
akce
© AFP via Getty Images
Amnesty International vyzývá všechny strany konfliktu k okamžitému klidu zbraní a požaduje ukončení zabíjení nevinných civilistů
Případ
Zbraně pod kontrolou Izrael publikován 28.10.2023
Nebývalá eskalace konfliktu mezi Izraelem a Hamásem a dalšími ozbrojenými skupinami si vybírá krutou daň na civilistech. Počet obětí je bezprecedentní. S každým dalším dnem se situace stále zhoršuje. Přibývá obětí na životech a humanitární katastrofa v Gaze se prohlubuje. Podepište petici Amnesty a vyzvěte všechny strany konfliktu k okamžitému klidu zbraní, které by ukončilo krveprolití nevinných civilistů a zajistilo přístup nezbytné humanitární pomoci do Gazy.
Počet civilních obětí v Gaze se i nadále alarmujícím tempem zvyšuje v důsledku neustálého izraelského bombardování, které bylo zahájeno po útocích Hamásu a dalších ozbrojených skupin v Izraeli dne 7. října 2023, jež si vyžádaly přibližně 1 200 obětí a únosy civilistů.
Za 18 měsíců bylo v Gaze zabito více než 50 000 Palestinců, z toho nejméně 15 600 dětí. Více než 110 000 lidí bylo zraněno, přičemž tisíce utrpěly trvalé následky. Během jediného týdne v březnu 2025 bylo při obnoveném izraelském bombardování po krátkém příměří zabito 730 lidí a dalších více než 1 300 zraněno. Mnohá těla zůstávají pod troskami.
Podle odhadů je dnes vysídleno přes 90 % obyvatel Gazy. Severní část Gazy i město Rafah byly téměř zcela zničeny. Zdravotnický systém v Gaze je prakticky nefunkční. Záměrné ničení infrastruktury, blokování přístupu k vodě, potravinám a zdravotnickým potřebám, stejně jako rasistická a dehumanizující rétorika izraelských představitelů, přispěly k vytvoření katastrofální humanitární situace, kterou Amnesty International v prosinci 2024 popsala jako genocidu vůči palestinskému obyvatelstvu v Gaze.
Kromě toho je v Gaze stále zadržováno asi 60 izraelských rukojmích, které zajal Hamás a další ozbrojené skupiny. Přibližně 24 z nich je považováno za živé a jejich životy jsou vážně ohroženy. Zároveň pokračuje nerozlišující raketová palba na Izrael, která ohrožuje civilní obyvatelstvo.
Izrael navíc opětovně zavedl úplnou blokádu Gazy, včetně zákazu dovozu potravin, paliva a léků. Více než 2 miliony lidí bojují o přežití v podmínkách nedostatku a uměle vyvolaného hladomoru. Tato humanitární krize je vyústěním více než 16 let trvající nezákonné blokády a může se ještě zhoršovat, pokud nebude zastaveno násilí.
Na všech stranách konfliktu dochází k závažnému porušování mezinárodního humanitárního práva, včetně možných válečných zločinů, což způsobuje další utrpení a devastaci.
Klid zbraní by také poskytl příležitost k jednání o propuštění rukojmích zadržovaných v Gaze a umožnil nezávislé mezinárodní vyšetřování válečných zločinů spáchaných všemi stranami, což by v konečném důsledku pomohlo ukončit beztrestnost a zabránilo dalším zvěrstvům.
Na pozadí tohoto konfliktu je nyní nezbytné řešit jeho základní příčiny. Izraelský systém apartheidu uvalený na Palestince je dlouhodobým problémem, který je třeba řešit naléhavěji než kdy jindy.
Podepište petici Amnesty a žádejte s námi ministra zahraničních věcí Jana Lipavského, aby se Česká republika připojila k výzvě k okamžitému klidu zbraní a ukončení pokračující humanitární krize v Gaze.