Prohledávat obsah
nalezeno 1432 výsledků:

Případ publikován 16.1.2023
Při protivládních protestech zemřely v Peru desítky lidí. Pomůžete?
V Peru od prosince 2022 probíhají protesty kvůli vleklé politické krizi. Po incidentu ve městě Juliaca 9. ledna 2023, kdy zemřelo přinejmenším osmnáct lidí, si protesty vyžádaly již na padesát obětí. Desítky dalších protestujících byly zraněny. Připojte svůj podpis k petici a požadujte okamžité zastavení používání nepřiměřeného násilí proti pokojným protestujícím.

Článek publikován 10.1.2023
Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci odsuzující situaci v Myanmaru
V prosinci 2022 schválila Rada bezpečnosti OSN rezoluci, ve které odsuzuje situaci v Myanmaru. Rezoluce má ovšem mnoho nedostatků, například nezahrnuje embargo na dovoz zbraní do země. Amnesty International požaduje další kroky proti myanmarskému vojenskému režimu a mimo jiné bojuje za zahájení vyšetřování tohoto případu Mezinárodním trestním soudem.

Případ publikován 9.1.2023
Zatýkání, mučení a věznění protestujících, nálety na civilisty nebo obnovené popravy. Situace v Myanmaru se nezlepšila. Pomůžete?
Myanmarská armáda je u moci od vojenského převratu v únoru 2021. V zemi bylo obnoveno provádění poprav a nejméně 16 000 lidí bylo zatčeno. Letecké nálety proti skupinám obyvatelstva způsobily smrt více než 2 300 civilistů a donutily statisíce lidí k opuštění svých domovů. Zahraniční společnosti nadále dováží do země letecké palivo, které armáda zneužívá pro letecké údery. Přidejte se k petici a požadujte zesílení tlaku mezinárodního společenství na Myanmar.

Článek publikován 31.12.2022
Největší vliv měla revoluce, ale i událost na základce, říká o svém smyslu pro spravedlnost Martha Issová
Rozhovor s herečkou a podporovatelkou Amnesty Marthou Issovou.

Článek publikován 28.12.2022
Záchrana řady politických vězňů. Přinášíme dobré zprávy letošního roku
Ačkoliv na světě dochází k neustálému porušování lidských práv, Amnesty se letos podařilo pomoci hned celé řadě obětí bezpráví. Ať už šlo o zproštění obžaloby, odložení poprav nebo propuštění z vězení. Rok 2022 přinesl mnoho lidskoprávních úspěchů a to i díky vaší podpoře.

Článek Úspěch publikován 27.12.2022
Dobrá zpráva: Íránky z LGBTI+ komunity byly osvobozeny od trestu smrti
Zahra Sedighi-Hamadani a Elham Choubdar z Íránu byly v říjnu 2021 zatčeny kvůli příslušnosti k LGBTI+ komunitě a aktivismus. V srpnu 2022 byly odsouzeny k trestu smrti na základě obvinění z „šíření morální korupce na Zemi.“ V prosinci Ústavní soud jejich rozsudek zrušil.

Podcast publikován 14.12.2022
"Byl jsem u 250 výslechů, seděl jsem i s vrahy," říká bývalý politický vězeň Václav Malý v podcastu Amnesty
Pozvání do další epizody AMNESTYcastu přijal biskup Václav Malý.

Článek publikován 6.12.2022
Filmem proti bezpráví. Amnesty a Jeden svět spojují síly, promítat můžete i vy
Maraton psaní dopisů letos spojuje síly s festivalem dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět a jeho platformou Promítej i ty. Účastníci letošního Maratonu psaní dopisů tak mohou na svých akcích jednoduše a zdarma promítat tematické filmy.

Článek publikován 5.12.2022
Zavřeli ho kvůli kritice drancování Amazonie, díky Amnesty je volný. Maraton psaní dopisů funguje
Zatýkání původních obyvatel a drancování přírodního bohatství Amazonie popsal po propuštění z vězení guatemalský ochránce přírody a lidských práv Bernardo Caal Xol. Za vykonstruovaná obvinění strávil za mřížemi přes 4 roky. Na svobodu se dostal díky Amnesty a její celosvětové kampani Maraton psaní dopisů.

Článek publikován 5.12.2022
Běloruská opoziční politička Maryja Kalesnikavová byla hospitalizována
Maryja Kalesnikavová si v Bělorusku odpykává trest jedenácti let ve vězení za účast na protestech po prezidentských volbách. Podle zdrojů jí blízkých na konci listopadu podstoupila akutní operaci. Úřady další informace o jejím stavu zatajují.