Urgentní
akce

© Amnesty International

Vězení a brutální mučení za zločin, který nikdy nespáchal

  Případ

Zastavte mučení   Filipíny publikován 1.12.2014

Jerryme Corre, řidič veřejné dopravy, byl násilně zadržen policisty v civilu, kteří ho nařkli z okradení a vraždy policisty. Vzali ho do vazby, kde ho mučili a obvinili z držení drog. Corre říká, že ho policisté během opakovaného mučení stále oslovovali „Boyet“. Místní úředník potom policii upozornil, že zatkli špatnou osobu - ta to ale nijak neřešila. Následujícího dne Jerrymeho převezli do Protidrogové jednotky (DEU) v policejním kempu. Už dva roky zůstává ve vězení.

Jerryme Corre, řidič autobusu, žil ničím nerušený život, dokud ho 10. ledna 2012 násilně nezatkli policisté v civilu. Nařkli ho z krádeže a vraždy cizince a policisty. Vzali ho do vazby, kde ho mučili a obvinili z přechovávání drog.

Jerryme byl zrovna na návštěvě u své tety v provincii Pampanga, když ho skupina více než deseti policistů v civilu zadržela. Amnesty International řekl: „Přijeli na motorkách… byl jsem zaskočený, když zbraní namířili na mě. Donutili mě lehnout si obličejem k zemi a někdo mě zbraní praštil do hlavy. Bili mě a kopali do krku, břicha a kolen. Zeptal jsem se: Kdo jste, jste policie? Jestli jste policisté, řekněte mi, z čeho mě viníte. Máte příkaz k zatčení? Ale oni jen odpověděli, že nemám právo se ptát… (…) Nasadili mi pouta a odvedli mě k místní policejní stanici. Moje teta nás následovala a natočila video na mobil, ale jeden z policistů jí mobil vytrhl, vyhrožoval jí, že ji obviní z bránění výkonu spravedlnosti, a také ji zatkl.“

Jerryme byl opakovaně mučen. Zranění po stížnosti Correho manželky vyšetřila a potrvrdila Komise OSN pro lidská práva.

Corre podal stížnost na mučení, ke kterému ze strany policie došlo. Jeden z policistů se ho snažil od stížnosti odradit. Když Corre odmítl, nutil ho podepsat prohlášení, že stížnost stahuje. Případ mučení je nyní v jednání u soudu v provincii Pampanga. Jerryme je mezitím nadále obviněný z držení drog. Ve vězení je už dva a půl roku.

  Aktuality

  Článek publikován 12.4.2018

DOBRÉ ZPRÁVY Z FILIPÍN: JERRYME CORRE JE PROPUŠTĚN!

Od ledna 2018 se uskutečnila série slyšení týkající se Jerrymeho drogových obvinění. Dne 2. března byl schválen návrh zastavení trestního stíhaní a to kvůli nedostatku důkazů. Jerryme byl propuštěn tentýž den.

  Článek publikován 8.4.2016

Historické rozhodnutí filipínského soudu o mučení ze strany policie

Policista odsouzen za mučení Jerrymeho Correho

  Článek publikován 24.3.2015

Čtěte blog o návštěvě Jerrymeho

  Článek publikován 5.3.2015

Za Jerrymem dorazily dopisy z Čech

Pozadí

Mučení a další špatné zacházení, ke kterému na Filipínách beztrestně dochází, zůstává v zemi vážným problémem. Navzdory slibům vlády o řešení situace se oběti nemohou dovolat spravedlnosti a žádný pachatel se dosud, pět let po přijetí zákona proti mučení, za své činy plně nezodpovídal. Z toho důvodu a z obavy o pomstu policejních úředníků pak oběti mučení obvykle nepodají oficiální stížnost. V ohrožení by se totiž neocitli opět jen ony samy, ale i jejich rodiny. Vyšetřování kriminálních případů včetně těch, kde dochází k porušování lidských práv, často skončí v předběžné fázi.