Urgentní
akce

© Private

Ázerbájdžánští obránci lidských práv dostali vysoké tresty za kritiku vlády

  Případ

Ázerbájdžánská lidskoprávní aktivistka a ředitelka Institutu pro mír a demokracii Lejla Junusová a její manžel Arif Junus byli odsouzeni k 8,5 a 7 letům vězení. Oba byli souzeni za údajný podvod a další trestné činy. Lejla před svým zatčením dokumentovala způsob, jakým ázerbájdžánské úřady zachází s politickými vězni. Arif je historik a politický aktivista. Oba otevřeně kritizovali ázerbájdžánskou vládu a poukazovali na omezování svobody slova v zemi. Amnesty považuje Lejlu i Arifa za vězně svědomí, uvězněné jenom kvůli jejich lidskoprávním aktivitám. Požadujeme jejich okamžité a bezpodmínečné propuštění.

Arif a Lejla Junusovi byli zadrženi v červenci 2014 a následně obviněni z celé řady závažných trestných činů, mj. z daňových úniků, padělání dokumentů a nelegálních obchodních aktivit.

Soud v Baku, hlavním městě Ázerbájdžánu, proběhl 13. srpna 2015. Nesměli se ho zúčastnit mezinárodní pozorovatelé ani novináři. U soudu bylo přítomno několik zahraničních diplomatů. Proti oběma odsouzeným bylo zároveň vzneseno nové obvinění - z údajné vlastizrady a špionáže pro Arménii. Oběma tím pádem hrozí mnohem vyšší tresty.

Lejla i Arif trpí zdravotními problémy a jejich stav se za rok strávený ve vazbě ještě zhoršil. Arif v průběhu soudních přelíčení několikrát omdlel, pravděpodobně v důsledku vysokého krevního tlaku. V roce 2014 dvakrát prodělal mrtvici a jeho rodina se obává, že by ve vězení mohl zemřít. Lejle diagnostikovali cukrovku a žloutenku typu C. Špatně vidí na levé oko. Ve vězení jí nebyla poskytnuta dostatečná lékařská péče.

Amnesty International je přesvědčena, že obvinění vznesená proti Lejle a Arifovi jsou reakcí na jejich práci v oblasti lidských práv a s tím související kritiku ázerbájdžánské vlády.

Amnesty International dlouhodobě upozorňuje, že ázerbájdžánské úřady nedodržují mezinárodní závazky týkající se ochrany svobody projevu, sdružování a shromažďování. Za uplatňování těchto práv hrozí lidem v Ázerbájdžánu obvinění z nejrůznějších trestných činů, vyhrožování, fyzické napadení, vydírání atd. Úředníci proti zadrženým osobám beztrestně používají mučení a jiné formy špatného zacházení.

  Aktuality