Urgentní
akce

© Amnesty International

SOS Sýrie

  Případ

Migrace   Sýrie publikován 5.1.2015

Konflikt v Sýrii vyvolal jednu z největších humanitárních krizí současnosti. Zároveň vyvolal největší uprchlickou vlnu od druhé světové války. Ze země uprchly přes 4 miliony lidí, polovinu tvoří děti. 95% z nich našlo azyl v okolních zemích, kde však často žijí ve velmi špatných podmínkách. Potřebují proto, aby jim ochranu poskytly i země EU.

Velká část syrských uprchlíků nemůže hledat ochranu na území Evropy. Většina z nich nadále živoří v žalostných podmínkách v zemích sousedících se Sýrií. Ve špatně vybavených uprchlických táborech trpí nedostatkem základních potřeb včetně jídla a mnozí nemají přístup k lékařské péči. V podstatě neexistují bezpečné a legální cesty, kterými by se uprchlíci mohli dostat z regionu. Brání jim složitá vízová omezení a také nepružná administrativní procedura pro slučování rodin. Evropské státy navíc vyčlenily zcela nedostatečný počet míst pro humanitární pobyt uprchlíků a jejich přesídlení.

V Evropě tak dosud našla ochranu jen 3% syrských uprchlíků.

Pomáhat může i Česká republika

S ohledem na rozsah humanitární katastrofy musíme změnit postoj a poskytnout syrským uprchlíkům bezpečné útočiště. Je naléhavě třeba, aby pomocnou ruku syrským uprchlíkům poskytly státy EU včetně České republiky. Dle údajů Organizace pro pomoc uprchlíkům disponuje ČR až tisícovkou volných míst v uprchlických centrech. Amnesty International a organizace zastoupené v Konsorciu organizací pracujících s migranty proto nad rámec celoevropské petice a u příležitosti demonstrace dne 18. 12. 2014 vyzývají premiéra Bohuslava Sobotku, aby ČR postupně poskytla ochranu alespoň pro 1000 syrských uprchlíků.

Proč by měla ČR pomoci

  • Vzhledem k rozměrům krize, jejímiž obětmi jsou hlavně děti, může i Česká republika udělat solidární gesto a přijmout tisícovku utečenců.

  • Tento požadavek je únosný, protože do ČR ročně dorazí jen několik stovek žadatelů o azyl. Země přitom disponuje potřebným zázemím pro přijetí uprchlíků a její azylový systém by tento počet dokázal zpracovat.

  • Mnohem hůře vybavené Bulharsko oproti tomu v tuto chvíli hostí několik tisíc uprchlíků ze Sýrie ve zcela nevyhovujících podmínkách.

  • Německo poskytlo v rámci přesídlení ochranu již 30 000 Syřanů. Nehledě na vysoké počty žádostí o azyl od syrských uprchlíků, kteří do země přicházejí sami.

  Aktuality

  Článek publikován 16.6.2015

Migrantská Odyssea - Nákladové nádraží Žizkov, Praha

Přijďte na výstavu, koncert ...

  Článek publikován 18.12.2014

Amnesty zve na demonstraci před Úřad vlády ČR

  Článek publikován 30.10.2014

Výzkumné zprávy Amnesty International

  Článek publikován 11.6.2014

Děkujeme, že jste přišli na náplavku

  Článek publikován 9.6.2014

Přijďte na videomapping a dejte svůj hlas Sýrii

  Článek publikován 8.6.2014

Syřané v Bulharsku čelí žalostným podmínkám

  Článek publikován 5.6.2014

SOS SÝRIE - světelná show na náplavce

  Článek publikován 27.5.2014

Otázky a odpovědi ke kampani SOS Sýrie

  Článek publikován 26.5.2014

SOS SÝRIE - světelná show na náplavce

Pozadí

Syrští uprchlíci, kteří hledají bezpečí v Evropě, často nemají jinou možnost, než riskovat své životy v rukou převaděčů nebo podniknout životu nebezpečnou cestu přes moře. Ti, kteří nebezpečnou cestu do Evropy zvládnou, jsou navíc pobřežními strážemi často navraceni zpět. Bez ohledu na rizika, která jim hrozí, 97% syrských uprchlíků nadále zůstává v regionu, který není schopen obstarat jejich základní potřeby. Jenom na území Libanonu našlo ochranu již více než 1.000.000 syrských mužů, žen a dětí.