© Amnesty International / Joan X. Vázquez
Rusko: Amnesty International prohlášena za „nežádoucí organizaci“ uprostřed rostoucího zásahu proti disentu
Článek
Rusko publikován 20.5.2025
Ruské úřady včera prohlásily Amnesty International za tzv. „nežádoucí organizaci“. Tím kriminalizovaly činnost organizace a mohou tvrdě trestat ty, kdo se s ní na území Ruska rozhodnou spolupracovat.
Dne 19. května 2025 prohlásila ruská generální prokuratura Amnesty International za „nežádoucí organizaci“ na základě represivní legislativy z roku 2015, která ruským úřadům umožňuje svévolně zakázat jakoukoli zahraniční organizaci a kriminalizovat její činnost v zemi.
Toto rozhodnutí je součástí širší snahy ruské vlády umlčet kritické hlasy a zničit tamní občanskou společnost.
„V zemi, kde byly desítky aktivistů a disidentů uvězněny, zabity nebo donuceny k exilu, kde byla nezávislá média očerňována, blokována nebo nucena k autocenzuře a kde byly občanské organizace zakázány nebo rozpuštěny, platí, že pokud vás Kreml zakáže, pravděpodobně děláte něco správně.“
- Agnès Callamard, generální tajemnice Amnesty International
Ruské úřady Amnesty obvinily z podpory „rusofobních projektů“ a jako důvod rozhodnutí uvedly její práci v oblasti svobody projevu a sdružování v Rusku a dokumentaci zločinů podle mezinárodního práva, kterých se dopustily ruské síly na Ukrajině. Rozhodnutí se opírá o ruský zákon, který sám o sobě porušuje mezinárodní právo, a používá jazyk, jenž je v rozporu s fakty – Amnesty je v něm obviňována z činností, které jsou podle jejího vlastního statutu i politiky vyloučené.
„Úřady se hluboce mýlí, pokud se domnívají, že nás nálepka „nežádoucí organizace“ Amnesty odradí od práce na dokumentování a zveřejňování porušování lidských práv – je tomu přesně naopak. Výhrůžkám nepodlehneme a budeme neochvějně pokračovat v úsilí zajistit, aby lidé v Rusku mohli požívat svá práva bez diskriminace. Budeme i nadále dokumentovat a celosvětově informovat o válečných zločinech, které Rusko páchá na Ukrajině. Zdvojnásobíme úsilí odhalovat závažná porušení lidských práv, kterých se Rusko dopouští doma i v zahraničí.“
- dodává Agnès Callamard
Podle ruské legislativy je účast na činnosti „nežádoucí organizace“ trestná. Při prvním „přestupku“ hrozí pokuta až 15 000 rublů (cca 185 USD). Opakované porušení, stejně jako financování nebo řízení takové organizace, může být trestně stíháno a vést až k šesti letům vězení. Zákon se v minulosti vztahoval i na sdílení či přeposílání materiálů pocházejících od takto označených organizací – včetně těch zveřejněných před jejich oficiálním zařazením mezi „nežádoucí“.
Zařazením Amnesty International na seznam „nežádoucích“ se organizace ocitla po boku desítek dalších nezávislých nevládních organizací a médií, které byly v posledních letech cílem rozsáhlé kampaně proti disentu. Tento postup je součástí širšího autoritářského modelu, jehož cílem je umlčet kritické hlasy, rozbít občanskou společnost a znemožnit mezinárodním pozorovatelům a partnerům poskytovat těmto aktérům podporu či solidaritu.
Tento krok přichází tři roky poté, co ruské úřady zablokovaly přístup k webovým stránkám Amnesty International a zrušily registraci její kanceláře v Moskvě, čímž organizaci v Rusku fakticky uzavřely. Nové označení vystavuje riziku trestního stíhání jak partnerské organizace, tak jednotlivce – novináře, podporovatele a další osoby, které s Amnesty spolupracují nebo jsou tak alespoň vnímány.
„Nikdy nepřestaneme bojovat za propuštění vězňů svědomí, kteří byli zadrženi za obranu lidských práv, ani za zrušení represivních zákonů, které lidem v Rusku brání ozývat se proti nespravedlnosti. Budeme neúnavně usilovat o to, aby se všichni pachatelé závažných porušení lidských práv – ať už v Rusku, na Ukrajině nebo jinde – zodpovídali před spravedlností. Jednoduše řečeno: žádný autoritářský útok neumlčí náš boj za spravedlnost. Amnesty se nikdy nevzdá a neustoupí ve svém úsilí bránit lidská práva v Rusku i za jeho hranicemi,“ shrnuje Callamard.
Aktuální petice
Napsala článek, vyhrožují jí smrtí, podpořte novinářku svým podpisem
V dubnu 2020 zveřejnil Ramzan Kadyrov, prezident Čečenské republiky na Instagramu video, ve kterém vyhrožuje smrtí ruské novinářce Jeleně Milašinové.
Aktuální počet podpisů: 4075 Náš cíl: 4500
Další zprávy
© Amnesty International
© Photo by Ali Jadallah/Anadolu via Getty Images
©ALFREDO ZUNIGA/AFP via Getty Images
© Amnesty International