Urgentní
akce

© Gerardo Angiulli / Demotix

60 Tibeťanů zraněno při pokojných protestech. Podpořte je!

  Případ

Dne 6. října 2013 čínské ozbrojené složky hrubě potlačily pokojný protest Tibeťanů ve vesnici Diriu. Nejméně 60 lidí bylo zraněno, z toho někteří těžce. Zraněným navíc nebyla poskytnuta lékařská péče. Amnesty International je přesvědčena, že Tibeťané z Diriu byli hrubě napadeni pouze kvůli svému pokojnému uplatňování práva na shromažďování a sdružování.

Protestující se sešli, aby požadovali propuštění Dordže Dagcchäla který byl zadržen 29. září poté, co veřejně vystoupil na protest proti nařízení místních úředníků. To stanovilo, že obyvatelé vesnice a mniši z kláštera v Diriu musí kvůli oslavám čínského státního svátku vyvěsit na své domy a klášter čínské vlajky. Čínská policie proti neozbrojeným demonstrantům zasáhla nepřiměřenou silou, použila zbraně a slzný plyn. Přibližně 60 Tibeťanů bylo při zásahu zraněno.

Podle organizace International Campaign for Tibet ve stejný den úřady zadržely v souvislosti s protesty dalších 40 Tibeťanů. Někteří zůstávají stále ve vazbě a osud několika z nich není znám vůbec.

Události z 6. října jsou už druhým případem za poslední čtvrtrok, kdy ozbrojené složky použily nepřiměřenou sílu k potlačení pokojných protestů v Tibetu.

Ve městě Tcha-wu v provincii S'-čchuan čínská policie 6. července vážně zranila nejméně 10 Tibeťanů, kteří se sešli, aby společně oslavili dalajlamovy narozeniny.

  Aktuality

Pozadí

Od masivních protestů v roce 2008, kdy Tibeťané několik týdnů demonstrovali proti čínské nadvládě, čínské úřady v Tibetu vystupňovaly represe proti Tibeťanům a ještě zvýšily všudypřítomné vojenské a bezpečnostní kontroly.

Úřady také pokračují v systematické „vlastenecké převýchově“, při které Tibeťany nutí odsuzovat dalajlamu a vyjadřovat podporu čínské komunistické straně.

Napjatá situace panuje v celém tibetském regionu a čínské úřady nedělají nic, co by vedlo ke zlepšení základních práv Tibeťanů. Amnesty International proto apeluje na čínské úřady, aby okamžitě zastavily každodenní násilí a ponižující zacházení vůči Tibeťanům a umožnily jim pokojně uplatňovat právo na svobodu projevu, přesvědčení a shromažďování, náboženských i kulturních práv.