Urgentní
akce

© Public domain

Studentky v Íránu čelí cíleným útokům chemickým plynem. Podpořte je podpisem petice

  Případ

  Írán publikován 24.5.2023

Ve stovkách škol po celém Íránu došlo v posledních měsících k cíleným chemickým útokům na studentky. Tisíce školaček byly otráveny a hospitalizovány. Úřady incidenty záměrně bagatelizují. Otravy se zdají být koordinovanou kampaní, jejímž cílem je potrestat dívky za jejich pokojnou účast na celonárodních protestech a sundávání povinných hidžábů.

K otravám žákyň a studentek dochází na základních, středních i vysokých školách. K prvnímu hlášenému plynovému útoku na dívčí školu došlo 30. listopadu 2022 ve městě Kom, v provincii Kom, při němž bylo otráveno osmnáct školaček. Úřady se snažily zprávy o tomto útoku zamlčet. Zprávy o události se objevily až poté, co byla stejná škola znovu napadena o dva týdny později, dne 13. prosince 2022, přičemž bylo otráveno dalších jednapadesát studentek. Rodiče, s nimiž íránská média v souvislosti s druhým incidentem hovořila, uvedli, že úřady odmítly zveřejnit výsledky toxikologie, které by ukázaly příčinu předchozí otravy a druh použitého plynu. V rozhovorech pro média studentky přijaté do nemocnice uvedly, že ve škole zaznamenaly neobvyklý zápach plynu a trpěly dušností, necitlivostí a bolestmi nohou a obtížemi při chůzi. Státní média uvedla, že nejméně třicet rodin podalo oficiální stížnost na úřad státního a revolučního prokurátora v Komu v souvislosti s otravou studentek. Úřady oznámily, že prokuratura v Komu jmenovala zvláštní pracovní skupinu, která má případ vyšetřit, ale žádné další informace od té doby nebyly zveřejněny.

Od těchto prvních incidentů se počet útoků prudce zvýšil a nezávislá média a lidskoprávní organizace uvádějí, že došlo k více než třem stům samostatným útokům ve více než stovce dívčích škol po celém Íránu. Podle nezávislých médií a lidskoprávních organizací došlo k posledním útokům ve dnech 15., 16. a 17. dubna v několika školách v provinciích Alborz, Ardábl, Východní Ázerbájdžán, Isfahán, Fars, Kermánšáh, Chúzestán, Kurdistán, Mazandaran, Teherán a Západní Ázerbájdžán. Videozáznamy ze školních pozemků sdílené v posledních měsících na internetu ukazují chaotické scény trpících školaček, které kašlou a snaží se dýchat, zatímco jiné videozáznamy z nemocnic ukazují velké množství školaček, kterým je poskytováno lékařské ošetření. V únoru oznámili nezávislí novináři mimo Írán, že jedenáctiletá dívka zemřela po otravě při útoku ve škole v Komu, ale úřady tyto zprávy popřely a státní média zveřejnila články uvádějící jako příčinu smrti virové onemocnění dýchacích cest a onemocnění ledvin. Rodinní příslušníci dívky ve videu odvysílaném ve státních médiích a v písemných příspěvcích na sociálních sítích uvedli, že dívka zemřela na infekční onemocnění a problémy s ledvinami. Vzhledem k tomu, že íránské orgány dlouhodobě vyvíjejí nátlak na rodiny obětí a nutí je k veřejným prohlášením, která jsou v souladu se státními narativy, se Amnesty International obává, že rodina mohla být k těmto prohlášením donucena.

Navzdory četným prohlášením státních představitelů, včetně íránského nejvyššího vůdce, prezidenta, předsedy soudní moci a generálního prokurátora, kteří dle svých vyjádření berou otravy vážně, úřady neposkytly rodinám a veřejnosti žádné informace o výsledcích vyšetřování útoků chemickými plyny použitými k otravě školaček, nepřivedly pachatele k odpovědnosti a nepřijaly odpovídající opatření na ochranu studentek před rozsáhlými útoky, včetně opakovaných útoků na stejné školy. Úřady zároveň šíří protichůdné narativy o útocích, označují například příznaky, které se u dívek projevily, za „duševní onemocnění“, nikoli otravu, současně ale obviňují z otravy „nepřátelské spiknutí“ zinscenované s cílem „rozjitřit společnost“. Úřady se dále snažily pacientkám a jejich rodinám zkreslit pravdu o příčinách otrav a umlčet média, která o této problematice informovala. Amnesty International obdržela od lékaře z Íránu informaci, že ministerstvo zdravotnictví vydalo lékařským střediskům v zemi protokol, v němž nařizuje zdravotnickému personálu, aby příznaky, kterými trpěly studentky při útocích chemickým plynem, přičítali „stresu“. Úřady také svévolně zatkly nejméně jednoho novináře, který o otravách informoval, a několik dalších předvolaly k výslechu. Neschopnost zastavit otravy vedla k rostoucí kritice veřejnosti a protestům zoufalých rodičů, školaček, učitelů a dalších osob, na které úřady reagovaly obvyklými represivními opatřeními. V březnu byly protesty organizované učitelskými odbory v souvislosti s otravami a špatnými pracovními podmínkami pedagogů/žek násilně rozehnány bitím, pepřovým sprejem a slzným plynem. Ve stejném měsíci byli na videozáznamech sdílených na sociálních sítích zachyceni příslušníci bezpečnostních složek v civilním oblečení, kteří před teheránskou školou násilně napadli matku jedné z obětí tak, že s ní agresivně cloumali, tahali ji za ruce a drželi jí ruce před ústy, aby umlčeli její křik. Dne 9. dubna se po další otravě v dívčí škole v Sakkézu v provincii Kurdistán objevily zprávy, že bezpečnostní síly reagovaly na protesty proti útoku zatčením několika osob. Dne 15. dubna bezpečnostní síly ve městě Šahín Šahr v provincii Isfahán použily slzný plyn proti zoufalým rodičům, učitelům a příznivcům, kteří se shromáždili před budovou městského školského úřadu na protest proti pokračujícím útokům na studentky.