Jsi zástupcem menšiny nebo utiskované skupiny a chceš s námi měnit svět?

Pak jsi tu správně.

Rightsholdeři jsou lidé, kterým jsou nebo mohou být porušována lidská práva. Mohou to být zástupci/zástupkyně etnických nebo náboženských menšin, LGBT+ komunity, migranti, uprchlíci, umlčovaní novináři a novinářky, nespravedlivě věznění lidé, oběti policejního násilí, ale i handicapovaní lidé nebo přeživší domácího a sexuálního násilí. 

Rights = práva, holder = nositel.

Rightsholder je tedy doslova ten či ta, co drží v rukou svá práva. Může to být každý a každá z nás, kdo se někdy setkal/a se zásahem do svých lidských práv, jako třeba s diskriminací, xenofobií, rasismem nebo i sexismem a domácím násilím. Často jsou to právě tito lidé, kteří se snaží domoci spravedlnosti a bojují za lidská práva svá i příslušníků skupiny, do níž patří.

V Amnesty věříme v myšlenku sebeobhájcovství (self-advocacy). Věříme, že osobní a individuální zkušenost rightsholderů a rightsholderek je klíčovou pro pochopení problematiky. Proto chceme vytvořit platformu pro lidi, kteří budou sdílet svůj příběh, lobbovat za změnu zákonů, vzdělávat mládež a pomohou nám po boku odborníků tvořit osvětovou činnost.

Co Amnesty dělá a do čeho se můžete zapojit?

Projekt Živé knihovny
Projekt Živé knihovny.

Jedná se o workshopy na základních a středních školách po celé České republice. Máte tak jedinečnou možnost mluvit přímo se studenty, sdílet s nimi svůj příběh a pomoci tak osvětě a boji proti stereotypům.
Na živou knihu se musí každý proškolit - jak na to najdete zde. Komunita živých knih je zároveň jedna z nejsilnějších v české Amnesty.
Advokační činnost.

Snažíme se prosazovat systémové změny. Chodíme na schůzky s politiky, na Kulaté stoly, konference, zasedání poslanců.
Lobbujeme za spravedlnost. Bráníme lidská práva a bojujeme za jejich dodržování v českém právním systému.
Tyto aktivity rozdělujeme podle našich kampaní. Naší hlavní aktuální kampaní je Chce to souhlas.
Webináře a online masové workshopy.

Moderní technologie nám umožňují se efektivně propojovat navzájem skrze regiony.
V minulosti jsme pořádali workshopy pro desítky škol zároveň nebo živě přenášené webináře k aktuálním palčivým tématům. Věříme myšlence, že nejpodstatnějšími mluvčími jsou právě ti a ty, jichž se daná problematika přímo týká. 

Zmíněné aktivity nejsou to jediné, co nabízíme a děláme. Můžeme zprostředkovat i vytvoření metodik pro učitele, workshop na míru, veřejnou živou knihovnu nebo speciální vzdělávací programy. Možností je mnoho a určitě je můžeš navrhnout i ty! Napadá-li tě něco, co nám v aktivitách chybí nebo s čím můžeš pomoc, tak dej určitě vědět!

Máš nápad na něco, co tu není?

Sem s tím! Můžeme pomoci zprostředkovat založení tematických skupinek po celé ČR, propojení s naší aktivistickou sítí, ale i třeba realizaci výstav, promítání tematických filmů, .. Fantazii se meze nekladou.

Necháme si poradit, o jaké aktivity můžeme rozšířit naši nabídku! Jsme otevřeni spolupráci.

Pokud máš pocit, že bojuješ s větrnými mlýny a tvůj hlas není slyšet. Připoj se k našemu týmu a společně najdeme cesty, jak bojovat za zlepšení podmínek. Naším cílem je propojit se s lidmi, kteří si prošli nástrahami nebo denně prožívají střet s diskriminací, xenofobií, ale i bagatelizací a zlehčováním jejich problémů. Věříme, že hlas lidí, kteří jsou sami zástupci různých menšin je důležitý a přínosný pro debatu o dané problematice. 

Zaujalo tě to?

Napiš mi na anna.obermajerova@amnesty.cz

Co bude následovat?

 • Promluvíme si blíže o tom, co v tuhle chvíli v dané oblasti Amnesty dělá 
 • Řekneme si, jaké jsou tvoje časové a kapacitní možnosti
 • Nastavíme si konkrétní krátkodobé cíle, co můžeme dělat a jak 
 • V případě zájmu tě propojím s týmem ostatních rightsholderů a/nebo živých knížek

Co je v tom pro tebe?

 • Možnost spolupracovat s největší lidskoprávní organizací 
 • Zapojení do mezinárodního hnutí
 • Možnost po malých krůčkách měnit společnost
 • Propojení s lidmi, kteří mají stejnou zkušenost 
 • Zapojení se do naší aktivistické sítě
 • Úsilí, které má smysl - díky evaluaci vidíme, co se nám daří ovlivnit a jak
 • V neposlední řadě i třeba zlepšení mluveného projevu na konferencích nebo před velkým publikem

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...