Izraelská vláda musí zrušit své plány na rozšíření vojenských operací, včetně plánů na anexi území a nucené vysídlení Palestinců v okupovaném a obleženém Pásmu Gazy. Takové kroky by představovaly závažné porušení mezinárodního práva.
Izrael nadále páchá genocidní činy s plným vědomím nevratné újmy, kterou působí Palestincům v Gaze. Jakýkoliv pokus přesunout palestinské civilisty na jih Pásma Gazy, přemístit je do takzvaných „uzavřených zón“ nebo jim i nadále ukládat nelidské životní podmínky s cílem vytlačit je z Gazy, by představoval válečný zločin nezákonného přesunu nebo deportace. Pokud jsou tyto činy součástí rozsáhlého nebo systematického útoku proti civilnímu obyvatelstvu, jedná se také o zločiny proti lidskosti.
„Po dvou měsících úplné blokády Gazy nyní Izrael oznamuje úmysl dále rozšířit ničivou vojenskou ofenzivu, prohloubit nezákonnou okupaci Pásma Gazy a násilně vysídlit Palestince. To by mohlo zasadit poslední ránu vedoucí ke zničení palestinského obyvatelstva v Gaze, které se již měsíce snaží přežít tváří v tvář pokračující izraelské genocidě.“
- Erika Guevara Rosas, ředitelka výzkumu, advokacie a kampaní Amnesty
Od října 2023 svět sleduje opakované vlny nuceného vysídlování Palestinců v Gaze za nelidských podmínek. Způsob, jakým k těmto přesunům dochází, je zásadní součástí izraelského úsilí vytvořit v Gaze takové životní podmínky, které vedou k fyzickému zničení palestinského obyvatelstva. V současnosti je téměř 70 % Pásma Gazy pod evakuačními rozkazy nebo označeno jako zakázané zóny.
Nové izraelské plány naznačují děsivou eskalaci: zabírání území, zavedení „trvalé fyzické přítomnosti“ a neomezené vysídlení většiny populace.
„Tyto plány dokazují naprosté pohrdání Izraele mezinárodním právem i právy Palestinců. Amnesty znovu jednoznačně vyzývá Hamas a další ozbrojené skupiny k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění civilních rukojmích. Izrael však zneužívá otázku rukojmích jako záminku k ospravedlnění dalších zločinů a porušování práv Palestinců a k pokračování genocidy v Gaze — což odsuzují i některé rodiny unesených,“ dodává Guevara Rosas.
Plány Izraele kontrolovat a militarizovat distribuci humanitární pomoci navíc ohrožují nezávislé a nestranné poskytování životně důležité pomoci obyvatelstvu v krajní nouzi. Tyto záměry již ostře odsoudily agentury OSN a humanitární organizace, které jednotně odmítají jakékoliv zneužívání pomoci coby zbraně.
Probíhající blokáda, která již více než dva měsíce brání vstupu život zachraňující pomoci včetně potravin, léků a paliva, je ze strany Izraele využívána jako zbraň války a nástroj nezákonného kolektivního trestu. To je významné porušení mezinárodního humanitárního práva, které kolektivní trest přísně zakazuje a vyžaduje od všech stran umožnění nestranné humanitární pomoci civilistům v nouzi.
Jakýkoli pokus zneužít humanitární pomoc k vynucení vysídlení nebo k zavádění diskriminačních pravidel pro její distribuci je v rozporu s mezinárodním právem a musí být odmítnut.
„Mezinárodní společenství musí tyto nebezpečné plány jednoznačně odmítnout a přimět Izrael, aby dodržoval své závazky vyplývající z mezinárodního práva a zajistil neomezený přístup humanitární pomoci do celé Gazy,“ uvádí Erika Guevara Rosas.
Většina Palestinců žijících v Gaze jsou potomci lidí, kteří přežili Nakbu v roce 1948, a po desetiletí zažívají vysídlení a vyvlastnění ze strany Izraele, přičemž je jim systematicky upíráno právo na návrat. Nejnovější izraelské plány hrozí dalším prohloubením této historické nespravedlnosti.
„Namísto politik, které vedou k dalšímu nucenému vysidlování a potenciálně nezákonné anexi, musí Izrael okamžitě ukončit genocidu v Gaze, svou nezákonnou okupaci palestinského území — jak požaduje Mezinárodní soudní dvůr — a zrušit systém apartheidu vůči Palestincům.“
- uzavírá Erika Guevara Rosas