Urgentní
akce

©Munir Uz Zaman/AFP via Getty Images

Genocida za podpory sociálních sítí

  Případ

Diskriminace   Myanmar publikován 14.9.2023

Tisíce Rohingů byly zabity, znásilněny, mučeny a jejich vesnice vypáleny. Maung i jeho rodina uprchli do Bangladéše, kde dodnes žijí v uprchlickém táboře.

Majetek i blízcí, o které přišli, už se nikdy nevrátí. Maung však stále doufá, že se podaří dosáhnout spravedlnosti a rozhodl se dohnat společnost Meta, vlastníka Facebooku, k odpovědnosti. Sama společnost svou vinu uznala, dosud ale Rohingy nijak neodškodnila. Maung a jeho komunita nyní Metu žalují a vyzývají, aby zaplatila vzdělávací programy v uprchlickém táboře. Věří, že vzdělání pomůže přeživším Rohingům začít nové a lepší životy.

Pozdější zprávy o násilí v Myanmaru totiž odhalily, že Meta koordinované šíření nenávisti a násilí umožnila, či přímo podporovala. Také nijak neregulovala nenávistné příspěvky, z nichž některé zveřejňovali přímo členové vrchního vedení myanmarské armády.

Rohingové jsou převážně muslimská menšina, která v Myanmaru čelí diskriminaci již desítky let – často je jim odpírán přístup ke zdravotní péči, vzdělání nebo pracovním příležitostem a jsou tak odsouváni na okraj společnosti.

Požadujme po Metě, aby odčinila svůj podíl na genocidě.

  Aktuality

  Článek publikován 31.7.2024

Mladík z Myanmaru boj za svou komunitu nevzdává!

Maung Sawyeddollah dál bojuje za etnickou menšinu Rohingů, ke které patří, a poděkoval Amnesty za podporu.