Prohledávat obsah

nalezeno 127 výsledků:

  Případ publikován 24.6.2024

Osmi Íráncům odsouzeným ve vykonstruovaných soudních procesech hrozí trest smrti. Zastaňte se jich podpisem petice

Nejméně osm lidí má být popraveno kvůli tomu, že se v roce 2022 zúčastnili protestů „Woman Life Freedom“. Dalších devět osob bylo v zemi po vykonstruovaných a nespravedlivých procesech v nedávné době popraveno. Íránské úřady závažně porušily právo obžalovaných na spravedlivý proces. Během pobytu za mřížemi byli vězni navíc vystaveni mučení a špatnému zacházení, a to včetně bití, elektrošoků a sexuálního násilí. V souvislosti s právě probíhající vlnou poprav narůstají obavy o životy dalších nespravedlivě odsouzených lidí.

  Článek publikován 12.4.2024

Írán: 853 popravených v loňském roce. Nejvíce za 8 let

Íránské věznice se v roce 2023 proměnily v masová popraviště. Nejméně 481 poprav – více než polovina z celkových 853 poprav zaznamenaných v roce 2023 – byla provedena za trestné činy související s drogami.

  Článek publikován 31.10.2023

Írán: Porušování ženských práv pokračuje. Výzkumnice přináší svědectví o aktuální situaci

Nový zákon zakáže nezahaleným ženám navštěvovat vládní budovy, školy nebo řídit auto. Ve svém dopise přímo z Íránu popisuje výzkumnice Pegah Sadeghi absurdní pravidla, která musí tamní ženy dodržovat.

  Článek   Úspěch publikován 6.10.2023

Vězněná íránská obránkyně práv žen Narges Mohammadiová obdržela Nobelovu cenu míru!

Držitelkou Nobelovy ceny za mír 2023 se stala padesátijednaletá Narges, která je vězněna kvůli boji za lidská práva, práva žen a odsuzování trestu smrti.

  Článek publikován 14.9.2023

Írán: Rok po smrti Mahsy Amini bojují odvážné aktivistky dál o svobodu

Rok po smrti mladé Mahsy Amini, která se odmítla podřídit ponižujícím zákonům o povinném zahalování, je situace v Íránu stále alarmující. Ženy jsou drženy za mřížemi z absurdních důvodů a v nehumánních podmínkách. I přes mučení a zastrašování však bojují dál.

  Článek publikován 12.9.2023

12 měsíců od smrti, která otřásla Íránem. Následovaly popravy, chemické útoky i neúnavný boj za rovnoprávnost

Je tomu téměř rok, co po brutálním zatčení íránskou mravnostní policií zemřela Mahsa Amini – mladá dívka, která se odmítla podřídit ponižujícím zákonům o povinném zahalování. Po její smrti zemi zachvátily protesty, během nichž ženy veřejně pálily své šátky. A odpor vůči vládnoucímu režimu trvá dodnes. Přinášíme přehled hlavních událostí, které v uplynulých 12 měsících otřásly Íránem.

  Článek publikován 28.8.2023

Írán: Rodiny nemohou uctít památku obětí povstání, úřady náhrobky ničí

Rodinám obětí, které zahynuly při zásahu íránských bezpečnostních sil během občanského povstání v roce 2022, musí být umožněno uctít smutné výročí jednoho roku od smrti svých blízkých. Íránské úřady však nadále stupňují obtěžování a zastrašování rodin obětí, aby si vynutily jejich mlčení a vlastní beztrestnost.

  Článek publikován 2.8.2023

Mravnostní policie je zpět. Írán přitvrzuje ve vymáhání nošení šátku

Írán v roce 2022 oznámil rozpuštění mravnostní policie, nyní je ale útvar zpátky pod novým jménem. K tomu byl představen nový návrh zákona upravující tresty za nenošení hidžábu. Už milion žen byl policií varován, že si mají zahalit vlasy, nebo budou trpět následky.

  Případ publikován 19.6.2023

V Íránu odsoudili k trestu smrti novináře. Pomozte mu podpisem petice

Německo-íránský novinář a disident Džamšíd Šarmahd (Jamshid Sharmahd) byl po hrubě nespravedlivém procesu odsouzen k trestu smrti. Ve vězení je vystaven mučení, držen na samotce a je mu odpírán kontakt s rodinou a přístup k lékařské péči. Podepište petici a požadujte zrušení trestu smrti a jeho okamžité propuštění.

  Článek publikován 1.6.2023

Uvězněné aktivistky z Íránu ve věznici Evin protestují proti popravám

Íránský režim pokračuje v represích proti demonstrantům a tři z nich nedávno popravil. Významné aktivistky uvězněné v nechvalně proslulé věznici Evin, jako třeba Sepideh Gholianová, Narges Mohammadiová a Beháre Hedájatová, uspořádaly protest proti popravám.

12345613

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...