Urgentní
akce

© Private

Ujgurský profesor je již deset let nespravedlivě ve vězení. Podpořte ho podpisem petice a vzkazem do vězení

  Případ

Ilham Tohti působil jako profesor ekonomie na pekingské univerzitě Min-cu. Založil webové stránky Ujgur online, kde hájil práva příslušníků ujgurské menšiny v Číně. Kvůli svým aktivitám byl obviněn ze separatismu a ve vykonstruovaném procesu dne 23. září 2014 odsouzen k doživotnímu trestu vězení. Kromě podpisu petice mu můžete napsat osobní vzkaz přímo do vězení.

Ilham Tohti dlouhodobě poukazoval na situaci Ujgurů, kteří v Číně čelí rozsáhlé diskriminaci. Založil internetovou stránku Ujgur online, kde propagoval otevřený dialog mezi Ujgury a Číňany a veřejně vystupoval proti separatismu a násilí.

Ve svých textech a přednáškách otevřeně kritizoval čínskou vládní politiku, která omezuje používání ujgurského jazyka a možnost praktikovat náboženství, snižuje šance na získání zaměstnání a podporuje migraci Chanů (etnických Číňanů) do Sin-ťiangu, což vyvolává nepokoje a etnické napětí.

Od Tohtiho uvěznění se čínská politika vůči Ujgurům postupně zpřísňovala. Čína zbudovala síť takzvaných převýchovných táborů, kde je podle odhadů v současné době svévolně držen více než milion Ujgurů.

Tohti byl ve vězení opakovaně mučen nebo s ním bylo jinak špatně zacházeno a rodinní příslušníci ho mohli navštěvovat jen zřídka. Od roku 2017 má zakázané návštěvy rodiny i právníka a není tedy jisté, kde přesně a v jakém zdravotním či psychickém stavu se nachází.

Krátce před svým uvězněním poskytl novináři z Radio Free Asia rozhovor, v němž vyjádřil obavy z toho, že bude mučen a nucen k přiznání, nebo že mu ve vězení dokonce hrozí smrt.

Když v roce 2009 vypukly v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiangu etnické nepokoje, byl na několik týdnů zadržen poté, co na internetu zveřejnil informace o Ujgurech, kteří byli během protestů a po nich zadrženi, zabiti nebo nuceně zmizeli.

V následujících letech byl sledován čínskou policií a na různě dlouhá období umísťován do domácího vězení.

Dne 15. ledna 2014 byl zadržen policií přímo ve svém domě v Pekingu. Jeho rodina o něm pět měsíců neměla žádné zprávy. Několik dní nedostal žádné jídlo a dvacet dní v kuse měl pouta na nohou. Dne 23. září 2014 byl po nespravedlivém soudním procesu, na základě obvinění ze separatismu, odsouzen k doživotnímu trestu vězení a zabavení majetku.

Jeho uvěznění odsoudila řada západních vlád, Evropská unie a lidskoprávní organizace.

V roce 2016 vyzvaly v otevřeném dopise k jeho propuštění na čtyři stovky akademiků z celého světa.

Ilham Tohti získal několik významných ocenění, mimo jiné Sacharovovu cenu za svobodu myšlení a cenu Václava Havla za lidská práva. V roce 2019 byl nominován na Nobelovu cenu za mír.

Letos si připomínáme desetileté výročí jeho uvěznění.

  Aktuality

  Článek publikován 6.2.2024

Pošlete vzkaz Ilhamu Tohtimu přímo do vězení!

Ilham Tohti působil jako profesor ekonomie na pekingské univerzitě Min-cu. Založil webové stránky Ujgur online, kde hájil práva příslušníků ujgurské menšiny v Číně. Kvůli svým aktivitám byl obviněn ze separatismu a ve vykonstruovaném procesu dne 23. září 2014 odsouzen k doživotnímu trestu vězení.

Pozadí

Komunistický režim pod vedením čínského prezidenta Si ťin-pchinga soustavně utlačuje křesťany, Ujgury, Tibeťany a další etnické menšiny, vyznavače Fa-lun-kungu, kritiky režimu, intelektuály a mnoho dalších jednotlivců nebo skupin. Do Tibetu ani Sin-ťiangu nesmějí západní novináři ani zástupci OSN.

Amnesty International dlouhodobě monitoruje zejména situaci Ujgurů – muslimské menšiny, která čelí tvrdým represím a porušování práv ze strany Číny.

Od roku 2017 v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang významně vzrostl počet převýchovných táborů. Odhadem je v nich zadržován více než milion lidí. V táborech dochází k politické převýchově. Lidé jsou tam bez obvinění nebo řádného soudu svévolně vězněni neomezeně dlouhou dobu. Zadržení se musejí učit čínské zákony, zpaměti odříkávat propagandistické texty a chválit čínský komunistický režim.

Existenci táborů Čínská vláda popírala až do roku 2018. Po mezinárodním tlaku je označila za „centra odborné přípravy“. Systém „převýchovy“ zavedl v Sin-ťiangu Čchen Čchüan-kuo, který sem byl v roce 2016 poslán z Tibetu. Tam proslul zejména tvrdými postupy vůči Tibeťanům.

Problémem je i negativní dopad represivní čínské politiky na ujgurské děti. Mnohé z nich zůstaly dočasně či trvale bez rodičů. Pokud se jeden nebo oba rodiče dostanou do převýchovného tábora, vězení nebo jsou nasazeni na nucené práce, bývají děti umísťovány do sirotčinců, internátních škol a dalších speciálních zařízení. Podobných zařízení je podle čínských oficiálních zdrojů v Sin-ťiangu na pět desítek. I ve školách probíhá převýchova a násilná indoktrinace, což může zcela změnit mladou generaci Ujgurů.

Z Ujgurské autonomní oblasti uprchlo před represivním čínským režimem asi 1,6 milionu Ujgurů. Amnesty mluvila se stovkami ujgurských uprchlíků žijících mimo území Číny. Všichni jsou cíleně zastrašováni a sledováni.

Mnohým z nich Čína vyhrožuje, že když se nevrátí, budou jejich příbuzní „za trest“ uvězněni. Řada jejich blízkých končí právě v převýchovných táborech. Často pouze proto, že někdo z jejich rodiny studuje, pracuje nebo žije v zahraničí.