Urgentní
akce

© Private

V Íránu odsoudili k trestu smrti novináře. Pomozte mu podpisem petice

  Případ

Trest smrti   Írán publikován 19.6.2023

Německo-íránský novinář a disident Džamšíd Šarmahd (Jamshid Sharmahd) byl po hrubě nespravedlivém procesu odsouzen k trestu smrti. Ve vězení je vystaven mučení, držen na samotce a je mu odpírán kontakt s rodinou a přístup k lékařské péči. Podepište petici a požadujte zrušení trestu smrti a jeho okamžité propuštění.

Německo-íránskému disidentovi Džamšídu Šarmáhdovi hrozí poprava poté, co byl ve vykonstruovaném procesu odsouzen k trestu smrti za „korupci na zemi“ (efsad-e fel-arz). Od července 2020 je íránskými orgány vystaven nucenému zmizení, mučení a dalšímu špatnému zacházení, včetně dlouhodobé samovazby a odepření odpovídající zdravotní péče.

Džamšíd Šarmahd, novinář žijící v USA, vytvořil internetové stránky Tondar pro Shromáždění íránského království (známé také jako Anjoman-e Padeshahi-ye Iran), opoziční skupinu se sídlem v USA, která usiluje o svržení Íránské islámské republiky, a to i za použití násilí. Džamšíd Šarmahd uváděl její rozhlasové a video vysílání, mimo jiné předčítal články na webových stránkách, z nichž některé byly zveřejněny anonymně. Webové stránky obsahovaly mimo jiné prohlášení Shromáždění íránského království, které se přihlásilo k odpovědnosti za výbuchy v Íránu. Džamšíd Šarmahd opakovaně popřel, že by se podílel na násilných činech, které mu úřady připisují.

Dne 1. srpna 2020 ministerstvo zpravodajských služeb ve svém prohlášení oznámilo, že jeho tajní agenti zatkli Džamšída Šarmahda po „složité operaci“, aniž by uvedlo další podrobnosti. Téhož dne ministr zpravodajských služeb Mahmúd Alaví prohlásil, že Džamšíd Šarmahd byl „silně podporován zpravodajskými službami USA a Izraele“ a že byl „složitou operací“ „doveden“ do Íránu a vzat do vazby ministerstva zpravodajských služeb. Všeobecně se má za to, že byl unesen íránskými zpravodajskými agenty ze zahraničí – Džamšíd Šarmahd pobýval ve Spojených arabských emirátech – a násilím převezen do Íránu. Po únosu agenti ministerstva zpravodajských služeb Džamšídu Šarmahdovi sdělili, že je držen v teheránské věznici Evin, ale koncem roku 2020 své rodině sdělil, že tam již není, aniž by směl sdělit více o svém pobytu. Během telefonátu z 23. března 2021 Džamšíd Šarmahd uvedl, že zhubl téměř 20 kg a že mu zůstaly pouze dva zuby, aniž by byl schopen to blíže upřesnit, a dodal, že je schopen jíst pouze tak, že se snaží žvýkat potravu pomocí dásní.

Íránská státní televize odvysílala propagandistická videa, na nichž se Šarmahd „přiznává“ k podílu na výbuchu v dubnu 2008 v Šírázu v provincii Fars, při němž podle íránských státních médií zahynulo čtrnáct lidí. V jednom propagandistickém videu, zveřejněném v lednu 2021, byla jeho vynucená „přiznání“ prokládána ukázkami z jeho vysílání pro Shromáždění íránského království, přičemž byl komentátorem označen za vůdce skupiny a „teroristu“, čímž byla zpochybněna jeho presumpce neviny. Po celou dobu vyšetřování a soudního řízení s Džamšídem Šarmádem mu byl odepřen přístup k právníkovi podle vlastního výběru a právo na obhajobu. Jeho vládou jmenovaný právník sdělil 2. července 2022 jeho rodině, že „nemá smysl“ vznášet námitky proti tomu, že revoluční soud uznal jeho vynucená „přiznání“ jako důkaz. Ještě předtím, 9. května 2021, vládou jmenovaný právník prohlásil, že bez zaplacení 250 000 USD od rodiny nebude Džamšída Šarmahda u soudu obhajovat a bude tam pouze „sedět“. Džamšíd Šarmahd byl odsouzen na základě obvinění z „korupce na zemi“, které není v zákoně jasně definováno. V současné době probíhá řízení ohledně jeho odvolání před Nejvyšším soudem.

Pozadí

Od roku 2019 Amnesty International zdokumentovala další případy únosů disidentů žijících v zahraničí íránskými bezpečnostními a zpravodajskými agenty a jejich nucený návrat do Íránu. Disident a novinář Rouhollah Zam byl v říjnu 2019 unesen během návštěvy Iráku Revolučními gardami, zřejmě s pomocí iráckých zpravodajských služeb, a násilně navrácen do Íránu. V prosinci 2020 byl po hrubě nespravedlivém soudním procesu popraven. Habíb Čaab, íránsko-švédský občan s dvojím občanstvím, v současné době zadržovaný v Íránu, byl unesen v Turecku v říjnu 2020 a nuceně převezen do Íránu prostřednictvím „specializované a kombinované akce“, jak ji označily íránské úřady. Turecké orgány v lednu 2021 v odpovědi na sdělení několika zvláštních zpravodajů OSN napsaly, že byl „den po příjezdu do Turecka nezákonně propašován do Íránu“. Habíb Čaab byl 6. prosince 2022 odsouzen k trestu smrti a jeho odsouzení a rozsudek potvrdil Nejvyšší soud 12. března 2023, což vyvolává obavy, že by mohl být brzy popraven.

K násilnému zmizení Džamšída Šarmahda dochází na pozadí dobře zdokumentovaného postupu íránských orgánů, které svévolně zadržují lidi s dvojím státním občanstvím a cizince a využívají rovněž nejrůznější nátlakové prostředky, na což upozornil zvláštní zpravodaj OSN pro situaci v oblasti lidských práv v Íránu, především ve zprávě z července 2022, a pracovní skupina OSN pro svévolné zadržování. Vzhledem k praxi íránských orgánů využívat zadržené osoby s dvojím státním občanstvím a cizince ke svým vlastním zájmům Amnesty International apeluje na všechny státy, jejichž státní příslušníci jsou nebo byli na jakémkoli místě v Íránu zadrženi, aby neprodleně prověřily, zda se zbavení svobody rovná činu braní rukojmí, a pokud ano, aby přijaly veškerá vhodná opatření k zajištění odpovědnosti.