Prohledávat obsah

nalezeno 4265 výsledků:

  Článek publikován 12.4.2024

Írán: 853 popravených v loňském roce. Nejvíce za 8 let

Íránské věznice se v roce 2023 proměnily v masová popraviště. Nejméně 481 poprav – více než polovina z celkových 853 poprav zaznamenaných v roce 2023 – byla provedena za trestné činy související s drogami.

  Článek publikován 12.4.2024

Rwanda: Pozůstalí obětí genocidy čekají na spravedlnost už 30 let

Uplynulo již 30 let od Genocidy Tutsiů ve Rwandě z roku 1994, při které bylo zabito odhadem 800 000 lidí. Amnesty International vyzývá mezinárodní společenství, aby urychleně obnovilo svůj závazek zajistit spravedlnost pro oběti a přeživší.

  Článek   Úspěch publikován 11.4.2024

Dobrá zpráva: zimbabwský aktivista a právník konečně propuštěn!

Právník a bývalý poslanec byl držen ve věznici s maximální ostrahou na základě falešného obvinění z podněcování k násilí při protestech po násilné smrti představitelky hlavní zimbabwské opoziční strany. Ve vězení byl opakovaně držen v samovazbě a s pouty na nohou a byl mu odepřen přístup k právníkům i rodině. Ve vězení strávil 595 dnů.

  Článek   Úspěch publikován 11.4.2024

Skvělá zpráva: Konžský novinář po šesti měsících na svobodě!

Konžský novinář Stanis Bujakera byl zatčen v září 2023 kvůli svému článku a následně obviněn z šíření nepravdivých informací. Hrozilo mu až 20 let ve vězení. Místní i mezinárodní lidskoprávní organizace včetně Reportérů bez hranic a Amnesty International Bujakerovo zadržení odsoudily a označily ho za útok na svobodu tisku. K jeho propuštění vyzvala i tisková agentura Reuters, která je jedním z jeho dalších zaměstnavatelů.

  Článek   Úspěch publikován 11.4.2024

Skvělá zpráva: afghánská obránkyně práv žen Manizha Seddiqi byla propuštěna!

Známá afghánská obránkyně lidských práv a členka hnutí Spontaneous Movement of Afghan Women Manizha Seddiqi je na svobodě. Tálibán mladou ženu věznil téměř sedm měsíců.

  Článek publikován 9.4.2024

Izrael/OPT: Příměří a humanitární trasy jsou nutné pro odvrácení propukajícího hladomoru

Izrael oznámil, že otevře dvě humanitární trasy do okupovaného Pásma Gazy – hraniční přechod Erez na severu území a lodní cestu z přístavu Ašdod. Tento vítaný krok ale k ukončení katastrofické humanitární krize nestačí.

  Článek publikován 8.4.2024

Klimatický summit COP29 v Ázerbájdžánu musí klást do popředí lidská práva

Klimatický summit COP29 se bude konat v Ázerbajdžánu. Stejně jako minulý rok, kdy byly hostitelem Spojené Arabské emiráty, se tak zásadní klimatické vyjednávání odehraje v zemi, která masivně těží fosilní paliva a porušuje lidská práva.

  Článek   Úspěch publikován 8.4.2024

Dobrá zpráva: Šest zimbabwských studentů zbaveno politicky motivovaného obvinění

Šest studentů zimbabwské univerzity strávilo několik týdnů ve vazbě kvůli účasti na pokojných protestech na podporu pronásledovaných opozičních vůdců. Postupně byli propuštěni na svobodu, v dubnu 2024 byla konečně stažena i veškerá obvinění vznesená proti nim.

  Článek publikován 3.4.2024

Na rozcestí mezi právem a ohrožením života. Kde se bojuje o přístup k bezpečným interrupcím?

Ačkoliv většina zemí přístup k interrupcím postupně liberalizuje, několik z nich kráčí opačným směrem. Zákazy či přísná omezení potratů dopadají po celém světě na více než 750 milionů žen, které tyto restrikce ohrožují na zdraví, nebo dokonce životě. Přístup k bezpečné interrupci je přitom základním lidským právem.

  Případ publikován 2.4.2024

Represe v Saúdské Arábii na vzestupu. K trestu smrti vás můžou odsoudit i za příspěvky na sociálních sítích

Přestože Saúdská Arábie v posledních letech usilovně pracuje na zlepšení svého obrazu doma i ve světě, jsou tamní obránci lidských práv, pokojní aktivisté a novináři stále svévolně zadržováni, odsuzováni k dlouhým rokům za mřížemi, bičování, zákazům cestování a někteří z nich i k trestu smrti.

1234567891011427

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...