Urgentní
akce

© tomadas de redes sociales

Kubánští opozičně lídři znovu nespravedlivě ve vězení. Podepište petici za jejich okamžité propuštění

  Případ

Kubánští opoziční lídři a vězni svědomí José Daniel Ferrer a Félix Navarro byli za nejasných a svévolných podmínek znovu uvězněni. Oba přitom byli v lednu 2025 podmíněně propuštěni po jednáních, do nichž byli zapojeni zástupci Vatikánu a vlády Spojených států. Amnesty vyzývá k jejich okamžitému propuštění.

Dne 14. ledna kubánské úřady oznámily, že u příležitosti Svatého roku (Jubilejního roku 2025) propustí z vězení 553 osob. Stalo se tak po dřívějších rozhovorech s papežem Františkem. Spojené státy ve stejnou dobu deklarovaly, že Kubu vyškrtnou ze seznamu zemí podporujících terorismus. Přestože úřady popřely, že by jednaly koordinovaně, zástupci organizací kubánské občanské společnosti uvedli, že se propuštění týkalo především osob zadržených za účast na protestech, jež se konaly 11. července 2021. Celý proces byl netransparentní a probíhal zcela bez účasti obětí a jejich rodin. Propuštěným osobám byly navíc uloženy podmínky, jež jim nebyly řádně sděleny a které neměly žádnou právní oporu.

José Daniel Ferrer a Félix Navarro, významní představitelé kubánské opozice a vězni svědomí, byli dne 29. dubna 2025 za nejasných okolností opět posláni za mříže. Po uvěznění neměli možnost kontaktu s rodinou nebo právním zástupcem. Oba přitom byli již v lednu tohoto roku podmíněně propuštěni. Podmíněný trest jim byl uložen jednostranně a bez jejich souhlasu nebo obeznámení s podmínkami. Mělo se tak stát po údajné dohodě se Spojenými státy a Vatikánem.

José Daniel Ferrero stojí v čele neoficiální skupiny UNPACU (Unión Patriótica de Cuba). Jedná se o jednu z největších disidentských opozičních organizací v zemi, jež bojuje za dodržování občanských svobod na Kubě. Poprvé byl zadržen v červenci 2021, když se pokusil připojit k celonárodním protestům, které v té době na Kubě probíhaly. Následně byl obviněn z „narušování veřejného pořádku“, ale nikdy nebyl postaven před soud. Jeho předchozí trest domácího vězení byl zrušen. Je dlouhodobě terčem represí ze strany úřadů a uvádí, že v důsledku dlouhodobého věznění a držení v izolaci došlo k výraznému zhoršení jeho zdravotního stavu. Josému Danielovi Ferrerovi stále nebyl umožněn pravidelný kontakt s rodinou, ani právním zástupcem. Dlouhodobé znemožňování kontaktu s vnějším světem vyvolává velké obavy o dodržování jeho lidských práv.

Félix Navarro je jednasedmdesátiletý disident a zakladatel strany „Pedro Luis Boitel“ Party for Democracy, pojmenované po kubánském disidentovi a básníkovi Pedru Luisi Boitelovi. Navarro strávil více než tři dekády svého života bojem za nenásilné politické reformy a kvůli svým aktivitám byl několikrát zatčen a uvězněn. V roce 2003 byl zatčen na protestech během tzv. Černého kubánského jara a odsouzen k padesáti letům vězení v nechvalně proslulé věznici Guantánamo. Byl propuštěn až v roce 2011. V roce 2012 byl spolu s dalšími aktivisty zatčen na pohřbu disidenta Oswalda Payáa – následně byl po jednom dni opět propuštěn.

Stejně jako José Daniel Ferrer se v červenci 2021 účastnil protestů, při nichž byl zadržen za obhajobu práv dalších zadržených osob. Soud jej tehdy odsoudil k devíti letům odnětí svobody. V lednu 2025 byl díky dohodě mezi Spojenými státy a Kubou podmíněně propuštěn, avšak v dubnu byl opětovně uvězněn. Navarro trpí řadou chronických zdravotních potíží, včetně diabetu a poškození plic po prodělaném onemocnění covid-19. Ve vězení mu však není poskytována potřebná lékařská péče.

Pozadí

Amnesty International kritizuje systematické represe a netransparentnost ze strany kubánských úřadů během lednových propuštění. Mnoho jednotlivců bylo osvobozeno bez jakýchkoli záruk, informací či právních garancí. Podmíněné propuštění se přitom na Kubě stává nástrojem státní kontroly. Desítky aktivistů jsou i nadále vystaveny riziku opětovného zatčení. Od svého propuštění jsou mnozí z nich opakovaně oběťmi svévolného zadržování, výhrůžek a šikany, a to pouze kvůli svému politickému aktivismu, odsuzování porušování lidských práv na Kubě, a dokonce i za svou humanitární činnost.

Amnesty International vyzývá k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění všech osob, které byly na Kubě uvězněny za pokojné uplatňování svých práv.