Urgentní
akce

© Getty Images

Rusko: Podpořte ruskou právničku Darju Poljudovou!

  Případ

Aktivistka a bloggerka Darja Poljudová je v Krasnodarsku v jižním Rusku dobře známá svými pouličními akcemi a online aktivismem. Je hlasitou kritičkou ruské vlády, zejména pokud jde o politiku vůči Ukrajině. Byla několikrát zadržena, a to i na několik dní, za své pokojné pouliční protesty proti okupaci Krymu a ruské účasti v ozbrojeném konfliktu na východní Ukrajině. Kvůli těmto zadržením přišla o několik svých pracovních míst a nemohla pracovat jako právnička.

29. srpna 2014 byla znovu zatčena a obviněna z “veřejného vyzývání k extremistickým aktivitám” a “vyzývání k akcím ohrožujícím územní integritu Ruské federace”. V únoru roku 2015 byla propuštěna s omezenou možností cestování při čekání na soud. Ten byl zahájen v září 2015 a 21. prosince 2015 byla odsouzena ke dvěma rokům vězení v trestanecké kolonii. Její odvolání bylo neúspěšné.

Obvinění proti Darje se týkají jejích příspěvků na sociální síti, kde pokojně vyjádřila své názory, včetně fotografií, na kterých nese transparenty s hesly jako "Žádná válka na Ukrajině, ale revoluce v Rusku" nebo "Putin se musí zodpovídat za teroristické útoky a výbuchy!". Přidala také fotku s titulkem "Etničtí Ukrajinci v Kubáni chtějí být součástí Ukrajiny" (Kubáň je historický název regionu v blízkosti řeky Kubáň na severním Kavkaze, který zahrnuje větší část Krasnodarského).

Darja Poljudová je vězeňkyně svědomí, která byla zadržena pouze za pokojné uplatňování práva na svobodu projevu. Musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěna.

  Aktuality

  Článek publikován 20.10.2017

Proukrajinská aktivistika z Ruska, Darja Poljudová, byla po 2 letech odnětí svobody propuštěna na svobodu

Poljudová byla odsouzena v Novorossijsku na jihu země, kde byla také držena v tzv. "trestní kolonii". Čelila obvinění z trestného činu propagace extrémismu a separatismu na internetu, kde se otevřeně hlásila k nesouhlasu s ruskou, zejména mezinárodní politikou.

Pozadí

Od připojení Krymu k Rusku a vypuknutí bojů na jaře 2014 mezi ukrajinskými silami a ozbrojenými skupinami podporovanými Ruskem v Donbasu na východní Ukrajině bylo v Rusku několik lidí odsouzeno za údajné podněcování nenávisti a nepřátelství na internetu. Tito lidé kritizovali ruskou politiku vůči Ukrajině nebo anexi Krymu. Počet uživatelů internetu, kteří čelí stíhání za kritické názory na současnou politiku Ruska, roste. Článek 280 (veřejné výzvy ke spáchání extremistických aktivit) a článek 282 ruského trestního zákoníku, které se týkají šíření etnické nebo náboženské nenávisti, se stále více používají k umlčení disentu a zastrašují ty, kteří zpochybňují oficiální politiku ruské vlády k Ukrajině.

Darja Poljudová měla 38 fallowerů na sociální síti VKontakte. Její příspěvky nemůžeme brát jako podněcování nenávisti a už vůbec ne jako "veřejné bezpečnostní riziko". Před obviněním nebyla Darja vůbec známá. Tímto procesem Ruská vláda posílá jistý vzkaz podobně smýšlejícím uživatelů ohledně svobody slova na internetu.

Poljudová není jediná kdo je za mřížemi s podobnými obviněními. Například v září minulého roku byl odsouzen Rafis Kashapov, který na internetu odsuzoval anexi Krymu. Vladimír Putin po svém znovuzvolení jde systematicky po odpůrcích režimu. Jedním z nástrojů je právě proti extrémistická legislativa, které je ale velmi nejasná a nabízí různé interpretace. Stát také posiluje monitorování ruských občanů například hojným využíváním odposlechů.

Jelikož jsou klasická média buďto samo regulovaná a nebo státem regulovaná, tak jediným prostorem pro svobodu slova je internet. Minulý rok bylo tisíce webových stránek blokováno internetovými providery na příkaz ruského úřadu Roskomnadzor (spadá pod ministerstvo komunikací). Mezi nejvíce blokovanými webovými stránkami patří například: politická satira, stránky LGBTI aktivistů, informace k veřejným protestům a náboženské texty. Státní správa se proto více zaměřuje právě na internet a sociální sítě a snaží se zamezit debatě, která se zaměřuje na citlivá témata hlavně týkající se Ukrajiny.