Urgentní
akce

© Private

Pět let vězení pro alžírského novináře. Podepište petici za jeho propuštění

  Případ

Novináře Ihsaneho El Kadiho poslal soud na pět let za mříže kvůli několika článkům kritizujícím alžírské úřady. Toto odsouzení je zřejmým porušením jeho práva na svobodu projevu a jasným příkladem toho, jak alžírské úřady zpřísňují kontrolu nad kritickými hlasy a nezávislými médii. Žádáme proto nejen propuštění Ihsaneho El Kadiho, ale také ukončení cenzury médií a novinářů v Alžírsku.

Ihsane El Kadi je prominentní alžírský novinář, ředitel a zakladatel společnosti Interface Media, která sdružuje média Radio M a Maghreb Emergent. El Kadi napsal několik článků, v nichž otevřeně kritizoval alžírské úřady, které na to reagovaly pronásledováním a útoky na jeho média. V roce 2020 byly v Alžírsku zablokovány internetové stránky Rádia M i Maghreb Emergent. Od roku 2021 si bezpečnostní služby několikrát předvolaly Ihsaneho El Kadiho do bezpečnostního centra Antar v Alžíru, kde byl vyslýchán.

Dne 24. prosince 2022 El Kadiho zatkli příslušníci bezpečnostních složek v jeho domě. Následně ho odvedli v poutech do kanceláře jeho médií, kde nařídili zaměstnancům, aby odešli, zabavili počítače a další materiály a zapečetili dveře, aniž by mu poskytli jakékoli vysvětlení nebo ho informovali o obviněních, na jejichž základě byl zatčen. Příslušníci bezpečnostních složek Ihsaneho El Kadiho zadržovali pět dní a vyslýchali ho v souvislosti s jeho publikační činností.

Dne 29. prosince 2022 nařídil vyšetřující soudce prvoinstančního soudu v Sidi M'hamed v Alžíru jeho zadržení ve věznici El Harrach poté, co ho státní zástupce obvinil z několika trestných činů podle trestního zákoníku, včetně přijímání finančních prostředků, „které by mohly ohrozit bezpečnost státu“, přijímání zahraničních finančních prostředků „na politickou propagandu“ a šíření nebo prodeje propagandy „s cílem poškodit národní zájmy“ (toto obvinění bylo později staženo), a to pouze kvůli tomu, že investoval peníze, které mu poslala jeho dcera, do své mediální společnosti a vykonával svou novinářskou práci.

Soudce ho také obvinil na základě nařízení 77-3 z roku 1977, které vyžaduje předchozí povolení guvernéra nebo ministra vnitra pro shromažďování finančních prostředků. Dne 15. ledna 2023 soudce soudu v Sidi M'hamed obnovil vyšetřovací vazbu Ihsaneho El Kadiho bez přítomnosti jeho obhájce, čímž porušil jeho práva na spravedlivý proces.

Dne 2. dubna odsoudil soud v Sidi M'hamed v Alžíru El Kadiho k pěti letům vězení, z toho dvěma podmíněně, k pokutě 700 000 alžírských dinárů (cca 110 000 Kč) a nařídil zrušení jeho mediální společnosti, jednoho z posledních nezávislých médií v zemi, a k pokutě 10 milionů alžírských dinárů (cca 1 568 000 Kč).

  Aktuality

  Článek publikován 30.1.2024

Nejvyšší soud potvrdil novinářův rozsudek

Nejvyšší soud potvrdil trest pro alžírského novináře Ihsaneho El Kadiho. Kvůli článkům kritizující alžírské úřady si odpykává pětiletý trest.

Pozadí

Dva soudy v Alžírsku již dříve stíhaly Ihsaneho El Kadiho v únoru a březnu 2022 za „terorismus“ a další obvinění, protože byl v kontaktu se Zakim Hannachem a Taharem Khouasem, dvěma obránci lidských práv, kteří byli v Alžírsku několik týdnů zadržováni. Obvinění proti němu byla stažena, ale v červnu 2022 byl odsouzen k šesti měsícům vězení ve třetím případě za článek, jejž napsal v roce 2021 o roli neuznané politické strany Rachad v protestním hnutí Hirak, za který na něj následně podal ministr komunikací stížnost.

Nejnovější stíhání Ihsaneho El Kadiho přispělo k represím, které se v Alžírsku v posledních dvou letech stupňují a které alžírské úřady neúnavně zaměřují na novináře a nezávislé kritiky. Nezdá se, že by zásahy alžírských úřadů proti kritickým hlasům slábly. Za poslední dva roky bylo nejméně 280 novinářů, bloggerů, aktivistů a obránců lidských práv obtěžováno a nezákonně uvězněno na základě obvinění souvisejících s výkonem jejich práva na svobodu projevu a pokojné shromažďování.