Prohledávat obsah

nalezeno 228 výsledků:

  Článek publikován 18.6.2022

Další rána pro LGBTQ komunitu v Rusku

Ruská vláda se již v minulosti snažila zlikvidovat organizace Russian LGBT Network a Charitable Sphere Foundation, které se nejhlasitěji zasazují o ochranu práv LGBTQ komunity v zemi. V únoru 2022 soud v Petrohradě Charitable Sphere Foundation fakticky zrušil.

  Článek publikován 19.5.2022

Pošlete Alexandře Skočilenko vzkaz přímo do vězení!

Podpořte nespravedlivě uvězněnou ruskou umělkyni vzkazem solidarity - napište jí přímo do vězení.

  Článek publikován 12.5.2022

“Morální zkouška ve které neobstojí každý.” Ruska žijící v ČR pro Amnesty popsala denní realitu Putinova režimu

Respondentka, kterou jsme požádali o rozhovor, emigrovala do Česka s rodinou v 90. letech. Z Ruska tehdy odjeli kvůli obavám z budoucnosti, která zemi pod vládou Vladimira Putina čeká. Se začátkem války se jejich nejhorší předpoklady potvrdily.

  Případ publikován 10.5.2022

Umělkyně skončila ve vězení za protest proti válce. Pomůžete?

Ruská umělkyně Alexandra Skočilenko (Aleksandra Skochilenko) koncem března v supermarketu v Petrohradě nahradila cenovky u zboží za letáčky s protiválečnými informacemi a hesly. Kvůli tomu byla zatčena a obviněna z „veřejného šíření vědomě nepravdivých informací o použití ruských ozbrojených sil“. Hrozí jí až deset let vězení.

  Článek publikován 28.4.2022

Za pět dvanáct, ale správně, hodnotí Amnesty rezoluci OSN o vetu Rady bezpečnosti

Nově schválená rezoluce Valného shromáždění Organizace spojených národů umožní svolat jeho zasedání pokaždé, když členský stát Rady bezpečnosti použije právo veta. Podle Amnesty se jedná o krok směrem k větší zodpovědnosti členských států.

  Report publikován 12.4.2022

„Doraz ho,“ řekl druhý. Nová svědectví o ruských válečných zločinech na Ukrajině

Ruské vojenské síly na Ukrajině zabíjejí civilisty a dopouštějí se tak zjevných válečných zločinů. Amnesty zveřejňuje nová svědectví vyplývající z výkumu provedeného přímo na místě.

  Článek publikován 5.4.2022

Devět let vězení pro Alexeje Navalného

Ruský opoziční vůdce byl odsouzen k devíti letům vězení. Dle analýzy Amnesty International je celé jeho trestní stíhání politicky motivované.

  Článek publikován 28.3.2022

Stav lidských práv v Rusku v roce 2021

Také v loňském roce zhoršila pandemie koronaviru už tak špatný stav ruského zdravotního systému. Práva na svobodu slova, shromažďování a mírový protest byla ruskými úřady pravidelně porušována a veřejná setkávání politické opozice byla téměř zcela zakázána. Legislativa týkající se „zahraničních agentů“, „nežádoucích organizací“, perzekuce založené na vykonstruovaných případech a další formy útlaku byly rozsáhle využívány pro potlačení disidentů. Výhružky a útoky proti novinářům, obráncům lidských práv a dalším aktivistům pak ruské úřady praktikovaly bez potrestání. Perzekuce Jehovových svědků ještě zesílila. Mučení a další zneužívání ve vězeních a dalších zařízeních pokračovalo a dopadení skutečných pachatelů bylo jen vzácné. Objevily se ale také reporty z Čečenska dokazující řadu nucených zmizení. Ruské úřady i nadále selhávaly v potrestání domácího násilí. Lidé z LGBTQI+ komunity čelili stávající diskriminaci. Pokračovaly také nelegální deportace uprchlíků a lidí žádajících o azyl.

  Článek publikován 8.3.2022

Dvojí metr evropské solidarity? Pomoc uprchlíkům z Ukrajiny musí být stejná pro všechny

Rada Evropské unie aktivovala směrnici o dočasné ochraně. Platit bude ve všech členských státech EU a okamžitě pomůže Ukrajincům prchajícím před ruskou invazí. Amnesty však upozorňuje na její omezený dosah.

  Článek publikován 7.3.2022

Invaze na Ukrajinu je nejen akt agrese, ale také lidskoprávní katastrofa

Ruská invaze na Ukrajinu je zjevným porušením Charty Organizace spojených národů (OSN) a aktem agrese považovaným podle mezinárodního práva za zločin. Amnesty proto vyzývá k nastolení spravedlnosti a ochraně mezinárodní bezpečnosti.

12345623

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...