhé světové války

Ukrajinští civilisté, jejichž domy byly zničeny a ostatní, kteří se bojí o svůj život, jsou nuceni ve velkém utéct ze země. Aktuálně žijí tisíce lidí pod nezákonným bombardováním a miliony byly během konfliktu na Ukrajině vysídleny. Odhadem 3,8 milionů lidi uteklo do sousedních zemí.

Útok ruských ozbrojených složek na civilní populaci a ničení ukrajinské civilní infrastruktury porušuje mezinárodní humanitární a lidská práva. Válečné strany musí udělat vše, co je v jejich silách, aby byli civilisté ušetřeni, prioritizovat jejich bezpečné přechody ze zasažených oblastí a zprostředkovat přístup nestranné humanitární pomoci. Amnesty International požaduje, aby se strany dohodly na vytvoření dobře plánovaných, bezpečných humanitárních koridorů a o jejich respektování.

Opravdové humanitární koridory musí být zavedeny rychle, efektivně a bezpečně. 

Agnès Callamard, generální tajemnice Amnesty Internationa

 

Ruské zakročení proti protestům a médiím

Uvěznění, cenzura a dezinformace

Ruské autority po invazi na Ukrajinu započaly bezprecedentní, celostátní tažení proti nezávislé žurnalistice, protestům proti válce a nesouhlasným hlasům obecně. Kreml nadále skrývá humanitární dopady své války a blokuje nezávislé zprávy a sociální média. Kdokoli je přichycen při šíření „fake news“ ohledně války, může být uvězněn až na 15 let.

Ve spojení s kampaní dezinformací a zákazu vysílání médií je zde patrná snaha zbavit Rusy přístupu k objektivním a důvěryhodným informacím o konfliktu. Zatímco útlak roste, ze země uteklo nejméně 150 kritických žurnalistů. Ale i přes veškerá rizika ruské proti-válečné hnutí nadále zaplňuje ulice opakovanými protesty – ačkoli více než 15000 protestujících bylo od začátku invaze arbitrárně zadrženo.

Zatímco tisíce naplňují ulice napříč Ruskem, aby vzdaly nesouhlas s válkou, Kreml zůstává rozhodnutdusit veřejnoprávní kritické hlasy, když nutí domácí média k podpoře své politiky.

Marie Struthers, ředitelka Amnesty International Východní Evropy a Střední Asie


ZASTAVME AGRESI A CHRAŇME CIVILISTY NA UKRAJINĚ

Momentálně lidé na Ukrajině čelí lidskoprávní krizi. Lidé, včetně dětí, umírají a spousta dalších je v nebezpečí. Podnikněme kroky ke splnění požadavků, aby Ruské autority ukončily tento akt agrese a začaly chránit civilisty.

PODEPSAT PETICI


Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...