Urgentní
akce

© Anna Sharina

Rusko: Podpořte obviněnou Natálii Šarinovou!

  Případ

Natálie Šarinová, ředitelka státní Knihovny ukrajinské literatury v Moskvě, byla obviněna z „podněcování nenávisti a nepřátelství“ a hrozí jí až pět let vězení. Prý byla v knihovně nalezena „extremistická literatura“. V hromadě knih, které ještě nebyli zařazeny a tím pádem nedostupné veřejnosti, našli údajně vyšetřovatelé knihy ukrajinského nacionalisty Dmitrije Korčinského (podle Natálie ji do skladu podstrčili).

Některé jeho knihy jsou v Rusku zakázány jako „extremistická literatura“. Večer 28. října Natálii vyslýchali a ve tři hodiny ráno odvedli na policejní stanici, kde byla držena do 30. října. Během svého dvoudenního zadržení jí nebyla přidělena žádná postel, nedostala jídlo ani pití a během této doby museli policisti čtyřikrát zavolat záchranku, aby Natálii ošetřili kvůli vysokému tlaku.

29. října byla obviněna z „podněcování nenávisti a nepřátelství“ a ze „zneužívání svého postavení pro ponižování lidské důstojnosti “, čemuž odpovídá až pětiletý trest odnětí svobody. Následující den ji převezli do domácího vězení a byla jí povolena pouze komunikace s právníkem a těmi, se kterými žije. Nemůže používat internet ani telefon, pokud si nepotřebuje zavolat sanitku. Aby mohla opustit dům z kteréhokoliv jiného důvodu, než zdravotního potřebuje svolení vyšetřovatele. Její žádost o povolení procházek byla zamítnuta.

Natálie Šarinová je vězeňkyně svědomí, která byla zbavena své svobody a bylo jí vyhrožováno trestním stíháním pouze proto, že pokojně uplatnila své právo na svobodu projevu. Veškerá obvinění proti ní musí být stažena a Natálie musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěna.

  Aktuality

  Článek publikován 7.6.2017

Rusko: Odsouzení knihovnice za přechovávání ‚extrémistické literatury‘ dokazuje naprosté opovrhování zákony

Odsouzení Natálie Šarinové, bývalé ředitelky Státní knihovny ukrajinské literatury v Moskvě, za přechovávání ‚extrémistické literatury‘ dokazuje naprosté opovrhování zákony a upozorňuje na vážné nedostatky v nezávislosti ruského soudnictví, upozorňuje Amnesty International.

Pozadí

5. dubna 2016 byla Natálie Šarinová obviněna ze zpronevěry kvůli tomu, že údajně zneužila fondy knihovny k zaplacení svého obhájce v době, kdy čelila dalším nepodloženým pokusům o zadržení v letech 2011 – 2013. V roce 2010 byla Natálie nařčena z distribuce „extremistické literatury“ ukrajinského autora, ale obvinění musela být později stažena, protože daná literatura byla prokázána coby extremistická až v roce 2013 a knihovna ji přestala odebírat už v roce 2011. Fondy, které údajně zneužila, byly fondy, které knihovna používala k vyplácení mzdy vlastním právníkům. Její současný právník tvrdí, že tato obvinění jsou nepodložená, protože své soudní náklady platila z vlastních peněz. Podle jejího právníka jsou nová obvinění mířena tak, aby zajistila, že bude moci být zadržena co nejdéle, přičemž odročení původních obvinění trvá šest měsíců a Natálie by musela být před uplynutím této doby buď souzena, nebo propuštěna.