Prohledávat obsah
nalezeno 380 výsledků:

Článek publikován 11.1.2022
20 let věznice Guantánamo. USA pokračují v závažném porušování lidských práv
11. ledna 2002 došlo k otevření nevalné vojenské věznice v zátoce Guantánamo. Ta dodnes nebyla uzavřena a tak nadále umožňuje závažné porušování lidských práv ze strany vlády USA.

Článek publikován 20.12.2021
Za účelem ochromení disentu jsou terčem běloruského režimu i nezávislé odbory
Lidé v Bělorusku necítí podporu oficiálních odborových svazů. Z toho důvodu se pokusili založit nezávislé odborové svazy a nyní za to čelí represím.

Článek publikován 12.12.2021
1 300 mrtvých, 10 000 zatčených a roky vězení pro Su Ťij. Porušování lidských práv v Myanmaru nebere konce
Státní poradkyně Aun Schan Su Ťij, která fakticky stát Myanmar (Barmu) vedla, byla v důsledku vojenského převratu spolu s dalšími zvolenými funkcionáři, aktivisty a členy svazové volební komise 1. února 2021 zatčena. Nyní byla odsouzena k odnětí svobody na 4 roky. Vůdce vojenské junty jí následně trest snížil na 2 roky.

Článek publikován 26.11.2021
Startuje největší lidskoprávní akce světa Maraton psaní dopisů. Postavte se bezpráví i vy
Cílem mezinárodní akce je zapojit veřejnost a napsat co nejvíce dopisů na pomoc konkrétním politickým vězňům, nespravedlivě pronásledovaným či mučeným z různých koutů světa. Do kampaně se jedenáctým rokem zapojují také tisíce Čechů a Češek.

Podcast publikován 16.11.2021
Je to jako dopisy pro Harryho z Bradavic, říkají o Maratonu psaní dopisů jeho koordinátorky
Hosty dvacáté epizody AMNESTYcastu byly koordinátorky kampaně Maraton psaní dopisů Evgenia Bernstein a Žaneta Sladká z české Amnesty.

Článek publikován 21.8.2021
Zlomené končetiny, mučení a vraždy. Tálibán se nezměnil, varuje Amnesty
Před pár dny převzal Tálibán po pádu afghánské vlády nad zemí kontrolu. Amnesty žádá o ochranu tisíců Afghánců, kterým od Tálibánu hrozí odveta. Jsou mezi nimi především akademici, novináři, aktivisté a bojovníci za práva žen. Amnesty navíc informuje, že potom, co před měsícem Tálibové dobyli provincii Ghazní, zmasakrovali na místě 9 mužů hazárského etnika.

Článek publikován 24.5.2021
Věděli jsme, že brzy přijde řada i na nás, říkají pronásledování umělci v Bělorusku
Po vyhlášení sporných výsledků loňských prezidentských voleb vyjádřily stovky umělců a kulturních osobností v Bělorusku svůj nesouhlas. Někteří byli propuštěni ze zaměstnání, jiní byli zadrženi nebo dokonce mučeni.

Případ publikován 28.4.2021
Oni ho klidně nechají zemřít, burcují za Navalného organizace v čele s Amnesty
Největší mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International požaduje pro předního kritika ruského režimu Alexeje Navalného urychlený přístup k důvěryhodné lékařské péči a jeho okamžité propuštění.

Článek publikován 13.4.2021
Stav lidských práv v Rusku v roce 2020
Pandemie COVIDu-19 odhalila dramaticky nedostatečné zdroje ve zdravotnictví. Úřady využily pandemii jako záminku k pokračování v potlačování veškerého nesouhlasu, mimo jiné prostřednictvím novely vágně formulovaného zákona o „falešných zprávách“ a zpřísnění omezení veřejných shromáždění. Pokojní demonstranti, obránci lidských práv a občanští i političtí aktivisté čelili zatýkání a stíhání. Pronásledování Svědků Jehovových zesílilo. K mučení nadále docházelo, stejná zůstala téměř úplná beztrestnost pachatelů. Právo na spravedlivý proces bylo běžně porušováno, zatímco právní úpravy vedly k dalšímu snížení soudní nezávislosti. Zprávy o domácím násilí prudce vzrostly během pandemie COVIDu-19, zatímco návrh zákona o domácím násilí zůstal zastaven v parlamentu. LGBTI+ lidé nadále čelili diskriminaci a pronásledování. Tisíce pracovníků z řad migrantů přišly během pandemie o práci, ale kvůli uzavření hranic nemohly odejít. Objevily se důkazy potvrzující obvinění ruských sil z válečných zločinů v Sýrii.

Článek publikován 7.4.2021
Stav lidských práv v Bělorusku v roce 2020
Tento rok byl charakterizován opakujícími se nenásilnými protesty, následujícími prezidentské volby v srpnu. Při protestech docházelo k nejmasivnějším zákrokům proti svobodě projevu, pokojnému shromažďování a sdružování, v historii Běloruska po získání nezávislosti. Opoziční kandidáti, jejich kampaňové týmy a příznivci, byli zatýkáni na základě falešných obvinění nebo násilně vyhošťováni. Policie používala nadměrnou a nevybíravou sílu k rozpuštění demonstrací. Zadrženy byly desítky tisíc pokojných demonstrantů i kolemjdoucích a mnoho z nich bylo mučeno nebo s nimi bylo špatně zacházeno. Novináři, zdravotníci, studenti, vedoucí odborů a další byli rovněž terčem zatčení, bití a stíhání. Rozsudky trestu smrti byly v zemi nadále ukládány.