Prohledávat obsah
nalezeno 83 výsledků:

Článek publikován 10.1.2023
Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci odsuzující situaci v Myanmaru
V prosinci 2022 schválila Rada bezpečnosti OSN rezoluci, ve které odsuzuje situaci v Myanmaru. Rezoluce má ovšem mnoho nedostatků, například nezahrnuje embargo na dovoz zbraní do země. Amnesty International požaduje další kroky proti myanmarskému vojenskému režimu a mimo jiné bojuje za zahájení vyšetřování tohoto případu Mezinárodním trestním soudem.

Případ publikován 9.1.2023
Zatýkání, mučení a věznění protestujících, nálety na civilisty nebo obnovené popravy. Situace v Myanmaru se nezlepšila. Pomůžete?
Myanmarská armáda je u moci od vojenského převratu v únoru 2021. V zemi bylo obnoveno provádění poprav a nejméně 16 000 lidí bylo zatčeno. Letecké nálety proti skupinám obyvatelstva způsobily smrt více než 2 300 civilistů a donutily statisíce lidí k opuštění svých domovů. Zahraniční společnosti nadále dováží do země letecké palivo, které armáda zneužívá pro letecké údery. Přidejte se k petici a požadujte zesílení tlaku mezinárodního společenství na Myanmar.

Report publikován 29.9.2022
Facebook výrazně přispěl k násilí proti Rohingům, dokazuje nový report Amnesty
Nebezpečné algoritmy společnosti Meta, vlastnící Facebook, a bezohledná honba za ziskem významně přispěly ke zvěrstvům, kterých se v roce 2017 dopustila myanmarská armáda proti Rohingům, uvádí Amnesty v nové zprávě.

Článek publikován 1.9.2022
Uběhlo pět let od masakru Rohingů v Myanmaru. Pro některé hrůza neskončila
Dne 25. srpna 2017 myanmarská armáda brutálně zaútočila na Rohingy v severní části Rakhinského státu. Vypálené vesnice, vraždy, mučení a znásilňování – to všechno donutilo přes milion muslimských Rohingů uprchnout do sousedního Bangladéše, kde žijí v otřesných podmínkách.

Článek publikován 26.7.2022
Obnovení poprav v Myanmaru ukazuje brutální podobu tamního režimu
Poprvé od konce 80. let minulého století došlo v Myanmaru k popravám. Čtyři muži byli odsouzeni vojenským soudem po utajených a nespravedlivých soudních procesech.

Článek publikován 14.6.2022
Report Amnesty potvrzuje válečené zločiny v Myanmaru
V novém reportu popisuje Amnesty válečné zločiny a zločiny proti lidskosti ve státech Kayin a Kayah ve východním Myanmaru. Podle Amnesty se totiž jedná o systematické kolektivní násilí a trestání etnických skupin tamního obyvatelstva.

Report publikován 30.4.2022
Udělejte pro Myanmar víc, apeluje Amnesty na mezinárodní společenství
Amnesty vydává nový report o situace v Myanmaru.

Článek publikován 10.1.2022
Bývalá barmská premiérka Su Ťij odsouzena k čtyřletému trestu vězení
Myanmarský soud poslal sesazenou barmskou premiérku Do Aun Schan Su Ťij na čtyři roky do vězení za údajné porušování protikoronavirových opatření a nelegální dovoz a držení vysílaček.

Článek publikován 12.12.2021
1 300 mrtvých, 10 000 zatčených a roky vězení pro Su Ťij. Porušování lidských práv v Myanmaru nebere konce
Státní poradkyně Aun Schan Su Ťij, která fakticky stát Myanmar (Barmu) vedla, byla v důsledku vojenského převratu spolu s dalšími zvolenými funkcionáři, aktivisty a členy svazové volební komise 1. února 2021 zatčena. Nyní byla odsouzena k odnětí svobody na 4 roky. Vůdce vojenské junty jí následně trest snížil na 2 roky.

Článek publikován 7.6.2021