Prohledávat obsah
nalezeno 227 výsledků:

Článek publikován 19.5.2022
Pošlete Alexandře Skočilenko vzkaz přímo do vězení!
Podpořte nespravedlivě uvězněnou ruskou umělkyni vzkazem solidarity - napište jí přímo do vězení.

Článek publikován 12.5.2022
“Morální zkouška ve které neobstojí každý.” Ruska žijící v ČR pro Amnesty popsala denní realitu Putinova režimu
Respondentka, kterou jsme požádali o rozhovor, emigrovala do Česka s rodinou v 90. letech. Z Ruska tehdy odjeli kvůli obavám z budoucnosti, která zemi pod vládou Vladimira Putina čeká. Se začátkem války se jejich nejhorší předpoklady potvrdily.

Případ publikován 10.5.2022
Umělkyně skončila ve vězení za protest proti válce. Pomůžete?
Ruská umělkyně Alexandra Skočilenko (Aleksandra Skochilenko) koncem března v supermarketu v Petrohradě nahradila cenovky u zboží za letáčky s protiválečnými informacemi a hesly. Kvůli tomu byla zatčena a obviněna z „veřejného šíření vědomě nepravdivých informací o použití ruských ozbrojených sil“. Hrozí jí až deset let vězení.

Článek publikován 28.4.2022
Za pět dvanáct, ale správně, hodnotí Amnesty rezoluci OSN o vetu Rady bezpečnosti
Nově schválená rezoluce Valného shromáždění Organizace spojených národů umožní svolat jeho zasedání pokaždé, když členský stát Rady bezpečnosti použije právo veta. Podle Amnesty se jedná o krok směrem k větší zodpovědnosti členských států.

Report publikován 12.4.2022
„Doraz ho,“ řekl druhý. Nová svědectví o ruských válečných zločinech na Ukrajině
Ruské vojenské síly na Ukrajině zabíjejí civilisty a dopouštějí se tak zjevných válečných zločinů. Amnesty zveřejňuje nová svědectví vyplývající z výkumu provedeného přímo na místě.

Článek publikován 5.4.2022
Devět let vězení pro Alexeje Navalného
Ruský opoziční vůdce byl odsouzen k devíti letům vězení. Dle analýzy Amnesty International je celé jeho trestní stíhání politicky motivované.

Článek publikován 28.3.2022
Stav lidských práv v Rusku v roce 2021
Také v loňském roce zhoršila pandemie koronaviru už tak špatný stav ruského zdravotního systému. Práva na svobodu slova, shromažďování a mírový protest byla ruskými úřady pravidelně porušována a veřejná setkávání politické opozice byla téměř zcela zakázána. Legislativa týkající se „zahraničních agentů“, „nežádoucích organizací“, perzekuce založené na vykonstruovaných případech a další formy útlaku byly rozsáhle využívány pro potlačení disidentů. Výhružky a útoky proti novinářům, obráncům lidských práv a dalším aktivistům pak ruské úřady praktikovaly bez potrestání. Perzekuce Jehovových svědků ještě zesílila. Mučení a další zneužívání ve vězeních a dalších zařízeních pokračovalo a dopadení skutečných pachatelů bylo jen vzácné. Objevily se ale také reporty z Čečenska dokazující řadu nucených zmizení. Ruské úřady i nadále selhávaly v potrestání domácího násilí. Lidé z LGBTQI+ komunity čelili stávající diskriminaci. Pokračovaly také nelegální deportace uprchlíků a lidí žádajících o azyl.

Článek publikován 8.3.2022
Dvojí metr evropské solidarity? Pomoc uprchlíkům z Ukrajiny musí být stejná pro všechny
Rada Evropské unie aktivovala směrnici o dočasné ochraně. Platit bude ve všech členských státech EU a okamžitě pomůže Ukrajincům prchajícím před ruskou invazí. Amnesty však upozorňuje na její omezený dosah.

Článek publikován 7.3.2022
Invaze na Ukrajinu je nejen akt agrese, ale také lidskoprávní katastrofa
Ruská invaze na Ukrajinu je zjevným porušením Charty Organizace spojených národů (OSN) a aktem agrese považovaným podle mezinárodního práva za zločin. Amnesty proto vyzývá k nastolení spravedlnosti a ochraně mezinárodní bezpečnosti.

Článek publikován 2.3.2022
Rusko útočí i doma. Kreml cenzuruje média a rozhání protestující
Podle nejnovějších zpráv cenzuruje Kreml domácí média a rozhání poklidné protiválečné protesty. Rovněž stíhá všechny, kteří veřejně projeví nesouhlas s Ruskou invazí na Ukrajině. Ruské úřady také varovaly občany před spácháním "velezrady".