Urgentní
akce

© Photo by EVARISTO SA/AFP via Getty Images

Britský novinář a jeho průvodce zavražděni v brazilském pralese. Viníci musejí být potrestáni

  Případ

Byznys a lidská práva   Brazílie publikován 20.6.2022

Ráno 5. června zmizeli v údolí Javari v brazilské Amazonii britský novinář Dom Phillips a jeho průvodce, obránce práv původních obyvatel a životního prostředí, Bruno Pereira. Dne 15. června brazilská policie oznámila, že jedna ze dvou osob zatčených pro podezření z účasti na zmizení obou mužů se přiznala k jejich vraždě a že ostatky nalezené v lese byly předány soudním lékařům k dalšímu šetření.

Britský novinář Dom Phillips, spolupracovník deníku The Guardian, a brazilský odborník na původní obyvatelstvo Bruno Pereira, byli naposledy spatřeni 5. června ráno na trase mezi říční obcí São Rafael a městem Atalaia do Norte ve státě Amazonas na severu Brazílie, kde byli považováni za pohřešované. Oba cestovali údolím Javari s cílem navštívit a vyslechnout tým původních obyvatel, organizovaný za účelem zajištění ochrany a zachování životního prostředí na území rezervace.

Policie uvedla, že za vraždou novináře a jeho spolupracovníka nestojí organizovaný zločin. S tímto tvrzením ale nesouhlasí tamní komunita, podle níž v oblasti působí skupiny organizovaného zločinu, jejichž nelegální činnost úřady soustavně ignorují.

Úřady navíc učinily stigmatizující prohlášení vůči Brunovi a Domovi, vydaly protichůdné informace, a to i rodinám zavražděných mužů, a vedly opožděné vyšetřování bez dostatečných prostředků a transparentnosti.

Údolí Javari se nachází na hranicích Amazonie s Peru a Kolumbií a tvoří ho 8,5 milionu hektarů půdy. V oblasti je největší koncentrace původních obyvatel v dobrovolné izolaci na světě a přístup k ní je možný pouze přes průjezdní oblasti a říční trasy.

Stejně jako jiné oblasti brazilské Amazonie je i údolí Javari nechvalně známé jako místo, kde probíhají intenzivní konflikty spojené s těžbou dřeva (včetně nelegální). V místě navíc kvete čilý obchod s drogami a působí zde řada gangů, jejichž cílem je ovládnout pro ně výhodné příhraniční oblasti.

V regionu často dochází k násilnostem a výhrůžkám vůči úředníkům, obráncům lidských práv a pracovníkům nevládních organizací. Pár dní před zmizením obdržel kvůli boji proti nelegálnímu rybolovu výhrůžky smrtí i Bruno Pereira. Oba muže cíleně zastrašovaly také těžařské společnosti, které v oblasti plánují kácet stromy.

Brazilská vláda v čele s prezidentem Jairem Bolsonarem je mezinárodním společenstvím dlouhodobě kritizována za svou politiku likvidace právních předpisů v oblasti životního prostředí a za útoky na práva původních obyvatel.

Sdružení původních obyvatel Brazílie (APIB) aktualizovalo stížnost podanou 9. srpna 2021, která obviňuje Jaira Bolsonara ze spáchání genocidy a zločinů proti lidskosti za vyhlazování, pronásledování a další nelidské činy. Tyto skutečnosti se týkají období od ledna do května 2022, včetně nedbalosti při pátrání po Brunu Pereirovi a Domu Phillipsovi.

Brazílie je povinna zajistit, aby obránci lidských práv, ochránci životního prostředí, novináři a státní zaměstnanci mohli svobodně a bezpečně vykonávat svou práci. Dom Phillips a Bruno Pereira byli ceněni za své reportáže o Amazonii, angažovanou činnost ve prospěch původních obyvatel a ochranu amazonského pralesa.

  Aktuality

  Článek publikován 27.6.2023

Policie vznesla obvinění v případě vraždy britského novináře a brazilského ochránce přírody

Dom Phillips a Bruno Pereira podle policie měli být zavražděni mezinárodní kriminální rybářskou organizací.

Pozadí

Zmizení a zavraždění Doma Phillipse a Bruna Pereiry vyvolalo mezinárodní rozhořčení. V Brazílii vyšly do ulic protestovat stovky původních obyvatel. Chtěly upozornit na ničení amazonského pralesa a požadovaly spravedlnost v případu obou mužů.

Organizace Human Rights Watch uvedla, že v letech 2009 až 2019 v Brazílii kvůli sporům o půdu násilnou smrtí zemřelo přes 300 lidí. Organizace Global Witness kvůli častým vraždám označila Brazílii za čtvrté nejnebezpečnější místo světa pro ochránce životního prostředí.