Prohledávat obsah

nalezeno 131 výsledků:

  Případ publikován 30.9.2024

Trest smrti za pokojné aktivity v oblasti lidských práv. Pomozte statečné Íránce na svobodu!

Šarife Mohammadi je obránkyně lidských práv v Íránu. Zasazovala se za práva žen a pracujících, prosazovala zrušení trestu smrti. Kvůli svým aktivitám byla uvězněna, mučena a v hrubě nespravedlivém soudním procesu odsouzena k trestu smrti. Nikdo by neměl být vězněn nebo popraven kvůli pokojné obraně lidských práv. Zastaňte se Íránky podpisem petice.

  Článek publikován 27.8.2024

Íránské úřady tajně popravili dalšího z účastníků protestů „Woman Life Freedom“

Íránské úřady 6. srpna 2024 tajně popravili 34letého Rezu (Gholamrezu) Rasaeiho za účast na celonárodních protestech „Woman Life Freedom“.

  Článek publikován 13.8.2024

Držitelku Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadiovou ve vězení zbili dozorci!

Rodiny vězeňkyň, které si odpykávají trest v nechvalně proslulé věznici Evin zveřejnily informace o pokojném protestu proti trestu smrti, který se uskutečnil přímo v prostorách věznice, a na nějž dozorci reagovali hrubou silou. Několik vězeňkyň zbili.

  Článek   Úspěch publikován 30.7.2024

Dobrá zpráva: Íránskému rapperovi Toomaji Salehimu již nehrozí trest smrti

Íránský Nejvyšší soud zrušil 22. června 2024 rozsudek trestu smrti pro Toomaje Salehiho, a poslal případ na přezkum k soudu nižší instance.

  Případ publikován 24.6.2024

Sedmi Íráncům odsouzeným ve vykonstruovaných soudních procesech hrozí trest smrti. Zastaňte se jich podpisem petice

Nejméně sedm lidí má být popraveno kvůli tomu, že se v roce 2022 zúčastnili protestů „Woman Life Freedom“. Dalších deset osob bylo v zemi po vykonstruovaných a nespravedlivých procesech v nedávné době popraveno. Íránské úřady závažně porušily právo obžalovaných na spravedlivý proces. Během pobytu za mřížemi byli vězni navíc vystaveni mučení a špatnému zacházení, a to včetně bití, elektrošoků a sexuálního násilí. V souvislosti s právě probíhající vlnou poprav narůstají obavy o životy dalších nespravedlivě odsouzených lidí. Aktuálně k případu: V srpnu 2024 byl tajně popraven další z účastníků protestů 34letý Reza (Gholamreza) Rasaei.

  Článek publikován 12.4.2024

Írán: 853 popravených v loňském roce. Nejvíce za 8 let

Íránské věznice se v roce 2023 proměnily v masová popraviště. Nejméně 481 poprav – více než polovina z celkových 853 poprav zaznamenaných v roce 2023 – byla provedena za trestné činy související s drogami.

  Článek publikován 31.10.2023

Írán: Porušování ženských práv pokračuje. Výzkumnice přináší svědectví o aktuální situaci

Nový zákon zakáže nezahaleným ženám navštěvovat vládní budovy, školy nebo řídit auto. Ve svém dopise přímo z Íránu popisuje výzkumnice Pegah Sadeghi absurdní pravidla, která musí tamní ženy dodržovat.

  Článek   Úspěch publikován 6.10.2023

Vězněná íránská obránkyně práv žen Narges Mohammadiová obdržela Nobelovu cenu míru!

Držitelkou Nobelovy ceny za mír 2023 se stala padesátijednaletá Narges, která je vězněna kvůli boji za lidská práva, práva žen a odsuzování trestu smrti.

  Článek publikován 14.9.2023

Írán: Rok po smrti Mahsy Amini bojují odvážné aktivistky dál o svobodu

Rok po smrti mladé Mahsy Amini, která se odmítla podřídit ponižujícím zákonům o povinném zahalování, je situace v Íránu stále alarmující. Ženy jsou drženy za mřížemi z absurdních důvodů a v nehumánních podmínkách. I přes mučení a zastrašování však bojují dál.

  Článek publikován 12.9.2023

12 měsíců od smrti, která otřásla Íránem. Následovaly popravy, chemické útoky i neúnavný boj za rovnoprávnost

Je tomu téměř rok, co po brutálním zatčení íránskou mravnostní policií zemřela Mahsa Amini – mladá dívka, která se odmítla podřídit ponižujícím zákonům o povinném zahalování. Po její smrti zemi zachvátily protesty, během nichž ženy veřejně pálily své šátky. A odpor vůči vládnoucímu režimu trvá dodnes. Přinášíme přehled hlavních událostí, které v uplynulých 12 měsících otřásly Íránem.

12345614

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...