© Getty Images
Dobrá zpráva: Fahd Ezzi Mohammed Ramadhan propuštěn po 18 měsících svévolného zadržování v Saúdské Arábii
Článek
Svoboda slova a vězni svědomí Saúdská Arábie publikován 11.7.2025
V červnu 2025 byl nizozemsko-jemenský občan Fahd Ezzi Mohammed Ramadhan propuštěn z vězení v Saúdské Arábii po více než 18 měsících svévolného zadržování. Nyní se vrátil do Nizozemska, kde se znovu setkal se svou rodinou.
Fahd byl zadržen 20. listopadu 2023, pouhé dva dny po příjezdu do Saúdské Arábie z Nizozemska. Obdržel telefonát od kriminální policie v Džiddě s výzvou, aby se dostavil k výslechu – bez jakéhokoli vysvětlení. Byl okamžitě zatčen a podle informací od jeho rodiny byl následně držen v naprosté izolaci až do 1. ledna 2024, kdy mu bylo dovoleno poprvé zavolat své sestře. Sdělil jí, že výslechy už skončily, ale stále nebyl oficiálně z ničeho obviněn.
Během celého pobytu ve vazbě neměl přístup k právníkovi. V březnu 2024 jej mohli ve vězení navštívit zástupci nizozemského velvyslanectví. Fahd jim řekl, že v minulosti vyjádřil na sociálních sítích sympatie vůči kritikovi saúdské královské rodiny, což sám považoval za důvod svého zadržení. V květnu 2024 mu údajně dozorci předložili dokument s několika jeho tweety a požádali ho o podpis.
Přestože proti němu nikdy nebylo vzneseno formální obvinění, byl 6. května 2025 soudem zproštěn viny. O několik týdnů později – 1. června – byl konečně propuštěn na svobodu.
Fahd Ezzi Mohammed Ramadhan poslal Amnesty International následující vzkaz:
„To, že se Amnesty International zabývala mým případem, mi pomáhalo hlavně psychicky – znamenalo to, že na konci tunelu je světlo. Děkuji všem, kdo podpořili mě i mou rodinu.“
Jeho případ je dalším důkazem, jak důležité je pokračovat v boji proti svévolnému zadržování, omezování svobody projevu a umlčování kritiků režimu v Saúdské Arábii i jinde ve světě.
Děkujeme všem, kdo se za Fahda postavili – vaše podpisy a dopisy pomáhají měnit lidské osudy.
Aktuální petice
Jejich zločin? Hájily svá práva. Teď jsou ve vězení a hrozí jim vysoké tresty
13. března 2019 začal v Rijádu soudní proces s jedenácti ženami zadržovanými od května 2018 ve vazbě bez jakéhokoliv obvinění.
Aktuální počet podpisů: 2038 Náš cíl: 2500
Další zprávy
© Amnesty International
© Szabolcs Nagy, Amnesty International Hungary