Urgentní
akce

© Private

Nahradila cenovky protiválečnými hesly, hrozí jí až deset let vězení

  Případ

  Rusko publikován 13.6.2022

Svým protestem chtěla upozornit na vraždění nevinných civilistů a ostřelování mariupolského činoherního divadla. Dne 11. dubna prohledala policie její dům, následně ji zatkla a celou noc vyslýchala. Je nařčena z „veřejného šíření vědomě nepravdivých informací o použití ozbrojených sil“. Toto obvinění vychází z nedávno přijatého zákona, kterým chce Putinův režim trestat odpůrce války a své kritiky. Bez jakýchkoliv důkazů je obviňována z toho, že je součástí „radikální protestní feministické skupiny“, o které nikdy předtím ani neslyšela.

Alexandra Skočilenko trpí vážnou celiakií, musí tedy dodržovat bezlepkovou dietu. Vězeňská služba jí ale jídlo, které by neškodilo jejímu zdraví, odmítá poskytnout. Navíc zadržuje potravinové balíčky, které jí posílá rodina. Její zdravotní stav se proto zhoršuje.

Odhaduje se, že za protesty proti válce bylo v Rusku zatčeno už přes 15 000 lidí. K zadržení stačí například pouze fotka s protiválečným sloganem nebo oblečení v barvách ukrajinské vlajky. Za veřejný nesouhlas s Putinovým režimem hrozí Rusům vysoké pokuty, vyhazov z práce nebo až patnáct let vězení.

Zastanete se s námi Alexandry Skočilenko?