
akce
© Photo: Press office of Sofia Municipality
Bulharské úřady při demolici v Sofii nuceně vystěhovaly mnoho romských rodin. Na 200 lidí zůstalo bez domova a přístupu k základním lidským potřebám
Případ
Násilná vystěhování Bulharsko publikován 23.6.2025
Přibližně 200 Romů přišlo v dubnu o střechu nad hlavou poté, co úřady bez zákonného postupu a v rozporu s rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva zbouraly jejich obydlí v bulharské Sofii. Mezi zasaženými jsou také děti, senioři a těhotné ženy, kteří nyní přežívají bez přístupu k základním potřebám. Amnesty International proto vyzývá bulharské úřady k okamžitému zajištění přiměřeného náhradního bydlení, zdravotní péče a sociální pomoci pro všechny dotčené rodiny.
Ráno dne 15. dubna vstoupili policisté s těžkou technikou do čtvrti Zaharna Fabrika v Sofii a zdemolovali desítky domů, které po generace sloužily jako domov romským rodinám. Téměř 200 lidí, včetně dětí, seniorů, těhotných žen a osob se zdravotním postižením, zůstalo bez přístřeší. Demolice proběhly bez předchozího jednání s obyvateli a bez snahy najít alternativní řešení k vystěhování.
Podle starosty bylo šest rodin ubytováno v obecních bytech a devět osob dočasně přesídleno v rámci stejné čtvrti. Většina ostatních ale musí spát venku nebo ve stanech od dobrovolníků, bez přístupu k vodě, elektřině a dalším základním službám. Úřady jim nenabídly odpovídající náhradní ubytování ani jakoukoli jinou podporu. Někteří lokální zastupitelé veřejně odmítli rodinám pomoci a nečinná zůstala také bulharská vláda.
K vystěhováním došlo navzdory rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) z 11. dubna, které bulharským úřadům nařídilo demolice pozastavit a poskytnout dotčeným obyvatelům informace o náhradním bydlení. Správa okresu Ilinden toto rozhodnutí ignorovala, což vedlo k porušení mezinárodních závazků Bulharska v oblasti lidských práv. Dne 24. dubna ESLP svou výzvu zopakoval. Mnoho romských rodin však zůstává i nadále bez domova a v krajní nouzi.