Prohledávat obsah

nalezeno 78 výsledků:

  Případ publikován 26.9.2023

Na sociálních sítích měl deset sledujících. Přesto ho za příspěvky na nich odsoudili k trestu smrti. Pomůžete?

V Saúdské Arábii byl k trestu smrti odsouzen bývalý učitel Mohammad bin Násir al-Ghamdí. Trest si vysloužil za to, že na sociálních sítích kritizoval saúdského krále a požadoval propuštění nespravedlivě uvězněných duchovních představitelů. Ghamdí však pouze uplatňoval své základní právo na svobodu slova. Podepište petici za jeho propuštění.

  Článek publikován 30.5.2023

Sestra uvězněného se soudí s Twitterem a saúdskými úřady

Podle obžaloby Twitter spolupracoval se Saúdskou Arábií, protože je jeho významným investorem. Saúdská Arábie je přitom obviněna ze špionáže a krádeže osobních dat uživatelů Twitteru.

  Článek publikován 1.3.2023

Soud přezkoumal rozsudek nad saúdskoarabskou aktivistkou – a znovu ji odsoudil k téměř 30 letům vězení

Salma Aš-Šiháb byla v srpnu 2022 odsouzena k 34 letům vězení podle protiteroristického zákona a zákona proti kyberzločinu, protože na sociálních sítích sdílela příspěvky podporující práva žen. Nejvyšší soud v lednu 2023 nařídil tento rozsudek přezkoumat. Specializovaný trestní soud sice zrušil trest udělený podle zákona proti kyberzločinu, ale znovu Salmě udělil dlouhý trest ve vězení, tentokrát na 27 let.

  Článek   Úspěch publikován 24.10.2022

Palestinec obviněný z podílení se na terorismu byl po třech letech propuštěn z vězení v Saúdské Arábii

Palestinec Dr. Mohammad al Khudari byl propuštěn z vězení v Saúdské Arábii. Ve vězení strávil více než tři roky kvůli vykonstruovanému obvinění z členství v teroristické skupině. Po celou dobu mu byl odepřen přístup k lékařské péči, kterou naléhavě potřeboval. Jeho syn Dr. Hanim al-Khudari nadále zůstává ve vězení.

  Článek publikován 10.10.2022

Kruté, ponižující a kontraproduktivní. Ke zrušení poprav vyzývá dnešní Mezinárodní den proti trestu smrti

Každý rok jsou po celém světě uděleny stovky až tisíce rozsudků smrti. Mnoho lidí je popraveno bez soudu, za své politické přesvědčení, nebo dokonce omylem. Nehumánnost a krutost tohoto trestu připomíná dnešní Mezinárodní den proti trestu smrti.

  Případ publikován 4.10.2022

Kvůli příspěvkům na sociálních sítích hájících práva žen ji soud poslal na 34 let do vězení. Pomůžete?

Dne 9. srpna 2022 odsoudil Specializovaný trestní soud v saúdském hlavním městě Rijádu po hrubě nespravedlivém procesu saúdskou aktivistku a akademičku Salmu aš-Šiháb ze šíitské menšiny k třiceti čtyřem letům vězení a následnému zákazu vycestování ze země po dobu třiceti čtyř let.

  Článek publikován 24.6.2022

Saúdská Arábie, země, která trestá dvakrát. Političtí vězni po propuštění nesmí vycestovat ze země

Od nástupu korunního prince Mohameda bin Salmána k moci v roce 2015 dochází v Saúdské Arábii k rozsáhlým zásahům proti politickým aktivistům, intelektuálům a obráncům lidských práv. Někteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty, další kvůli zákazu vycestování nesmí opustit zemi i několik let.

  Případ publikován 10.6.2022

Zákaz vycestování ze země jako snaha o umlčení obránců lidských práv. Nenechme to tak!

Přestože Saúdská Arábie v posledních letech usilovně pracuje na zlepšení svého obrazu doma i ve světě, jsou tamní obránci lidských práv, pokojní aktivisté a novináři stále svévolně zadržováni, odsuzováni a je jim zakazováno vycestování. Mnozí z nich nesmějí opustit zemi ještě několik let po odpykání trestu a propuštění z vězení.

  Článek publikován 24.5.2022

Popravy v Íránu a Saúdské Arábii jsou na vzestupu. Amnesty vydává report o trestu smrti v roce 2021

V Íránu se loni konalo nejvíce poprav od roku 2017. Podle stanného práva bylo zase v Myanmaru k trestu smrti prokazatelně odsouzeno 90 lidí. Množství zaznamenaných rozsudků smrti totiž minulý rok začalo růst zároveň s uvolňujícími se opatřeními proti šíření koronaviru. Po celém světě však až na výjimky klesl počet poprav na druhé nejnižší číslo v záznamech Amnesty od roku 2010.

1234568

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...