Urgentní
akce

© Private

Nespravedlivě uvězněn kvůli organizaci protestu učitelů

  Případ

Dne 16. května 2020 vtrhli ozbrojení příslušníci jednotek bezpečnostní služby Asayîş a místní policie do bytu učitele a aktivisty Badala Abdulbaqiho Aby Bakra Barwárího v Dahúku v oblasti iráckého Kurdistánu (KRI) a zadrželi jej bez příkazu k zatčení.

Badal stále zůstává ve vazbě a je obviněn „z podněcování vzpoury“ kvůli své roli při organizování pokojných protestů prostřednictvím sociálních médií. Vzhledem k opatřením souvisejícím s virem COVID-19 jej rodina nemá možnost navštívit a Badalovi je tak umožněn pouze kontakt s právním zástupcem.

Badal Abdulbaqi Aba Bakr Barwárí pracuje přes 27 let jako učitel v Dahúku a je aktivistou v oblasti obrany práv učitelů.

Ti se kvůli častému opožďování svých výplat spolu s dalšími státními zaměstnanci dne 16. května pokusili shromáždit v dahúckém parku Azadi a protestovat proti opožděným výplatám za strany kurdské regionální vlády (KRG).

Protestující sdělili Amnesty International, že bezpečnostní složky a ozbrojení „civilisté“ jim bránili v přístupu k parku a násilně je zatlačovali zpět. Nejméně 167 protestujících, mezi nimi učitelé, státní zaměstnanci a zástupci médií, bylo zatčeno. Většina byla ještě téhož dne propuštěna, avšak Badal a nejméně dvanáct dalších zůstali ve vazbě. Pět z oněch dvanácti zůstává ve vazbě poté, co je za jejich úlohu při organizování protestu místní úřady obvinily podle § 2 zákona KR-I č. 6 z roku 2008 „ze zneužívání elektronických zařízení“. Dne 12. května tito organizátoři protestu, mezi nimi Badal Abdulbaqi Aba Bakr Barwárí, požádali dahúcké úřady o povolení protestu podle zákona č. 17 KR-I o protestech z roku 2010. Úřady však na žádost nereagovaly. Tento zákon stanoví, že pokud úřady nesdělí zamítavé stanovisko do 48 hodin, považuje se žádost za kladně vyřízenou.

  Aktuality

  Článek publikován 4.8.2020

Učitel z Iráku je na svobodě!

Badal Abdulbaqi Aba Bakr Barwárí byl propuštěn na kauci.

Pozadí

Amnesty v minulosti zdokumentovala násilná rozehnání a hromadné preventivní zatýkání protestujících v KRI, zejména v gubernii Dahúk. V lednu 2019 příslušníci bezpečnostní služby Asayîş v této gubernii provedli řadu zatčení, jednalo se o desítky protestujících, aktivistů, žurnalistů i pouhých přihlížejících. V oblasti Baadre v gubernii Dahúk příslušníci těchto jednotek rovněž zatkli žurnalistu a dva online aktivisty, kteří – podle slov jejich příbuzných – byli na cestě do Dahúku s cílem zúčastnit se pokojného shromáždění.