Prohledávat obsah
nalezeno 3862 výsledků:
Zprávy publikován 16.1.2023
Další trest pro Orbánovo Maďarsko: už žádná studia v zahraničí - Respekt.cz

Případ publikován 16.1.2023
Při protivládních protestech zemřely v Peru desítky lidí. Pomůžete?
V Peru od prosince 2022 probíhají protesty kvůli vleklé politické krizi. Po incidentu ve městě Juliaca 9. ledna 2023, kdy zemřelo přinejmenším osmnáct lidí, si protesty vyžádaly již na padesát obětí. Desítky dalších protestujících byly zraněny. Připojte svůj podpis k petici a požadujte okamžité zastavení používání nepřiměřeného násilí proti pokojným protestujícím.

Článek publikován 12.1.2023
Mladému muži z Íránu hrozí vážné nebezpečí popravy v souvislosti s protesty uprostřed „vražedného řádění"
Nejvyšší soud 2. ledna potvrdil odsouzení a trest smrti 22letého Mohammada Ghobadloua v souvislosti s probíhajícími celonárodními protesty, čímž rozsudek nabyl právní moci a vyvolal obavy, že se blíží jeho poprava. V uplynulém týdnu úřady rovněž oznámily pět dalších rozsudků smrti vynesených revolučními soudy v souvislosti s protesty.

Článek publikován 11.1.2023
Koordinátor*ka workshopů pro kampaň Chce to souhlas
Amnesty International hledá koordinátora/koordinátorku workshopů pro kampaň Chce to souhlas

Článek publikován 10.1.2023
Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci odsuzující situaci v Myanmaru
V prosinci 2022 schválila Rada bezpečnosti OSN rezoluci, ve které odsuzuje situaci v Myanmaru. Rezoluce má ovšem mnoho nedostatků, například nezahrnuje embargo na dovoz zbraní do země. Amnesty International požaduje další kroky proti myanmarskému vojenskému režimu a mimo jiné bojuje za zahájení vyšetřování tohoto případu Mezinárodním trestním soudem.

Článek Úspěch publikován 9.1.2023
Dobré zprávy: Amnesty oslavuje zrušení trestu smrti v Zambii
Ve své nejnovější zprávě o výkonech trestu smrti Amnesty zdokumentovala, že počet poprav v subsaharské Africe se z 16 v roce 2020 více než zdvojnásobil na 33 v roce 2021. Rozhodnutí Zambie je tak důležitým příkladem zemím, které trest smrti stále používají.

Případ publikován 9.1.2023
Zatýkání, mučení a věznění protestujících, nálety na civilisty nebo obnovené popravy. Situace v Myanmaru se nezlepšila. Pomůžete?
Myanmarská armáda je u moci od vojenského převratu v únoru 2021. V zemi bylo obnoveno provádění poprav a nejméně 16 000 lidí bylo zatčeno. Letecké nálety proti skupinám obyvatelstva způsobily smrt více než 2 300 civilistů a donutily statisíce lidí k opuštění svých domovů. Zahraniční společnosti nadále dováží do země letecké palivo, které armáda zneužívá pro letecké údery. Přidejte se k petici a požadujte zesílení tlaku mezinárodního společenství na Myanmar.

Článek publikován 31.12.2022
Největší vliv měla revoluce, ale i událost na základce, říká o svém smyslu pro spravedlnost Martha Issová
Rozhovor s herečkou a podporovatelkou Amnesty Marthou Issovou.

Článek publikován 28.12.2022
Záchrana řady politických vězňů. Přinášíme dobré zprávy letošního roku
Ačkoliv na světě dochází k neustálému porušování lidských práv, Amnesty se letos podařilo pomoci hned celé řadě obětí bezpráví. Ať už šlo o zproštění obžaloby, odložení poprav nebo propuštění z vězení. Rok 2022 přinesl mnoho lidskoprávních úspěchů a to i díky vaší podpoře.

Článek Úspěch publikován 27.12.2022
Dobrá zpráva: Íránky z LGBTI+ komunity byly osvobozeny od trestu smrti
Zahra Sedighi-Hamadani a Elham Choubdar z Íránu byly v říjnu 2021 zatčeny kvůli příslušnosti k LGBTI+ komunitě a aktivismus. V srpnu 2022 byly odsouzeny k trestu smrti na základě obvinění z „šíření morální korupce na Zemi.“ V prosinci Ústavní soud jejich rozsudek zrušil.