Spojené arabské emiráty porušily zbrojní embargo OSN, když do Súdánu dodaly pokročilé čínské zbraně, které byly následně použity při útocích v Dárfúru a Chartúmu. Nové vyšetřování Amnesty International odhaluje přímé důkazy o použití naváděných bomb a houfnic čínské výroby, což zvyšuje obavy z mezinárodní nečinnosti a dalšího ohrožení civilního obyvatelstva.
Amnesty International odhalila, že sofistikované čínské zbraně, reexportované Spojenými arabskými emiráty (SAE), byly zachyceny v Chartúmu a použity také v Dárfúru. To představuje zjevné porušení platného zbrojního embarga OSN.
Analýzou fotografií a videí zachycujících následky útoků Jednotek rychlé podpory (RSF) identifikovala Amnesty International čínské naváděné bomby GB50A a 155mm houfnice AH-4. Jde o první doložené použití bomb GB50A v ozbrojeném konfliktu kdekoli na světě. Tyto zbraně vyrábí Norinco Group, čínská státní zbrojařská korporace. Zbraně byly téměř jistě reexportovány do Súdánu ze strany SAE.
Přítomnost nedávno vyrobených čínských bomb v Severním Dárfúru představuje jednoznačné porušení zbrojního embarga ze strany SAE. Zdokumentová přítomnost houfnic AH-4 v Chartúmu navíc posiluje důkazy o rozsáhlé podpoře RSF ze strany SAE, což je v rozporu s mezinárodním právem.
„Je ostudné, že Rada bezpečnosti OSN nedokáže vymáhat stávající embargo na zbraně v Dárfúru a nenaslouchá výzvám k jeho rozšíření na celý Súdán. Kvůli této globální nečinnosti umírají a jsou zraňováni civilisté, zatímco SAE embargo systematicky porušují. Musí okamžitě zastavit dodávky zbraní RSF. Dokud tak neučiní, měly by být zastaveny všechny mezinárodní zbrojní transfery do SAE.“
- Brian Castner, vedoucí krizového výzkumu Amnesty.
Odpovědnost Číny a Spojených arabských emirátů
Čína coby smluvní strana Smlouvy o obchodu se zbraněmi musí neprodleně učinit kroky, aby zabránila přesunu zbraní do Súdánu. Pokud bude nadále posílat zbraně SAE – zemi, která opakovaně dodává zbraně do konfliktů, kde dochází k válečným zločinům – vystavuje se riziku, že nepřímo přispívá k ozbrojenému konfliktu.
SAE jako signatář Smlouvy o obchodu se zbraněmi systematicky podkopávají její účel. Všechny státy by měly zastavit dodávky zbraní SAE, dokud nebudou schopny garantovat, že žádné zbraně nebudou reexportovány do Súdánu či jiných oblastí zatížených embargem a dokud nebudou důkladně vyšetřena všechna předchozí porušení embarg OSN ze strany SAE.
Amnesty International oslovila Norinco Group s dotazy k těmto zjištěním dne 18. dubna 2025. K datu zveřejnění článku neobdržela žádnou odpověď.
Zbraně v Dárfúru a Chartúmu
V noci 9. března 2025 zahájily RSF dronové útoky poblíž města al-Malha v Severním Dárfúru, pravděpodobně zacílené na súdánské ozbrojené síly (SAF). Podle tamních médií a súdánské lidskoprávní organizace
bylo zabito 13 lidí a další zraněni. Amnesty hovořila se čtyřmi příbuznými svědků útoku. Samotní svědci však podle těchto rodin patřili k místnímu vedení a byli RSF zajati a zabiti. Amnesty toto tvrzení nemohla ověřit.
Analýzou digitálních důkazů identifikovala Amnesty úlomky použité bomby jako části naváděné letecké bomby GB50A od Norinco. Značení na úlomcích ukazuje, že byla vyrobena v roce 2024. Tyto bomby lze shazovat z různých čínských dronů, včetně Wing Loong II a FeiHong-95, které v Súdánu používá výhradně RSF a které
dodaly SAE.
Na fotografiích jsou patrné charakteristické stabilizační plochy a konzole na ocasní části bomby a dobře zachované označení, které odpovídá referenčním snímkům GB50A (včetně písma, barvy a šablonového stylu).
Tato zjištění potvrzují, že SAE i nadále podporují RSF – což
potvrdili i experti OSN a další zprávy. Amnesty dříve zveřejnila důkazy o tom, že SAE porušují zbrojní embargo například i dodávkami dronů Wing Loong do
Libye.
Norinco má povinnost respektovat lidská práva v rámci svého celosvětového působení. To zahrnuje povinnost provádět důsledné lidskoprávní posouzení v celém dodavatelském řetězci. Společnost musí neprodleně přezkoumat všechny minulé, současné i budoucí vývozy zbraní do SAE a zastavit je, pokud nebude zajištěno, že nedochází k jejich přesměrování do Súdánu.
Pozadí konfliktu
Ozbrojený konflikt mezi SAF a RSF, který eskaloval v dubnu 2023, nadále ničí Súdán. Zemřely při něm desítky tisíc lidí a mnoho dalších bylo zraněno. Nedávné
vyšetřování Amnesty zjistilo, že RSF se dopouští rozsáhlého sexuálního násilí – včetně hromadného znásilnování a sexuálního zotročování – na ženách a dívkách. Tyto činy představují válečné zločiny a pravděpodobně i zločiny proti lidskosti.
Amnesty rovněž spustila
celosvětovou petici, která vyzývá Radu bezpečnosti OSN k rozšíření stávajícího embarga na zbraně z Dárfúru na celý Súdán. Jde o součást širší kampaně Amnesty International na
ochranu civilistů v Súdánu a zajištění odpovědnosti za zvěrstva páchaná na tamním obyvatelstvu.