Prohledávat obsah
nalezeno 4298 výsledků:
Případ publikován 29.7.2024
Zastaňte se obyvatel města Vindoulou a pomozte jim začít dýchat lepší vzduch
Obyvatele města Vindoulou v Republice Kongo dlouhodobě trápí řada zdravotních problémů. Kvůli znečištěnému ovzduší trpí častými bolestmi hlavy, žaludku a dýchacích cest. Jejich potíže má na svědomí továrna firmy Metssa Congo, jež se specializuje na recyklaci použitých baterií a průmyslových výrobků obsahujících olovo a hliník a již mnoho let denně do ovzduší v okolí domů obyvatel Vindoulou vypouští toxický kouř. Továrna, z níž ve dne i v noci vychází černé, zapáchající zplodiny, se navíc nachází pouhých 50 metrů od místní školy. Aktuálně k případu: konžská ministryně nařídila až do odvolání pozastavení činnosti společnosti Metssa Congo.
Případ publikován 25.7.2024
Válka v Súdánu musí skončit! Požadujte s Amnesty rozšíření embarga na dovoz zbraní
V Súdánu již druhým rokem probíhá válka, v níž proti sobě bojuje armáda (SAF), vedená generálem Abdalem Fattáhem Burhánem, a polovojenská organizace Jednotka rychlé podpory (RSF) v čele s Burhánovým dřívějším zástupcem Muhammadem Hamdanem Dagalem. Tisíce lidí již v důsledku přetrvávajícího konfliktu zemřely, miliony musely opustit své domovy. Obě strany se dopouštějí válečných zločinů.
Článek publikován 18.7.2024
Co znamená suchprchlík? Satirická kampaň upozorňuje na dopady klimatické krize
Organizace Greenpeace, Lékaři bez hranic a Amnesty International se spojily, aby kampaní „Slovník budoucnosti“ upozornily na široké spektrum dopadů změny klimatu. Vedle ohrožených ekosystémů zapříčiňuje krize i vzrůstající počet podvyživených lidí, rychlejší šíření nemocí jako třeba malárie, boje o zbytky úrodné půdy či sílící migraci.
Článek publikován 17.7.2024
Francie: Zákaz nošení hidžábu během sportu jako symbol diskriminace před hrami v Paříži
Ve Francii platí zákaz nošení hidžábu během sportovních aktivit. Tamní sportovkyně v šátku tudíž přijdou i o účast na nadcházející olympiádě.
Článek publikován 10.7.2024
Zatykač na Šojgua a Gerasimova: Další krok ke spravedlnosti pro Ukrajinu
Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal v červnu 2024 zatykač na Sergeje Šojgua, bývalého ruského ministra obrany, a Valerije Gerasimova, velitele ruských jednotek nasazených na Ukrajině. Oba čelní představitelé ruského režimu jsou obviněni z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, které zahrnují útoky na civilní objekty a způsobování škod civilistům.
Článek publikován 8.7.2024
Evropa omezuje právo na protest: Amnesty odhaluje rozsáhlou represi a stigmatizaci protestujících
V posledních měsících dochází po celé Evropě ke snahám o co největší omezení práva na protest. Státy stigmatizují a kriminalizují mnohé pokusy o vyjádření nesouhlasu a zavádějí bezdůvodná represivní opatření, která omezují shromažďovací právo.
Článek publikován 5.7.2024
Ruský opozičník Kara-Murza byl převezen do vězeňské nemocnice
Ruský opoziční aktivista a vězeň svědomí Kara-Murza, který si odpykává 25letý trest ve věznici s maximální ostrahou na Sibiři byl převezen do vězeňské nemocnice nacházející se mimo věznici, kde si aktuálně odpykává trest. Jeho rodina netuší, proč byl do nemocnice převezen ani v jakém je stavu.
Článek publikován 2.7.2024
Saúdská Arábie: Turnaj v počítačových hrách má zakrýt popravy a nelidské tresty
V saúdském království dnes začíná Esports World Cup – světový turnaj v elektronických hrách a sportech. Zatímco hráči budou soupeřit o vysoké finanční odměny, v saúdských věznicích budou nespravedlivě trpět ti, kdo se odvážili tamní režim kritizovat.
Článek publikován 30.6.2024
Za fotku bez oděvu zakrývajícího celé tělo poslal soud aktivistku na 11 let do vězení
Manahel al-Otaibi je aktivistka ze Saúdské Arábie. Na sociálních sítích zveřejňovala příspěvky na podporu práv žen, vyfotila se v obchodním centru bez tradičního oděvu zakrývajícího celé tělo. Kvůli svým aktivitám byla několik měsíců držena na neznámém místě. V lednu 2024 ji soud v procesu za zavřenými dveřmi na základě obvinění z terorismu odsoudil k jedenáctiletému trestu vězení.
Článek publikován 30.6.2024
Kvůli příspěvkům na sociálních sítích hájících práva žen ji soud poslal na 27 let do vězení
Salma Aš-Šiháb byla v srpnu 2022 odsouzena k 34 letům vězení podle protiteroristického zákona a zákona proti kyberzločinu, protože na sociálních sítích sdílela příspěvky podporující práva žen. Nejvyšší soud v lednu 2023 nařídil tento rozsudek přezkoumat. Specializovaný trestní soud sice zrušil trest udělený podle zákona proti kyberzločinu, ale znovu Salmě udělil dlouhý trest ve vězení, tentokrát na 27 let.