Urgentní
akce

© Albert Sadikov/Xinhua Press/Corbis

Izrael/Gaza: Povinnost chránit civilisty mají všechny strany konfliktu

  Případ

Zbraně pod kontrolou   Izrael publikován 22.7.2014

V časných ranních hodinách 8. července 2014 zahájil Izrael v pásmu Gazy pozemní vojenskou operaci s názvem „Ochranná hrana“. Podle OSN bylo za první týden útoků zabito nejméně 214 Palestinců, z toho 44 dětí a 24 žen a více než 1585 lidí bylo zraněno, z toho 435 dětí a 282 žen. Víc než 1660 domů bylo zcela zničeno nebo vážně poškozeno, přes 22 600 lidí nuceně opustilo svoje domovy, 900 000 lidí – polovina populace Gazy – je bez vody. OSN zprávu vydalo 16. července, v den, kdy čtyři palestinské chlapce zabilo izraelské námořnictvo, když hráli fotbal na pláži v Gaze. Tisíce lidí v Izraeli naopak žijí pod hrozbou útoků Palestinců. Amnesty International apeluje na izraelské orgány i palestinské ozbrojené skupiny působící v oblasti pásma Gazy, aby zajistily ochranu životů civilního obyvatelstva.

Izraelská armáda používá nepřiměřenou sílu na okupovaných palestinských územích a na západním břehu Jordánu. Během dvou týdnů od zahájení izraelské operace "Ochranná hrana" zemřelo v pásmu Gazy už přes 500 mužů, žen a dětí a 3000 civilistů bylo zraněno. Tisíce lidí v Izraeli žijí pod hrozbou útoků Palestinců.

Stále se stupňující raketové nálety a pozemní boje jsou reakcí na nedávné zabití palestinských a izraelských teenagerů a jsou výsledkem eskalace napětí mezi Izraelem a palestinskými ozbrojenými skupinami v pásmu Gazy.

Vojenské taktiky, které používají obě strany konfliktu, představují porušení mezinárodního humanitárního práva a porušení lidských práv. Podle mezinárodního humanitárního práva musí strany ozbrojeného konfliktu rozlišovat mezi vojenskými cíli a civilními objekty a útoky mohou směřovat pouze na vojenské objekty.

Amnesty International proto vyzývá k uvalení mezinárodního zbrojního embarga na Izrael a palestinské ozbrojené skupiny, včetně militantního křídla hnutí Hamás. Embargo by mělo zahrnovat ukončení dodávek zbraní, munice a jiného vojenského materiálu oběma stranám konfliktu.

Amnesty International apeluje na představitele Izraele a palestinských ozbrojených složek z Gazy, včetně Hamásu, aby během konfliktu zajistili ochranu civilistů.

Amnesty International požaduje, aby OSN zahájila nezávislé vyšetřování porušování lidských práv a dalších mezinárodních úmluv v Gaze i Izraeli.

  Aktuality

  Článek publikován 2.9.2014

Příměří, ale ne spravedlnost

Pozadí

Amnesty International dlouhodobě sleduje dodávky zbraní a jiného vojenského materiálu do zemí konfliktu. USA je jednoznačně největším dodavatelem zbraní do Izraele. Ve Spojených státech vyrobené stíhačky F-16, řízené střely Hellfire, bezpilotní letadla, buldozery Caterpillar, vrtulníky Apache a další zařízení byla přímo spojena s porušováním mezinárodního humanitárního práva a lidských práv izraelskými silami. Přesto USA i nadále dodává zbraně do Izraele a tím porušuje i vlastní zákony. Dalšími významnými exportéry vojenské techniky do Izraele za posledních pět let jsou Rakousko, Španělsko, Jižní Korea, Itálie, Kolumbie a Indie.

Nelegální přesuny malých a lehkých zbraní do Gazy jsou jen velmi těžko vypátratelné, existují však zprávy o obchodu se zbraněmi do pásma Gazy, které jsou často pašované tajnými tunely na hranicích Gazy a Egypta.