Urgentní
akce

Joanna Demarco

HROZBA DOŽIVOTÍ KVŮLI ZÁCHRANĚ ŽIVOTŮ

  Případ

  Malta publikován 9.7.2020

Společná touha po kvalitnějším životě a budoucnosti přivedla tři africké mladíky z domovů až do Libye. Země, kde ale mají pro uprchlíky a migranty jen přeplněné cely, násilí a mučení. A tak se v březnu 2019 sešli spolu s další stovkou lidí na člunu směřujícím do Evropy. Po několika hodinách se dostali do potíží a zachránil je ropný tanker El Hiblu. První důstojník slíbil, že je nevrátí do Libye, což všem přeložil patnáctiletý chlapec, který uměl anglicky. Navzdory příslibu se ale u libyjských břehů zase objevili, což byl od posádky lodi nefér, ale hlavně nezákonný postup.

Vypukl protest. Všichni, kteří jsou navráceni do Libye, totiž putují do přeplněných detenčních zařízení, kde pozbývají všech svých práv. Hygienické podmínky jsou strašné, jídla nedostatek, časté je bití, mučení a sexuální zneužívání. Někteří jsou dokonce obchodováni na novodobých trzích s otroky… V takových podmínkách drží tisíce uprchlíků a migrantů, aniž by ti lidé spáchali jakýkoli zločin, a aniž by věděli, jak dlouho v tomhle utrpení zůstanou.

Tři mladíky, včetně patnáctiletého "překladatele,“ požádala posádka, aby situaci na lodi uklidnili. Fungovali jako prostředníci a tlumočili právo zachráněných na to nevrátit se do Libye a nezažít znovu mučení a otřesné zacházení. Mohli dokonce zůstat na můstku a kontrolovat kurz lodi, která znovu zamířila k Evropě. Vše proběhlo v poklidu, bez násilí nebo škody na majetku. Přesto, po příjezdu na Maltu, obvinila posádka chlapce, že se lodi zmocnili silou. Na Maltě je totiž zakázané zakotvit se zachráněnými uprchlíky a posádky takových lodí jsou pod obrovským tlakem. Kdyby se tedy kapitán nebránil, skončil by patrně před soudem on. Úřady se přiklonily k jeho výpovědi a tři „kluci z můstku“ teď čelí riziku absurdních doživotních trestů kvůli nepřiměřeným obviněním, která se opírají i o protiteroristické zákony.

Nikdo by neměl být trestaný za odvahu postavit se za život svůj i životy spolucestujících. Nikdo by neměl být trestaný za odmítnutí protiprávního návratu do pekla v Libyi.

  Aktuality

  Článek publikován 6.4.2022

Čekání na spravedlnost aneb tři roky "Trojky z El Hiblu"

Jsou to již tři roky, co byli Amara, Kader a Abdalláh zatčeni a zadrženi na Maltě kvůli pomoci při záchraně životů. Jejich příběh se rozšířil a svět jim začal říkat "Trojka z El Hiblu". Trojici stále hrozí několikaletý trest vězení a jejich působení na Maltě se nese v extrémní nejistotě. Sílu a motivaci bojovat dál jim dodávají i povzbuzující dopisy z Maratonu psaní dopisů.

  Článek publikován 17.2.2022

Slyšení v případu "Trojky z El Hiblu" za přítomnosti delegace Amnesty International

Od jejich zatčení na Maltě uběhly tři roky. Nyní v případu trojice mladíků proběhlo vyšetřovací slyšení.