
akce
AFP
Zákony musí chránit polskou LGBT+ komunitu před násilím!
Případ
Ani po několika měsících nepodnikla polská vláda adekvátní kroky k ochraně LGBT+ osob. Namísto toho pronesl prezident Polské republiky, stejně jako poslanci a europoslanci vládnoucí polské strany, v červnu roku 2020 homofobní výroky, útočící na už tak diskriminovanou menšinu.
Takové projevy mohou být vnímány jako souhlas s násilím, kterého jsme byli svědky v Bialystoku a které jsme popsali ve své výroční zprávě z roku 2015.
Agrese, která vedla ke zranění mnoha účastníků prvního Pochodu rovnosti v Bialystoku, se nezrodila z ničeho. Pochodu předcházela několikaměsíční nenávistná kampaň, které se účastnili také politici, církevní představitelé a novináři.
"Ačkoliv ne všechny nenávistné výroky vedou nevyhnutelně k násilí, zločiny z nenávisti jsou jen málokdy páchány bez předchozí stigmatizace a dehumanizace dané skupiny a bez podněcování k její nenávisti."
(Zvláštní reportér Rady OSN pro lidská práva, 2015)
Přijetí jazyka, který má vzbuzovat nenávist k určitým skupinám lidí a který popisuje tyto skupiny jako nepřátelské, vede k pronásledování těchto skupin.
Polské zákony přitom nijak nechrání LGBT+ osoby před násilím, které předsudky vyvolávají.
Chceme to změnit!
Potřebujeme váš hlas, abychom mohli společně vyzvat polskou vládu ke změně trestního zákoníku.
Požadujeme, aby byla ve čl. 256 a 257, týkajících se odpovědnosti za podněcování k nenávisti, urážení a narušování nedotknutelnosti, zohledněna i sexuální orientace a genderová identita. Totéž platí pro čl. 119, který zmiňuje fyzické násilí a jiné nezákonné praktiky.
Dále požadujeme:
Aktivní prevenci zločinů z nenávisti, zvláště pak zahájení antidiskriminačního vzdělávání
Prošetření a potrestání zločinů z nenávisti
Formování veřejné debaty takovým způsobem, aby její součástí nebyly nenávistné výroky.
Společně to můžeme změnit! Podepište petici Amnesty International a portálu OKO.press!
Aktuální počet podpisů: 2205 Náš cíl: 2500