Urgentní
akce

© Amnesty International

Omán: Umělec ve vězení za kritiku vlády

  Případ

Ománský básník, spisovatel, filmový kritik a ochránce lidských práv Abdulláh Habíb byl zadržen a uvězněn ve vazbě zpravodajské služby v hlavním městě Maskatu 15. dubna. Odepřeli mu jakýkoli přístup k rodině nebo právníkovi. Amnesty International ho považuje za vězně svědomí a vyzývá k jeho okamžitému a bezpodmínečnému propuštění.

Dvaapadesátiletého Abdulláha Habíba předvolali příslušníci ománské Služby vnitřní bezpečnosti odpoledne 15. dubna k výslechu na zvláštní policejní oddělení. Po příchodu ho zadrželi v izolaci a ve vazbě zůstal bez možnosti kontaktovat rodinu nebo právníka. Ománské úřady dosud neuvedly důvod Habíbova zatčení. Zprávy z různých zdrojů naznačují, že by to mohly být jeho komentáře na Facebooku, v nichž vyzval sultána Kábúse ibn Saída, aby odkryl, kdo má na svědomí zabité během povstání v šedesátých a sedmdesátých letech.

Abdulláh Habíb se zúčastnil demonstrace na Lidovém náměstí v Maskatu 14. května 2011. Ten byl součástí širší vlny protestů, které požadovaly zlepšení životní úrovně v Ománu.

Omán svévolně omezuje práva týkající se svobody projevu a v posledních letech zatknul a zadržoval mnoho aktivistů a vládních kritiků, často na základě zákona o veřejném pořádku nebo na základě nejasně vágních ustanovení o urážce sultána. Doba zadržení většinou trvá několik dní.

  Aktuality

  Článek publikován 10.5.2016

Abdulláh propuštěn!

Ománský básník, spisovatel, filmový kritik a ochránce lidských práv Abdulláh Habíb je na svobodě!

Pozadí

Podle informací na facebookové stránce Propusťte Abdulláha Habíba, která požaduje jeho propuštění (viz: facebooková stránka):

Abdulláh Habíb je držitelem titulu BA (1992) za filozofii filmu ze Státní univerzity v San Diegu a titulu MA v oboru filmových a kulturních studií z Texaské univerzity (1999), stejně jako PhD. (2005) v oboru Filmové kritiky z Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA). V letech 2000 až 2002 přednášel na univerzitě na téma "Orientalismus, postkolonialismus a film", "Filmy ve třetím světě", "Film a sociální změny" a "Filmové žánry" na UCLA a na Universitě Otago na Novém Zélandu. Dále režíroval několik krátkých filmů jako “Dream”, “The Poet”, “The Vision”, “The Statue” a “This is Not a Pipe”, za který získal v roce 1992 cenu Kulturní asociace v Abú Dhabí.

Abdulláh, dle uvedených stránek, zveřejnil devět básnických sbírek a povídkových knih a román s názvem "Seaweed". Také přeložil několik filmových článků a statí jako "Poznámky o kinematografu" od Roberta Bressona. Habíb je autorem řady studií o filmu, které publikoval v knize "Cinematic Questioning” a působil jako porotce na řadě arabských filmových festivalů. Též je stálým členem mediálního výboru pro filmový festival v Dubaji.

Amnesty International zdokumentovala v Ománu případy svévolné a dlouhotrvající izolace zadržených mezi lety 2013 a 2015 a případy mučení a jiného špatného zacházení ze strany státních bezpečnostních složek během zadržování. Aktivisté a kritici vlády byli podle hlášení vystaveni bití, falešným popravám, spánkové deprivaci a jiným formám mučení a špatného zacházení. Amnesty International zaznamenala v posledních letech zbytečné a nadměrné použití síly ze strany policie proti pokojným demonstracím a následná svévolná zatýkání