© Private
Skvělá zpráva: malijský aktivista a spisovatel byl propuštěn z vězení
Článek
Mali publikován 7.5.2025
Etienne Sissoko, malijský aktivista, spisovatel a vysokoškolský pedagog, byl 27. března 2025 po roce nespravedlivého věznění propuštěn na svobodu. Ve vězení skončil pouze kvůli pokojnému uplatňování svých lidských práv. Jeho propuštění předcházela obrovská vlna solidarity – malijský ministr spravedlnosti obdržel tisíce dopisů a e-mailů z celého světa se žádostí o Sissokovo propuštění.
Malijský spisovatel, občanský aktivista a profesor Univerzity v Bamaku Etienne Sissoko byl po roce svévolného věznění konečně propuštěn. Odsouzen byl výhradně za pokojné uplatňování svého práva na svobodu projevu, zejména kvůli své knize „Propaganda, agitace a obtěžování – vládní komunikace během přechodného období v Mali“, která vyšla v prosinci 2023.
V květnu 2024 mu soud vyměřil dvouletý trest odnětí svobody, z toho jeden rok nepodmíněně a pokutu tři miliony západoafrických franků (cca 4 500 eur). Byl obviněn z „poškozování dobrého jména státu“, „pomluvy“ a „šíření falešných zpráv narušujících veřejný pořádek“. Přestože odvolací soud v říjnu 2024 rozhodl o jeho propuštění, státní zástupce toto rozhodnutí okamžitě napadl a Sissoko zůstal ve věznici Kéniéroba, 75 km od Bamaka – daleko od své rodiny i právníků.
Případ Etienna Sissoka vyvolal vlnu mezinárodní solidarity. Tisíce lidí z celého světa, včetně členů a podporovatelů Amnesty International, posílali dopisy a e-maily malijským úřadům a žádali jeho propuštění. Ministr spravedlnosti Mali dokonce při veřejném vystoupení ukázal pytle s dopisy a přiznal:
„Dostal jsem více než 8 000 e-mailů od Amnesty International kvůli jedinému člověku. To je šikana.“
Po svém propuštění zaslal Etienne Sissoko poděkování všem, kdo se za něj postavili:
„Dvanáct měsíců věznění. Dvanáct měsíců ticha, samoty, modliteb a psaní. Byl to víc než pouhý boj – byla to pouť. Vnitřní cesta k vytrvalosti a naslouchání. Cesta k tomu místu v sobě, kde se člověk naučí nezradit to, co považuje za správné, ani v těch nejtemnějších chvílích. Děkuji médiím, přátelům, kolegům, studentům i lidskoprávním organizacím – zejména Amnesty International – a všem, kteří se statečně dožadovali spravedlnosti.“
Amnesty International bude i nadále bojovat za propuštění všech, kteří jsou v Mali i jinde ve světě vězněni pouze za pokojné uplatňování svých lidských práv.
Aktuální petice
Řekněte českému Parlamentu: Ochrana práva na interrupci patří do ústavy
Každých 23 minut zemře ve světě žena nebo dívka kvůli zákazu nebo výraznému omezení interrupcí ve své zemi. Jedná se o matky, manželky a dcery, které kvůli nedostupnosti základní zdravotní péče zaplatily vlastním životem. V Česku se ochrana reprodukčního zdraví žen zastavila v 80. letech minulého století. Vývoj posledních let i dní však ukazuje, že ochranu tohoto práva je třeba posílit. Česká republika by měla právo na interrupce ukotvit v ústavě a zajistit tak nejvyšší možnou právní ochranu žen a jejich zdraví.
Aktuální počet podpisů: 5176 Náš cíl: 7000
Další zprávy
©ALFREDO ZUNIGA/AFP via Getty Images
© Amnesty International