Bosna a Hercegovina: 30. výročí masakru ve Srebrenici je „bolestivým mementem historie“
Článek
Diskriminace Bosna a Hercegovina publikován 10.7.2025
Svět si 11. července připomíná 30 let od smrti tisíců bosenských muslimů.
„Když si připomínáme toto smutné výročí a vzdáváme čest památce obětí, skláníme se zároveň i před jejich rodinami a organizacemi, jako jsou Matky Srebrenice, které posledních třicet let neúnavně usilují o pravdu, spravedlnost a odškodnění.
Ačkoliv byla řada pachatelů postavena před soud, toto výročí zůstává bolestivou připomínkou toho, že téměř 1 000 lidí, kteří jsou považováni za mrtvé, je dosud nezvěstných. Jejich rodiny stále žijí bez odpovědí – nemohou své blízké důstojně pohřbít a nedostalo se jim ani uzavření, které si zaslouží.
Rodiny, které se dodnes potýkají s přetrvávajícím traumatem, navíc čelí opětovnému popírání zločinů ze strany některých vysokých představitelů v regionu, a dokonce i oslavování osob odsouzených za genocidu a zločiny proti lidskosti. Popírání genocidy není jen hlubokou urážkou obětí a jejich blízkých – je to také odmítnutí jednoznačných rozsudků mezinárodních soudů, které nezvratně potvrdily, že činy spáchané v Srebrenici byly genocidou.“
V roce 2007 Mezinárodní soudní dvůr označil masakr v Srebrenici za genocidu. Těla více než 7 000 obětí byla exhumována, identifikována a pohřbena, více než 1 000 osob však zůstává nezvěstných nebo neidentifikovaných.
Navzdory tomu, že byli odsouzeni i nejvýše postavení pachatelé, včetně Ratka Mladiće a Radovana Karadžiće, zůstává v Bosně a Hercegovině před vnitrostátními soudy stále velké množství nevyřešených případů.
V květnu 2024 Valné shromáždění OSN vyhlásilo 11. červenec Mezinárodním dnem připomínky genocidy v Srebrenici z roku 1995.
Aktuální petice
Žádáme spravedlnost pro děti původních obyvatel v Kanadě. Přidáte se?
V květnu 2021 byly v areálu bývalé internátní školy pro původní obyvatele v kanadském městě Kamloops nalezeny ostatky 215 dětí. Instituce byla součástí sítě internátních škol, která se zaměřovala na asimilaci dětí původních obyvatel Kanady. Děti ve školách čelily psychickému a fyzickému násilí a sexuálnímu obtěžování. Nesměly mluvit mateřským jazykem, nucená převýchova se soustřeďovala i na zvyky a tradice, které vlivem výuky částečně zanikly.
Aktuální počet podpisů: 1255 Náš cíl: 3000
Další zprávy
© Getty Images
© Amnesty International
© Szabolcs Nagy, Amnesty International Hungary