Prohledávat obsah
nalezeno 195 výsledků:
Případ publikován 30.9.2024
Trest smrti za pokojné aktivity v oblasti lidských práv. Pomozte statečné Íránce na svobodu!
Šarife Mohammadi je obránkyně lidských práv v Íránu. Zasazovala se za práva žen a pracujících, prosazovala zrušení trestu smrti. Kvůli svým aktivitám byla uvězněna, mučena a v hrubě nespravedlivém soudním procesu odsouzena k trestu smrti. Nikdo by neměl být vězněn nebo popraven kvůli pokojné obraně lidských práv. Zastaňte se Íránky podpisem petice.
Článek publikován 27.8.2024
Íránské úřady tajně popravili dalšího z účastníků protestů „Woman Life Freedom“
Íránské úřady 6. srpna 2024 tajně popravili 34letého Rezu (Gholamrezu) Rasaeiho za účast na celonárodních protestech „Woman Life Freedom“.
Článek Úspěch publikován 30.7.2024
Dobrá zpráva: Íránskému rapperovi Toomaji Salehimu již nehrozí trest smrti
Íránský Nejvyšší soud zrušil 22. června 2024 rozsudek trestu smrti pro Toomaje Salehiho, a poslal případ na přezkum k soudu nižší instance.
Případ publikován 24.6.2024
Sedmi Íráncům odsouzeným ve vykonstruovaných soudních procesech hrozí trest smrti. Zastaňte se jich podpisem petice
Nejméně sedm lidí má být popraveno kvůli tomu, že se v roce 2022 zúčastnili protestů „Woman Life Freedom“. Dalších deset osob bylo v zemi po vykonstruovaných a nespravedlivých procesech v nedávné době popraveno. Íránské úřady závažně porušily právo obžalovaných na spravedlivý proces. Během pobytu za mřížemi byli vězni navíc vystaveni mučení a špatnému zacházení, a to včetně bití, elektrošoků a sexuálního násilí. V souvislosti s právě probíhající vlnou poprav narůstají obavy o životy dalších nespravedlivě odsouzených lidí. Aktuálně k případu: V srpnu 2024 byl tajně popraven další z účastníků protestů 34letý Reza (Gholamreza) Rasaei.
Článek publikován 29.5.2024
Trest smrti: Počty popravených dosáhly nejvyšší hodnoty za téměř deset let
Mezi pět zemí s nejvyšším počtem poprav v roce 2023 patřila Čína (1000+), Írán (nejméně 853), Saúdská Arábie (172), Somálsko (nejméně 38) a USA (24). Jen na Írán připadlo 74 % všech zaznamenaných poprav.
Článek publikován 12.4.2024
Írán: 853 popravených v loňském roce. Nejvíce za 8 let
Íránské věznice se v roce 2023 proměnily v masová popraviště. Nejméně 481 poprav – více než polovina z celkových 853 poprav zaznamenaných v roce 2023 – byla provedena za trestné činy související s drogami.
Případ publikován 13.11.2023
Trest smrti za účast na protestech. Rodiny mladíků se o rozsudcích dozvěděly z médií. Pomůžete?
Abdulláhovi ad-Derázímu a Džalálu Labbádovi hrozí poprava poté, co saúdskoarabský Nejvyšší soud tajně potvrdil jejich rozsudky smrti, aniž by informoval jejich rodiny nebo právníky. Oběma mladým mužům nebylo v době spáchání údajných trestných činů ještě 18 let a byli odsouzeni za trestné činy související s účastí na protivládních protestech po hrubě nespravedlivých procesech, které se opíraly především o přiznání ovlivněná mučením. Podpořte je podpisem petice.
Případ publikován 26.10.2023
Uganda přijala drakonický zákon proti homosexualitě. Za jeho porušení hrozí až trest smrti
Ugandský prezident schválil v květnu 2023 kontroverzní zákon, který kriminalizuje vztahy mezi osobami stejného pohlaví. Za jeho porušení hrozí lidem desítky let vězení, doživotí, nebo dokonce trest smrti. Od přijetí zákona došlo v Ugandě k nárůstu násilí vůči LGBTI+ komunitě. Ugandská vláda musí zákon zrušit a zajistit LGBTI+ lidem dostatečnou ochranu jejich práv.
Článek publikován 10.10.2023
Tři země, stovky popravených. Den proti trestu smrti vyzývá k ukončení nelidského zacházení
Případ publikován 26.9.2023
Na sociálních sítích měl deset sledujících. Přesto ho za příspěvky na nich odsoudili k trestu smrti. Pomůžete?
V Saúdské Arábii byl k trestu smrti odsouzen bývalý učitel Mohammad bin Násir al-Ghamdí. Trest si vysloužil za to, že na sociálních sítích kritizoval saúdského krále a požadoval propuštění nespravedlivě uvězněných duchovních představitelů. Ghamdí však pouze uplatňoval své základní právo na svobodu slova. Podepište petici za jeho propuštění.