Urgentní
akce

© Giorgos Moutafis

Řecko: Nehazardujte s lidskými životy. Nevracejte uprchlíky zpátky na moře!

  Případ

Migrace Zastavte mučení   Řecko publikován 9.7.2013

Tisíce uprchlíků, kteří dorazí do Evropy na řeckou hranici, jsou často v zoufalé situaci nebo v přímém ohrožení života, upozorňuje Amnesty International. Lidé se do Řecka většinou snaží dostat na člunech přes Egejské moře nebo hraniční řeku Evros. Řecká pohraniční policie je ale pravidelně vytlačuje zpět na tureckou stranu. Amnesty International zjistila, že počet těchto případů roste, což dokládá, že násilné deportace policií jsou v Řecku běžnou praxí. Od roku 2011 zemřelo při pokusech dostat se přes Egejské moře nejméně 1500 lidí.

„Nechali nás na širém moři, bez ničeho, samotné a v poničené lodi,“ řekl Amnesty International (AI) B., 17letý mladý muž z Afgánistánu. Vzpomínal na události z konce února 2013, kdy se spolu s rodinou a dalšími 36 lidmi ze Sýrie, Súdánu a Iránu nalodil do nafukovacího člunu. Z tureckého přístavu Izmir mířili právě do Řecka.

Příběh mladíka B. a desítky dalších podobných svědectví, která Amnesty International zaznamenala, vrhají na události na řeckých hranicích velice špatné světlo. Jsou to zprávy, které rozhodně nenajdete na titulních stránkách novin, přesto se dějí dnes a denně. Řecké úřady hromadně deportují příchozí zpět na lodích bez toho, aby posoudily jejich osobní situaci, a vytlačováním zpět jednoznačně porušují Úmluvu o právním postavení uprchlíků. Tyto takzvané „push backs“ jsou zcela nezákonné a bezprostředně ohrožují životy mužů, žen i dětí. Amnesty International zaznamenala případy lidí, kterým řecká pobřežní stráž prořezala nafukovací lodě nebo s nimi na moři manipulovala tak, že je málem převrhla. Většina lidí, se kterými AI hovořila, se sama stala obětí či svědkem násilí, mučení či špatného zacházení. Příslušníci pohraniční policie je postrkovali a bili, odebírali jim osobní věci nebo je vyhazovali do moře.

Jednání řecké policie a pohraničníků nelze omluvit. Amnesty International řecké úřady vyzývá, aby okamžitě přestaly porušovat lidská práva. Podpořte práva uprchlíků podepsáním petice pro řeckého ministra veřejného pořádku a ochrany občanů. Děkujeme.

  Aktuality

  Článek publikován 29.4.2014

Utlačování uprchlíků v Řecku stále pokračuje

Migranti hledající azyl v centrálním Řecku jsou násilně vytlačováni zpět přes řeku Evros k tureckým hranicím anebo zpátky do Egejského moře. Za nelidským a protizákonným chováním stojí řecká vláda a další státní složky.

Pozadí

Na zoufalost situace v Řecku poukazují i nejnovější statistiky. Země stále zůstává jednou z hlavních vstupních bran do Evropy. Dříve touto cestou proudilo dokonce téměř 80 % z celkového počtu uprchlíků a migrantů směřujících na Starý kontinent. V Evropské unii přitom platí takzvané nařízení Dublin II, které stanovuje, že žádost o azyl vyřizuje vždy země, na jejíž půdu vstoupil daný azylant jako první. To ovšem způsobuje velký nepoměr mezi státy a pro Řecko, podobně jako pro Itálii, představuje dublinský systém obrovskou zátěž. Země si nedokáže s takovým přílivem cizinců poradit a většinu žadatelů (okolo 99 %) proto odmítá. Někde dokonce úplně chybí jakékoli přijímací centrum, kde můžou uprchlíci požádat o pomoc. Často tak končí ve vazbě, přestože nespáchali žádný zločin, nebo na ulici, kde jsou odkázání na dobrou vůli místních. Ta je však v zemi zmítané ekonomickou krizí a potýkající se s přílivem uprchlíků velice malá.